Yükleniyor

Ağız Kokusu Hastalık Habercisi Olabilir

Ağız Kokusu Hastalık Habercisi Olabilir

Özel ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilen ağız kokusu, yalnızca ağız bakımının ihmal edilmesine bağlı olarak değil, çeşitli hastalıklar sonucu da gelişebiliyor. Bu sorunun kişisel yöntemlerle giderilmeye çalışılması yerine, tedavi için mutlaka uzman yardımı alınması gerekiyor. Memorial Dicle Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Adil Çınar Akkaynak, ağız kokusu ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Vücudunuzun bir alarmı olabilir

Ağız kokusu, toplumun yaklaşık yüzde 15’ini etkilemesine rağmen, genellikle ihmal edilen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Nefes kokması olarak da adlandırılan bu durum; ağız ve diş sağlığının ihmal edilmesi, boğaz enfeksiyonu, diyabet, böbrek ve karaciğer hastalıkları, uzun süre aç kalmak, reflü gibi nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi solunum ve sindirim sistemi kanserlerinin de habercisi olabilir.

Erkeklerde daha sık görülüyor

Kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen ağız kokusu, çiftler arasında da sorunlara neden olabilmektedir. Stresli bir işi ya da özel hayatı olan kişilerde tükürük akımı azalmakla birlikte ağız kokusu ortaya çıkabilir ve kişiyi birçok yönden olumsuz etkileyebilir. Ağız kokusu bazen psikolojik sorunlara da neden olabilir. Sosyal ortamdan kopma, kendini kötü hissetme ağız kokusunun psikolojik sonuçlarından bazılarıdır.

Protein içerikli besinler bakteri üretebilir

Ağız ve diş sağlığının ihmal edilmesinden dolayı ağızda bakteri sayısı artar. Kırmızı et, süt ve süt ürünleri gibi proteinden zengin besinler bakterilerin oluşmasında etkilidir. Alkol, sigara, kafein bazlı içecekler de ağız kokusuna yol açabilmektedir. Bu nedenle her öğünden sonra dişlerin ve dil üzerinin temizlenmesi önemlidir. Eğer diş macununa ve fırçasına ulaşılamıyorsa ağız su ile çalkalanmalıdır.

Reflü ve boğaz enfeksiyonları ağız kokusu sebebi

Genellikle çocuklarda görülen boğaz enfeksiyonları, ağız kokusuna neden olabilir. Bu durum bazen yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Enfeksiyon tedavi edildikten sonra koku ortadan kalkar ancak buna rağmen koku hala devam ediyorsa mutlaka sebebinin araştırılmasına devam edilmelidir. Toplumda yaygın bir şekilde görülen reflü hastalığı da ağız kokusunun nedenlerinden biridir. Mide sıvısı reflü hastalarında yemek borusuna geri kaçarak mide içeriğinin kötü kokusunu nefeste hissettirir. Reflünün tedavi edilebilir bir hastalık olması bu yolla oluşan ağız kokusunun yok olması anlamına gelir.

Ağız kokusunun nedeni belirlenip doğru tedavi uygulanmalı

Ağız kokusu yaşayan bireyler mutlaka uzman bir hekime başvurmalı ve sorunun nedeni tam olarak araştırılmalıdır. Sonuca göre ağız kokusu tamamen tedavi edilebilir, hasta bu tamamıyla kurtulabilir. Bunun yanı sıra ağız kokusu yaşayan veya yaşamayan her birey ağız ve diş sağlığına dikkat etmeli, özellikle yemeklerden sonra dişler fırçalanmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 25 Nisan 2016

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al