Yükleniyor

Erkeklerin Hayatını Kurtaran Testler

Erkeklerin Hayatını Kurtaran Testler

Ortalama yaşam süreleri kadınlara göre daha az olan erkeklerin ölüm nedenleri arasında kalp ve damar hastalıkları önemli bir yer tutmaktadır. Erkekler yaşlarının ilerlemesiyle, zaman içinde fark etmedikleri, önlem almak için çaba sarf etmedikleri hastalıklarla bir anda karşı karşıya kalabilirler.  Memorial Antalya Hastanesi Dahiliye Bölümü Uzmanları, erkeklerin belli aralıklarla, düzenli olarak yaptırması gereken testler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Kolesterol testleri ile kalbinizi koruyun

Kalp ve damar sağlığını korumak için yapılacak testlerin gerekli önlemleri almak için çok önemli olduğunu söyleyen Uz. Dr. Mehmet Demircioğlu “Kolesterol yüksekliği, kalp damar sağlığını tehlikeye atan, ileride meydana gelebilecek kalp ve damar hastalıklarını önlemek için düzenli olarak takip edilmesi ve kontrol altına alınması gereken bir durumdur.Bu nedenle erkeklerde kalp hastalığını önlemenin ilk yolu lipid profiline bakmaktır. Total kolesterol,LDL ,HDL , trigliserid testleri yapılmalıdır.     Lipid profilinin değerlendirmesi, oluşabilecek damar hastalıklarını önlemek için atılması gerekli ilk adımlardan biridir. Lipid profilindeki olumsuz yükseklikler kontrol altına alınmalıdır.  Bu değerlerdeki olumsuz yükseklikler sadece yeme alışkanlığı ve hareket alışkanlıklarıyla açıklanamayabilir. Genetik olarak bir kişide fazla miktarda kolesterol üretimi söz konusu olabilir. Genetik yatkınlığın olup olmadığını anlamak için 20’li yaşlarda kolesterol ölçümü yapılmalıdır. Eğer değerler normal ise 2-3 yılda bir baktırmak yeterli olacaktır. Ancak kişi risk altındaysa, bu değerlerin daha sık takip edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir” dedi.

Check-up’ın ana prensibi: “Başlamadan önlem al!”

Uz. Dr. Demircioğlu, kalp damar sağlığını etkileyen önemli bir diğer hastalığın şeker hastalığı olduğunu ifade etti. Şeker hastalığı gelişmeden önce ortaya çıkan insülin direnci neticesinde vücutta çok fazla insülin salınımı olur. İnsülin direnci sonucu oluşan bu insülin fazlalığı damarlarda yağlanma ve ateroskleroz sürecini hızlandırır. İnsülin direncinin tedavisi hem kalp-damar hastalıklarının oluşumunu, hem de şeker hastalığının gelişimini engeller. Önlem almak için insülin direnci testi  gerekliliğinden bahseden Uz. Dr. Demircioğlu ekledi: “Lipid profili testi, kolesterol testi ve insülin direnci testi sayesinde hastalıklar daha ilerlemeden kontrol edilirse kalp damar hastalığı riski azalır. Check-up’ın ana prensibi herhangi bir sorun belirmeden kontrolleri yaptırıp, hastalık başlamadan önlem almakdır.”

Erken yaşta tansiyona dikkat!

İlerleyen yaşlarda erkeklerin Efor testi, kalp ekosu ve diğer kardiyolojik değerlendirmeler yaptırmasının da önemini vurgulayan Uz. Dr. Demircioğlu, “Her yaş için normal değerin 120/80 mm /Hg olduğu belirtilen tansiyon takibi de kalbi korumak açısından önlem almak için çok önemlidir. Eğer erken yaşlarda tansiyon yüksekliği saptanırsa nedeni mutlaka araştırılmalıdır” şeklinde konuştu.

Bulaşıcı hastalıklar için genel taramalar önemli

Erkekler için yaşamsal önem taşıyan diğer testlere de değinen Uz. Dr. Demircioğlu, “Özellikle genetik yatkınlığı olan, risk altındaki kişilerin erken yaşlarda, risk faktörleri yoksa bile 50 yaşından itibaren bağırsak taramaları önerilmektedir. Öte yandan, yaşam tarzlarına istinaden erkekler için tehlike oluşturabilecek olan bulaşıcı hastalıklardan korunmak için Hepatit B, Hepatit C ve HIV taramaları yaptırmak önemlidir” dedi.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 24 Şubat 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al