Selülitle Başa Çıkmak

Sağlıklı Beslenerek Selülitle Başa Çıkmak Mümkün

Vücuttaki portakal kabuğu görünümlü sıkışmış yağ hücreleri ile kendini gösteren selülitler, özellikle yaz aylarının yaklaşması ile birlikte kadınların korkulu rüyası haline geliyor.

Genetik yatkınlık ve hormonal nedenlerle oluşabilen selülit; fazla kilolar, hareketsiz yaşam, hamilelik veya yanlış beslenme alışkanlıkları gibi faktörler bir araya geldiğinde kaçınılmaz bir sağlık problemine dönüşebiliyor.

Selülitle mücadelenin en önemli adımlarından birinin sağlıklı beslenme olduğunu belirten Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, özellikle hangi besinlerin tercih edilmesi gerektiği ile ilgili bilgi verdi.

“Yüksek karbonhidratlı ve yağlı besinler selüliti tetikliyor”

Kişinin genetik yapısının selülit oluşumunda önemli bir etken olduğunu söyleyen Dyt. Ertuğ, “Annesinde selülit olan bir kadında selülit probleminin olma riski yüksektir. Östrojen hormonunun etkisiyle kadınlarda daha sık rastlanan selülit problemini hızlandıran bir diğer etken ise yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Özellikle yüksek karbonhidratlı ve yağlı besinlerin tüketimi selülit oluşumunu tetikler” dedi.

“Fast food tarzı beslenme alışkanlıkları çağımızın en büyük selülit nedenlerindendir” diyen Dyt. Ertuğ sözlerine şöyle devam etti “Sucuk, salam, sosis gibi doymuş yağ oranı yüksek gıdalar, çikolata, kahve gibi yüksek kafein içeren besinler, fazla miktarda şeker ve tuz tüketimi selülit oluşumuna neden olmaktadır.”

Şok diyetlerden kaçının!

Dyt. Ertuğ,  yeterli su tüketiminin, vücutta su toplanmasını ve sarkmaları engelleyerek, selüliti de önleyebileceğini ifade ederek şöyle konuştu; “Selülit tedavisinde vitamin ve mineral yönünden zengin beslenmek önemlidir. Çinkodan zengin yağsız et, bezelye, sarımsak gibi besinlerin tüketimi artırılmalıdır. C vitamini için portakal, maydanoz, kivi, limon, çilek, greyfurt, yeşilbiber gibi besinler tercih edilmelidir. Beslenmede tavuk, yumurta, mantar, pırasa, bezelye, sarımsak, limon, armut gibi bakırdan zengin besinlere yer verilmelidir. Yaz yaklaşıyor diye şok diyetler yapmak oldukça sakıncalıdır. Ciltte sarkmalara ve selülite neden olan, bilinçsizce yapılan şok diyetler yerine; ideal kiloya kavuşmak için diyetisyen kontrolünde doğru beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi doğru olacaktır.”

Güncellenme Tarihi: 27 Mayıs 2011Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2011

Benzer Sağlık Rehberleri