Yükleniyor

Yeni Yılın İlk Günü Bol Su Tüketin

Yeni Yılın İlk Günü Bol Su Tüketin

Yılbaşı akşamları birbirinden çeşitli lezzetlerden oluşan sofralar hazırlanır. İyi dileklerle hazırlanan bu ziyafet sofralarında, yüksek enerjili ve yağlı besinlerin ağırlıkta olması ertesi gün bazı sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları, hem yılbaşı gecesini güzel geçirmek hem de yeni yıl sabahına sağlıklı bir şekilde uyanmak için önerilerde bulundu.

İçindekiler

Kahvaltı yapmadan güne başlamayın

Yılbaşı gününe diğer günlerde olduğu gibi sağlıklı bir kahvaltıyla başlanmalı, ara öğünler tüketilmelidir. “Akşam çok fazla yiyeceğim” düşüncesi ile bütün gün aç kalmak doğru bir yaklaşım değildir. Kahvaltıda 1–2 dilim peynir, az yağlı omlet veya haşlanmış yumurta, söğüş sebzeler ile tam buğday veya çavdar ekmeği tüketilebilir. Bunların yanı sıra 1 porsiyon meyve ve 1 bardak süt ilavesi ile güne enerjik başlamak mümkündür.  Ayrıca sabah tüketilecek 4-5 adet zeytin, besin çeşitliliğini artırmış olur. Öğle yemeğinde ise salata veya zeytinyağlı sebze ve yoğurt ile 1-2 dilim tam tahıllı ekmek tüketmek kişiyi yılbaşı akşamına hazırlayacaktır.

Hindinin fırınlanarak pişirilmesi sağlıklı bir tercih

Sofralar zeytinyağlı ve yoğurtlu mezeler ile salatalarla süslenmeli, yağlı ara sıcaklardan kaçınılmalıdır. Hindi, yılbaşı için olmazsa olmazların içinde yer alırken fırınlanarak pişirilmesi uygun bir tercihtir. Beraberinde servis edilecek garnitür olarak glisemik indeksi yüksek patates püresi veya pirinç pilavı yerine, glisemik indeksi düşük olan bulgur pilavı tercih edilmeli; pilav et suyu veya tavuk suyuyla pişirilmemelidir.

Yemeğin üstüne hemen tatlı yemeyin

Yılbaşı gecesinde tatlı türü olarak; ayva tatlısı, kabak tatlısı, sütlaç, kazandibi ve dondurma gibi hafif meyve tatlıları veya sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Yemek ve içeceklerle alınan fazla kalorinin üzerine yenilen ağır tatlılar; tansiyon, kalp ve sindirim problemlerine yol açacaktır. Tatlı, yemekten en az 2 saat sonra tüketilmelidir.

Kuruyemiş tüketiminizi sınırlandırın

Kuruyemiş olarak leblebi ve kuru üzümü bol; fındık, fıstık, badem gibi yağ içeriği yüksek olan kuruyemişlerin az olduğu bir karışım tercih edilmelidir. Tüketirken miktarı kontrol edilmeli, fazla tüketimden kaçınılmalıdır. Alternatif olarak, az yağlı patlamış mısır da yenebilir.

Yeni yılın ilk günü yaklaşık 3 litre su tüketmeye gayret edin

Yılbaşının ertesi gününe egzersiz yaparak başlamak kişinin kendisini zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Açık alanda yürüyüş yapmak, iyi bir seçenek olabilir. Ardından hafif, düşük kalorili bir kahvaltı ile metabolizmayı çalıştırmak mümkündür. Ayrıca gün boyunca 3-3,5 litre su içmeye gayret edilmelidir. Mideyi rahatlatmak için ertesi gün taze meyve ve sebze tüketimine de özen gösterilmelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 1 Mart 2023

Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2014

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al