Yükleniyor

Prostat İltihabı (Prostatit) Nedir? Belirtileri ve tedavisi

Prostat İltihabı (Prostatit) Nedir? Belirtileri ve tedavisi

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Prostat iltihabı (prostatit) genellikle bir bakteri ile ilişkili olarak prostat bezinin iltihaplanmasıyla ortaya çıkıyor. Prostatit genellikle ağrılı veya zor idrara çıkma, kasık, pelvik bölge veya cinsel organlarda ağrıya neden oluyor. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara neden olabilen prostatit genellikle cinsel olarak aktif erkeklerde görülüyor. Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Egemen İşgören, prostat iltihabı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

İçindekiler

Prostat iltihabı (prostatit) nedir?

Ceviz büyüklüğündeki prostat bezi erkeklerde mesanenin hemen altında bulunur. İdrarı mesaneden (üretra) boşaltan tüpün üst kısmını çevreler. Prostat ve diğer cinsiyet bezleri, boşalma sırasında spermi (meni) taşıyan sıvıyı üretir.

Prostat iltihabı (prostatit) prostat bezinin iltihaplanarak şişmesine denir. Hasta için ağrılı bir süreç olabilir ancak genellikle sonunda iyileşir. Prostatit her yaşta ortaya çıkabilir.

Prostat iltihabı (prostatit) neden olur?

Akut prostatit genellikle idrar yolundaki bakteriler prostata girdiğinde ortaya çıkar. İdrar yolu mesaneyi, böbrekleri, böbrekleri mesaneye bağlayan tüpleri (üreterler) ve üretrayı içerir.

Akut bakteriyel prostatite genellikle yaygın bakteriler neden olur. Enfeksiyon, idrar veya üreme sisteminin diğer bölümlerinden yayılmış olabilir. Kronik bakteriyel prostatit genellikle akut bakteriyel enfeksiyonla aynı nedene sahiptir. Akut bir enfeksiyon tedavisi yeterince uzun olmadığında veya tüm bakterileri yok etmediğinde ortaya çıkabilir.

Prostat iltihabı (prostatit) belirtileri nelerdir?

 • Özellikle geceleri sık idrara çıkma
 • Acil idrara çıkma ihtiyacı
 • İdrar yaparken yanma veya batma
 • İdrar yaparken ağrı
 • Bulanık idrar
 • İdrarda veya semende kan
 • Ateş ve titreme
 • Karın, kasık veya bel ağrısı

Prostat iltihabında tanı nasıl konur?

Enfeksiyona bağlı prostatitte idrar kültürü ile tanı konur. Prostat muayenesinden önce ve sonra olmak üzere farklı idrar örnekleri alınabilir. Ayrıca kan testine de başvurulabilir.

Prostat iltihabında risk faktörleri nelerdir?

 • Genç veya orta yaşlı olmak
 • Daha önce prostat iltihabı geçirmiş olmak
 • Üriner veya üreme sisteminin enfeksiyonu
 • HIV enfeksiyonu veya AIDS
 • İdrar sondası kullanımı
 • Prostattan biyopsi alınması

Prostat iltihabı (prostatit) tedavisi nasıl yapılır?

Prostatit tedavisinde iltihabı geçirmek için antibiyotik tedavisi uygulanır. Yaklaşık 4 haftalık bir antibiyotik tedavisinden sonra enfeksiyonun geçip geçmediği araştırılır.

Prostat iltihabı hakkında sık sorulan sorular 

Prostat iltihabı kendi kendine geçer mi?

Bazı durumlarda, vücut kendi başına enfeksiyonla savaştığında ve iltihap gerilediğinde prostatit kendi kendine geçebilir.

Prostatit tedavi edilmezse ne olur?

Prostat iltihabı prostatit tedavi edilmezse kısırlığa, idrar yapamamaya ve kanda bakteriyel enfeksiyona neden olabilir.

Prostatit (prostat iltihabı) tehlikeli mi?

Prostatit kanser riskini artıran bir hastalık değildir ancak prostat iltihabındaki bakteriler PSA seviyesini artırabilir. Ayrıca iyileştirilmeyen iltihap kana karışabileceği için ciddi sorunlara yol açabilir. Prostatit ihmal edilmemesi ve tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Güncelleme Tarihi : 4 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 29 Kasım 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al