Yükleniyor

Burun ve sinüs hastalıklarında (rinoloji) modern yöntemler

Burun ve sinüs hastalıklarında (rinoloji) modern yöntemler

Burun, havayı ısıtıp nemlendirdikten sonra filtre ederek, havanın solunum yollarına gitmesini sağlayan vücuttaki 5 duyu organından ve en önemli yapılardan biridir. Havada bulunan bakteriler, virüsler, alerjenler ve kirleticiler önce burun mukozası ile temas etmektedir. Rinoloji, burun ve ona bağlı yüz bölgesinin fizyolojisi ile hastalıklarını inceleyen bir kulak burun boğaz dalıdır. Son yıllarda rinoloji alanında hasta konforunu artıran modern uygulamalar başarılı sonuçları ile öne çıkmaktadır. Memorial Şişli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Şenol Çomoğlu, rinoloji hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Rinoloji KBB’nin alt uzmanlık alanıdır

Rinoloji; kulak burun boğaz branşının burun ve sinüs problemlerine ayrılmış ve bu hastalıkların tedavi yöntemlerini konu alan bir yan uzmanlık alanıdır. Burun ile ilgili tüm fonksiyonel ve görsel durumları konu edinir. Başta burun tıkanıklığı veya sinüzit gibi yaygın patolojileri ele almasının yanında sinüs tümörleri veya ön kafa tabanı tümörleri gibi daha nadir durumları da ilgi ve uzmanlık alanında barındırır. Kulak burun boğaz hastalıklarının bu spesifik alanı ile özel olarak ilgilenen hekimlere ise rinolog ya da rinoloji uzmanı denmektedir.

Burun ve komşu bölgelerin hastalıkları rinolojinin alanına girer

Rinolojinin ilgi alanına burun ve sinüsleri ilgilendiren tüm hastalıklar girmektedir.  

 • Kronik burun tıkanıklıkları
 • Burun akıntıları (allerjik ve allerjik olmayan rinitler)
 • Burundan beyin sıvısının geldiği durumlar (BOS Rinore)
 • Gözyaşı sisteminin burunla ilgili kısımlarının hastalık ve tedavileri
 • Sinüzit (alerji veya enfeksiyon nedeniyle akut yada kronik)
 • Nazal polipler (burun polibi)
 • Rinoplasti (burun estetiği)
 • Burun ve burna komşu bölgelerin kitle ve tümörleri; mukosel, osteom, ossifying fibrom, fibröz displazi, inverted papillom, mantar topu, juvenil nazofarengeal anjiofibrom,
 • Burun ve burna komşu bölgelerin kötü huylu tümörlerü; squamöz hücreli karsinom, adenokarsinom, olfaktör nöroblastom

Sinüzit, viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar veya alerjik reaksiyonlar nedeniyle sinüsleri kaplayan mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Sinüzit çeşitli sebeplerle kronik hale dönüşebilmektedir. Kronik sinüzitin ilaçla tedavi edilemeyeceği durumlarda cerrahi tedaviler uygulanmaktadır.

Nazal polipler, burun ve sinüsler meydana gelen genellikle iyi huylu yaygın büyümelerdir. Polipler, burun yollarını tıkadıkları için bazı durumlarda solunum problemlerine yol açabilir. Alerji, sinüzit ve astım, nazal poliplerin ortaya çıkması için ana risk faktörleridir.

Rinoplasti, estetik veya fonksiyonel amaçlarla, burnu daha güzel ve yüzle uyumlu hale getirmek, kişinin burun içinden rahat nefes almasına olanak sağlamak amacıyla yapılan cerrahidir.  Rinoplasti ameliyatlarında amaç; burnun ameliyat olmuş gibi görünmeden doğal görünmesi, yüze uyumlu olması ve burnun tüm fonksiyonlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye devam etmesidir. Rinoplastide rinoloji perspektifi burnun fonksiyonel işlevlerini koruyarak ya da iyileştirerek doğallık ve güzellik arasındaki hassas dengeyi oluşturma esasına dayanır.

Kafa tabanı tümörleri, erişilmesi oldukça zor tümörlerdir ve beynin oturduğu kafa tabanının çeşitli bölgelerinde gelişme ya da bu bölgelere uzanma özelliğine sahiptirler. Kafa tabanı tümörlerine konvansiyonel açık cerrahi veya endikasyonlara bağlı olarak endoskopik cerrahi ve minimal invaziv cerrahi uygulanabilmektedir. Endoskopik cerrahiler küçük kesilerden ya da burun içinden kafa içine uzanan bazı tümörleri ameliyat edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu yaklaşım uygun hastalarda çoğu kez hastayı kafatasının ya da yüzün çeşitli kısımlarına yapılan büyük kesilerle gerçekleştirilen açık cerrahilerin risk ve yüklerinden korur Aynı zamanda hızlı ve sekelsiz iyileşme, kısa hastane yatış süresi gibi avantajlara sahiptir

Birçok tedavi yöntemleri bulunuyor

Burun içi iltihaplı hastalıklar, burun ve sinüslerle ile ilgili olarak, yeterli tıbbi tedavi ve gerekirse cerrahi tedavi için doğru teşhis şarttır. Endoskopik sinüs cerrahisi rinoloji disiplininin en sık uyguladığı cerrahi yöntemlerinden birisidir.

Endoskopik sinüs cerrahisi sinüsler ve sinüslere komşu dokuların hastalıklarında uygulanan cerrahi bir tanı ve tedavi yöntemidir. Endoskopik sinüs cerrahisi, ilaç tedavisine cevap vermeyen dirençli sinüzit olgularının (nazal polipozis, kronik rinosinüzit), burun ve burna komşu bölgelerin kitle ve tümörlerin ayrıca kötü huylu tümörlerin tanı ve cerrahi tedavisinin burun içinden gerçekleştirilmesini mümkün kılar.

Burun boşluklarında girilen endoskop ile kesi yapılmadan burun veya sinüs boşlukları görsel olarak incelenir ve cerrahi operasyonlar gerçekleştirilir. Bu teknik, geleneksel cerrahiye göre kesisiz ve kansız olduğu için daha az doku hasarına neden olarak hastanın daha hızlı iyileşmesine olanak sağlamaktadır


Yapılan diğer rinoloji cerrahileri şunlardır;

 • Endoskopik sinüs cerrahisi (FESS)
 • Endoskopik sinüs tümör ameliyatları
 • Endoskopik gözyaşı kesesi ameliyatı (endoskopik DSR)
 • Endoskopik BOS rinore tamiri
  Balon sinoplasti ameliyatı
 • Endoskopik kafa tabanı ameliyatları
 • Endoskopik orbital dekompresyon (Graves oftalmopati tedavisi, rinosinüzit komplikasyon tedavisi)
 • Endoskopik optik dekompresyon (Optik sinire bası oluşturan durumlar)
 • Endoskopik orbital cerrahi
 • Rinoplasti (Burun estetiği)
 • Septorinoplasti (Fonksiyonel burun estetiği)
 • Septoplasti (Septum deviasyonu ameliyatı
 • Burun ve yüz bölgesinin diğer açık ameliyatları

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 24 Ocak 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al