Soğuk Havalar Kalbinizi Yormasın

Kalp hastaları soğuk kış günlerinde yaşam şekillerini mevsime göre programlamalı, üşümemekve hastalanmamak için gösterilen özen, kalp sağlığına da gösterilmelidir. Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Azmi Özler, soğuk havalarda kalpsağlığını koruma yolları hakkında bilgi verdi.

Soğuk havalarda “kalp ağrıları” olabilir

Soğuk havanın kalp üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Daha önceden kalp hastalığı olduğunubilmeyen kişilerde dahi göğüs ağrıları olabilir. Tüm bu ağrılar soğuk havanın spazm etkisinden kaynaklanmaktadır.

Kalp krizleri kış aylarında 3 kat daha fazladır

Kalp krizlerinin kış aylarında daha sık olmasının en önemli nedenleri, soğuk havaların uyardığıdamarlardaki büzülme, spazm ve kışın hareketin azalmasıdır. Kalp krizlerinin kış aylarında 3 kat fazla görüldüğü ve yaz aylarına göre daha ölümcül seyrettiği bilinmektedir.

Kışın turşu tüketimi de tansiyonu yükseltebilir

Soğuk havanın direkt olarak tansiyonu yükseltici bir etkisi yoktur. Tansiyon mekanizmalarıher insanda farklıdır. Kış aylarında tansiyonun yükselmesinin nedenleri, genellikle hareketsizyaşama geçiş yapılması ve sağlıksız beslenmedir. Örneğin; kış aylarında sıkça tüketilen turşudatuz oranı çok yüksektir ve bu besin tansiyon hastaları için zararlıdır. Bu nedenle özellikle tuzyerine sirke ile hazırlanan turşular tercih edilebilir.

Grip aşısı yaptırın

Kalp hastaları ve özellikle kalp kapak hastalığı olanların grip aşısı olmaları önerilmektedir.Bunun yanında akciğerlerde yetişen ve kalp kapaklarına zarar veren pnömokok mikrobuna karşı5 yıl koruyuculuğu olan “pnömokok aşıları” da olunabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmekiçin doktor tavsiyesi ile vitamin desteği alınabilir. Ancak vitaminleri meyve ile almak daha doğruolacaktır. İdrar söktürücü kullanan kalp hastaları potasyum bakımından zengin olan muz vekiviyi rahatlıkla tüketebilirler.

Kış geldi diye eve kapanmayın

Özellikle kalp hastaları soğuk havaları bahane ederek sporlarını ihmal etmemeliler. Açık havadave egzoz dumanından uzak bir şekilde 30-45 dakika hafif tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Buyürüyüşler mutlaka tempolu olmalıdır. Her gün evin koridorunda yapılacak 20-30 dakikalıkyürüyüşler de faydalı olacaktır.

Dışarı çıkarken dilaltı hapınızı alın

Kalp hastalarının kışın sokağa çıkarken doktorlarının verdiği dilaltı hapı ya da spreylerinimutlaka yanına alması önemlidir. Kişi durumunda bir farklılık hissettiği anda hemen uygun biryere oturması ve ilacını kullanması gerekir.

Polar yün ve kaşmir sizi soğuktan korur

Koroner arter hastaları, stent takılan ve bypass olan kişiler sokağa çıkarken kendilerini mutlakasoğuktan korumalıdırlar. Ağızdan alınan havanın zararlarını engellemek için mutlaka bir atkıkullanılmalıdır. Kat kat giyinmek yerine soğuğu az geçiren polar, yün ya da kaşmir türleri tercihedilmelidir. Soğuktan korunmak için yün atlet giyilebilir.

Kış diyetinizi planlayın

Karbonhidratın fazla tüketilmesi ve hareketsiz yaşam kilo alımını artırmaktadır. Reçellerden vebol karbonhidratlı hamur işlerinden uzak durulmalıdır. Kalp dostu besinlerden oluşan sağlıklı birkahvaltı ile güne başlanmalı, kolesterol dengesine dikkat edilmeli ve öğünler atlanmamalıdır. Kalp hastaları beslenme ve diyet uzmanı ile kış diyetlerini planlayıp, bu mevsimi sağlıklı birşekilde geçirebilir.

Güncellenme Tarihi: 06 Ocak 2013Yayınlanma Tarihi: 06 Ocak 2013

Benzer Sağlık Rehberleri