Robotik Ameliyat ile Böbrek Tümorlerine Son

Böbrek tümörlerinin % 90’ı böbrek dokusundan ortaya çıkan “böbrek kanserleri”dir. Tüm dünyada böbrek tümörlerinde % 2 artış görülürken böbrek kanserleri, kanser türlerinin % 2-3’ünü oluşturmaktadır. Erken dönemde belirti vermediği için, başka bir amaçla yapılan ultrason muayenesinde ortaya çıkabilen hastalıkta, ileri evrede idrarda kan görülüyor.

Kadınlara göre erkeklerde 3 kat daha fazla görülen böbrek tümörü ameliyatları açık olarak yapıldığında, bazı hastaların kaburga kemiklerinin bir bölümünün alınması ve akciğer zarının zarar görmesi gibi tehlikeler oluşabiliyor. Robotik cerrahi ile bu riskler ortadan kalkıyor ve hasta ameliyat sonrası 3 günde taburcu oluyor.

Böbrek tümörü idrarda kanama ile belirti veren ve oldukça sık ortaya çıkan kanser türlerinden biridir. Gerçek nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte sigaranın bu kanser türünde de etkili olduğu düşünülmektedir. Bazı böbrek tümörleri doğumsaldır ve doğuştan gelir, doğum sonrası çocukluk çağında da ortaya çıkabilir. Bazı türler ise ileri yaş grubunda, 40 yaşlarından sonra ortaya çıkar ve genellikle ailevi değildir.

Memorial Şişli Hastanesi Üroloji Bölüm Uzmanlarımız, robotik cerrahi yöntemi ile böbrek ameliyatları hakkında bilgi verdi.

Rutin ultrason incelemesinde böbrek tümörü yakalanabilir!

Geçmişte; idrarda kan, karında bir kitle ya da hastanın bir ağrıdan şikayet etmesi gibi belirtilerle çok ileri safhada yakalanabilen böbrek tümörleri, tanı yöntemlerinin değişmesi ile artık çok erken dönemde yakalanarak tedavi edilebilmektedir. Yine de bazı hastalar, hastalık çok ilerlediğinde ortaya çıkan belirtilerle geç kalmış olarak doktora başvurmaktadır. Hastanın herhangi bir şikayetinde yapılan ultrason ve bilgisayarlı tomografi incelemelerinde, hiç farkında olmadığı bir böbrek tümörü, hastalık henüz çok başındayken tespit edilebilir. Örneğin; hasta safra kesesi şikayeti ile doktora başvurup bir dahiliye uzmanı tarafından ultrasona yönlendirildiğinde, ultrason sırasında gelişmekte olan bir böbrek tümörünün yakalama ihtimali oldukça yüksektir.

Tümörün boyutu ve yerleşim yeri tedavi için önemli

Geçmişte böbrek tümörü tespit edildiğinde ve böbrek içinde sınırlıyken böbreğin ve birlikte böbreküstü bezinin alınması olarak tanımlanan radikal nefrektomi ameliyatı  yapılırdı. Yıllar içinde tek böbrekli hastaların böbreksiz kalmaması için böbreğin tümü değil sadece tümörü alınmaya başlandı. Günümüzde böbrek tümörünün yerleşim yeri ve boyutu, böbreğin alınıp alınmayacağı konusunda karar verilmesine yardımcı olmaktadır. Böbreğin kabuk kısmında dışarı doğru büyümüş ve 4 santimetreyi geçmemiş kitlelerde böbrek yerine tümör alınmaktadır. Ameliyat sonrası elde edilen başarı, böbreğin tamamen alınmasıyla aynıdır. İnsan ömrü çok uzadığı ve organların ömrü insan ömrü kadar uzun olmadığı için, bütün organlar gibi böbrekler de vücutta ne kadar uzun ve sağlıklı tutulabilirse, yaşlılık dönemi de o kadar sağlıklı geçirilebilir. Başka hastalıklar nedeniyle ilaç tedavisi alma gerekliliğinde bu ilaçların temizlenmesi ve vücuttan atılması böbrekler yoluyla olduğu için, böbreklerin korunması özel bir önem gerektirir.

Açık ameliyatlarda kaburga kemiklerinin bir bölümü alınabilir

Böbrek tümörü ameliyatları açık cerrahi ile yapıldığında, bazen kaburga kemiklerinin bir kısmının alınması gerekebilir. Ameliyatın yapıldığı bölge akciğer zarı ile çok yakın ilişki içinde olduğu için, açık ameliyat sırasında akciğer zarının açılması ihtimali olabilir. Hasta ameliyat sonrası çok ciddi ağrı problemleri yaşayabilir.

Robotla boydan boya kesi yerine 4-5 delik!

Da Vinci Robotik Cerrahi, böbrek tümörü ameliyatlarında hastaya büyük ayrıcalıklar sağlamaktadır. Böbreğin kısmen alınması ya da böbrekteki tümörlü kısmın çıkarılması gibi durumlarda karından 4-5 delikle girilerek, tümörlü doku ayrılıp, büyük ameliyat kesisine gerek kalmadan, onkolojik ve cerrahi prensiplerden taviz verilmeden sorun giderilmektedir. Ameliyatın bütün aşamaları robotla yapıldığı için hasta ameliyat sonrası kanama, yara iyileşmesi, yara fıtıklaşması ve enfeksiyon gibi risklerden de uzaktır.

Robotik cerrahi böbrek tümörü ameliyatlarında hastaya ayrıcalıklar sağlar

  • Açık ameliyatlarda; ameliyat bölgesinde şekil bozuklukları ve sarkmalar oluşabilir. Kesi yerinin iyileşememesine bağlı olarak o bölgede, torbalanma ve sarkmalar ortaya çıkabilir. Ancak ameliyat robotik cerrahi ile yapıldığında bu risklerin hiçbiri ortaya çıkmaz.
  • Ameliyatta böbreğin bir kısmı alındıktan sonra kalan bölgenin dikişle kapatılması gerekir. Bu, açık ameliyat ya da laparoskopik teknik yerine, robotla çok kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. Bu nedenle, kısmi böbrek kesilmesi ya da böbrek tümörü nedeniyle böbreğin bir kısmının alınması durumlarında robotik cerrahi; çok ön sıralarda yer alacaktır.
  • Robotik cerrahi ameliyatı sonrası hastanın duyduğu ağrı ve ağrı kesici alma oranları ve miktarları azalmaktadır.
  • Hastanın ameliyat sonrası normal yaşantısına geri dönmesi daha kısa sürede olmaktadır. 2-3 gün içinde taburcu olan hastalar, bir hafta sonra normal yaşamlarına geri dönebilmektedir.
Güncellenme Tarihi: 04 Nisan 2017Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2015

Benzer Sağlık Rehberleri