Yükleniyor

Bademcik Enfeksiyonları ve Bademcik Ameliyatı

Bademcik Enfeksiyonları ve Bademcik Ameliyatı

Artık bademcik ameliyatlarında uygulanan Termal Welding adlı yöntemle hem ameliyat süresi kısalıyor hem de sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar en aza indirgeniyor.

İçindekiler

Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Uz. Dr. Pınar Korlu toplumda sıkça görülen bademcik enfeksiyonları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Bademcik enfeksiyonları hakkında bilgi verir misiniz?

Bademcik enfeksiyonları bazen kronikleşebilir ve bu zeminde akut ataklara neden olabilir. Kronikleşmiş bademcik enfeksiyonu oluşturduğu potansiyel komplikasyonlardan dolayı önemle ele alınmalıdır. Bunlar arasında romatizmal ateş, kalp kapakçığı hastalıkları, böbrek hastalıkları önem taşımaktadır. Uyku bozuklukları da yine solunum problemi oluşturan, uykuda geçici solunum durmaları yani apneler ile karakterize dönemler meydana getiren komplikasyonlardır.

Tanıda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Tanıda çocuk yaş grubunda aileden alınan bilgiler çok önemlidir. Atakların sıklığı, şiddeti, tıkanıklık bulguları, uykudaki solunum problemleri tanı ve tedavi seçeneğinin belirlenmesinde çok önemlidir. Buna ilave olarak muayene bulguları ve kan tetkikleri de önemlidir.

Bademcik ameliyatının gerekli olduğu durumları sıralar mısınız?

Tıkayıcı belirtiler (bademcikler büyüyerek solunum yolunu tıkayabilir), uyku ile ilgili solunum problemleri (horlama, uyku apne sendromu), bademcik apsesi, yılda ortalama 4-5 kez bademcik enfeksiyonu geçirme, romatizmal ateş, kalp kapakçık hastalığı, böbrek rahatsızlığı gibi komplikasyonlar sayılabilir.

Bademcik ameliyatı baklanda bilgi verir misiniz?

Klasik bademcik ameliyatı genel anestezi altında, bademciklerin, kapsülüyle birlikte disseksiyon yöntemi ile çıkarılması şeklindedir. Bademcikler kan dolaşımı fazla olan dokulardır. Bu yüzden ameliyat sırasında ve sonrasında kanama ihtimali vardır.

Memorial'da uygulanan yeni bir yöntem: Thermal vtelding

Hastanemizde yepyeni bir yöntem olan thermal welding ile bademcik ameliyatını çok daha rahat yapmak mümkün olmaktadır. Thermal vvelding, operasyon esnasında ısı enerjisi ile ameliyat alanında kanama kontrolünü sağlar ve daha sonraki dönemde doku iyileşmesini hızlandırır. Bu yöntem ameliyat esnasında kanamayı engellediği için, ameliyat süresini ve anestezi süresini önemli ölçüde azaltmaktadır. Thermal vvelding, ameliyat esnasında önemli ölçüde rahatlık sağlarken ameliyat sonrası dönemde kanama riskini de ortadan kaldırarak ikinci bir uygulamayı ve bunun getirdiği zorlukları önlemektedir. Ayrıca, ameliyat sonrası dönemde yine çok önemli bir problem olan ve yaklaşık 10 gün kadar süren ağrı şikayeti de önemli ölçüde azalmıştır. Sonuç olarak hasta açısından thermal welding yöntemi, ameliyat sonrası dönemde hastanın toleransını artırırken önemli derecede konfor sağlar. Thermal vvelding; etkin, kolay ve tolere edilebilir, yepyeni bir tonsillektomi tekniğidir.

HASTA GÖRÜŞÜ: Deniş Heinz

Ameliyat olmaya nasıl karar verdiniz?

Yutkunma zorluğu çekiyordum; en ufak bir nezle ya da gripte bademciklerim şişiyor ve iltihap topluyordu. Gribal enfeksiyon sırasında yüksek ateş, boğaz ağrısı, kulak ağrısı şikayetiyle hastaneye geldim. Doktorum görür görmez bademciğin aslında çok küçük yaşlarda alınması gerektiğini söyledi. Bize konuyla ilgili ayrıntilı bilgi verdi ve kararı bize bıraktı. Doktorumuzu gördüğümüzde güven hissettik; yaklaşımı, ilgisi bize cesaret verdi. Memoriafda ameliyat olmaya karar verdik.

Ameliyat sonrasında neler yaşadınız?

Ameliyat sonrasında beklenen ağn olmadı; bu da bizi çok memnun etti. Ağrı olmamasında, kullanılan yöntemin ve doktorumuzun etkisi olduğunu düşünüyoruz. Sadece çok katı yemekler yememeye dikkat ettim. Memorial'a ve doktorumuza teşekkür ediyoruz.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al