Antibiyotiğin Azı Karar Çoğu Zarar

Birçok hastalığın tedavisinde önemli bir yere sahip olan antibiyotikler doktor kontrolünde kullanılmadığında, özellikle çocukların vücudunda oluşan bakterilere direnç kazandırıyor.

Bu nedenle gereksiz antibiyotik alımına karşı dikkatli olmak ve özellikle virüslerin neden olduğu enfeksiyonlarda bu ilaçları kullanmamak büyük önem taşıyor.

Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları bilinçsiz antibiyotik kullanımının neden olduğu sağlık sorunları hakkında bilgi verdi.

Antibiyotik gerekli olduğunda kullanılmalı

Antibiyotikler her enfeksiyonda kullanılmaya uygun ilaçlar değildir. Çünkü antibiyotiklerin uygun olmayan şekilde alınması, dirençli bakterilerin hızla yaygınlaşmasına neden olan sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Antibiyotiklerin en çok tüketildiği dönem olan çocuk yaş grubunda gereksiz kullanım, dirençli bakteri oranlarının yükselmesine neden olur. Antibiyotikler, özellikle virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar için uygun ilaçlar değildir.

Antibiyotiğe başlama ve uygulama kararını doktor vermelidir

Çocuklarda görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının birçoğuna virüsler neden olmaktadır. Bu enfeksiyonlar antibiyotik kullanılmadan da iyileşebilmektedir. Viral enfeksiyonlar sırasında vücut direnci düştüğü için bazen üzerine ikincil bakteriyel enfeksiyonlar gelişebilir. Bu gibi durumlarda hasta takip edilerek gerektiğinde antibiyotiğe başlanabilir. Antibiyotik başlama ve uygulama kararı kesinlikle doktor tarafından verilmelidir. Eğer mutlaka kullanılması gerekiyorsa uygun ve etkin dozlarda, gereken sürede kullanılmalı ve doktorun belirlediği süreden önce kesilmemelidir. Antibiyotiğin belirlenen dozun altında kullanımı da antibiyotik direncini artırmaktadır.

Yanlış kullanım bakterilere direnç kazandırır

Çok sık ve düzensiz antibiyotik kullanıldığında bakterilerin direnç kazanması kaçınılmazdır. Her antibiyotik alındığında bazı bakteriler ölür, bazıları direnç kazanır ve antibiyotiklere karşı savunma mekanizması geliştirir. Her yeni enfeksiyonda tedavi güçleşir. Antibiyotiğin özellikle yanlış ve belirlenen doza uygun olmayan kullanımı; soğuk algınlığı, grip, nezle gibi viral enfeksiyonlarda alımı da bakterilerin direnç gelişimini artırmaktadır.

Gerekli değilse ısrarcı olunmamalı

Antibiyotiğin doktor kontrolünde, uygun hastalıklar için belirlenen dozda ve sürede kullanılması hem çocukları hem de erişkinleri birçok hastalıktan korumaktadır. Doktor gerek görmediği sürece antibiyotik kullanımı konusunda ısrarcı olunmamalıdır. Çünkü antibiyotiklerin uygun şekilde kullanılmaması özellikle çocukluk döneminde birçok hastalığın tedavisini de güçleştirmektedir.

Güncellenme Tarihi: 17 Mayıs 2013Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2013

Benzer Sağlık Rehberleri