Yükleniyor

Önemsenmeyen Belirtiler Kansere İşaret Edebilir

Önemsenmeyen Belirtiler Kansere İşaret Edebilir

Ülkemizde her yıl 180 bin yeni kanser tanısı konulurken, bu vakalarının beşte üçünü erkekler, beşte ikisini ise kadınlar oluşturuyor. Kanser hastalığında vücudun verdiği sinyalleri önemsemek, erken teşhis için büyük önem taşıyor.

İçindekiler

Memorial Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Gökhan Kandemir “1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası” öncesinde kadın ve erkeklerde kanserin habercisi olabilecek belirtiler hakkında bilgi verdi.

Memedeki değişiklikler kadın ve erkeklerin ortak sorunu olabilir

Memede veya koltuk altında kitle, meme başının içe çekilmesi, büyüklük ve şekil değişiklikleri, meme başı akıntısı, deride yara, kızarıklık ve kolda ödem kadınlarda meme kanserini düşündüren belirtilerdir. Erkekler de meme kanseri nadir de olsa görülmektedir.

Olağan dışı kanamalar kadınları endişelendirmeli

Düzenli adet gören kadınlarda ara dönemde görülen, menopoz döneminde yaşanan ya da cinsel ilişki sürecinde meydana gelen kanamalar rahim veya rahim ağzı kanseri gibi jinekolojik kanserlere işaret edebilmektedir.

Kadınlarda şişkinlik ve gerginlik hissi her zaman hazımsızlığa işaret etmiyor

Özellikle kadınlarda görülen karında şişkinlik ve aşırı doygunluk hissi yumurtalık kanserinin habercisi olabilir. Karın ağrısı, kasık ağrısı ve sürekli idrara çıkma isteği bu durumlara eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Erkeklerde prostat ve mesane kanseri tuvalet alışkanlıklarındaki değişimler ile gelebilir

Sancılı veya sık idrar yapma, idrarda kan bulunması prostat veya idrar torbası (mesane) kanserinin ilk belirtileri olabilir. İdrarda kan görülmesinin en önemli nedenlerinden biri de böbrek kanseridir. Bunun yanı sıra uzun süren kabızlık, ishal, kalem şeklinde ince dışkılama, dışkılamadan sonra tam boşalmama hissi,  özellikle dışkıda kan görülmesi kalın bağırsak kanserinin ilk belirtileri olabilir.

Kısa sürede istemsiz kilo kaybı kanserin sık görülen belirtilerindendir

İştahın her zamanki gibi olmaması, iyi beslenmeye rağmen birkaç ay gibi kısa zamanda 5 veya daha fazla kilo kaybının olması özellikle pankreas, mide, yemek borusu ve akciğer kanseri gibi birçok kanserin belirtisi olabilmektedir.

Sürekli ve yüksek ateş kan kanseri habercisi olabilir

Genelde ileri evrelerde görülmekle beraber; lösemi, lenfoma gibi kan kanserlerinin erken bulgusudur. Ayrıca böbrek ve karaciğer kanserlerinde de sıkça olabilmektedir.

Yorgunluğunuz geçmiyorsa…

Birçok hastalığın olduğu gibi kanserin de en yaygın belirtisidir. Birkaç haftadan daha uzun süren, istirahat ile geçmeyen, ilerleyici bir halsizlik ve yorgunluk kanserin habercisi olabilir. Mide, kalın bağırsak kanserleri kan kaybı yoluyla da halsizlik yapabilmektedir.

Uzun süre devam eden ağrılar her zaman yoğun iş temposu nedeniyle görülmüyor

Sürekli olan ve uzun süre devam eden ağrı durumlarında kanserden şüphelenilmelidir. İleri evre kanserlerde daha sık görülmekle birlikte kemik veya testis kanserlerinde erken evrelerde görülebilmektedir. Uzun süren, tedavi ile geçmeyen baş ağrısı beyin tümörüne bağlı olabilir.

Lenf bezlerindeki değişiklikleri dikkate alın

Boyunda, koltuk altlarında ve kasıklarda ele gelen, çoğunlukla ağrısız olan kitleler olması ve beraberinde kilo kaybı, gece terlemeleri, ateş bulunması lenfoma gibi kan kanserlerini düşündürebilmektedir.

İnatçı öksürük ve ses kısıklığı kanser bulgusu olabilir

Özellikle sigara içenlerde uzun süre devam eden, karakteri değişen öksürük yakınması varsa, bu duruma kanlı balgam, nefes darlığı ve ses kısıklığı yakınmaları eşlik ediyorsa akciğer kanserinden şüphelenilmektedir. Boyunda şişlik, ses kısıklığı, öksürük de gırtlak kanserinin habercisi olabilir.

Ağız içinde veya dilde beyaz-kırmızı lekeler ile iyileşmeyen yaralar varsa

Özellikle sigara içenlerin dikkat etmesi gereken belirtilerdir. Bunlar ağız kanserinin erken belirtileri arasındadır. Dil veya ağız içinde hassas, kabarık, kalınlaşmış alanlar, çiğneme ve yutmada zorlanma, dil ve çene hareketlerinde zorlanma diğer belirtilerdir.

Yutkunma güçlüğü ve boğazda takılma hissine dikkat edin

Yemek yerken yutkunma zorluğu yaşanıyorsa, sıvı gıdalar daha rahat alınıyorsa bu belirti çoğunlukla yemek borusu kanserinin habercisi olabilmektedir.

 

Cildinizdeki değişiklikleri gözlemleyin

Deride yeni ortaya çıkan bir oluşum, yıllardır vücudumuzda var olan bir ben veya lekelerde görülen şekil, boyut, renk değişiklikleri ve iyileşmeyen deri ülserleri deri kanserini düşündürebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 14 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 31 Mart 2015

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al