Yükleniyor

Cerrahi Diş Çekimi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Cerrahi Diş Çekimi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Cerrahi diş çekimi, dişin çene kemiğine gömülü olması veya çıkartılmasının standart yöntemlerle mümkün olmadığı durumlarda başvurulan bir işlemdir. Genellikle, iltihaplanmış diş etleri, diş çürükleri veya kırılmış dişler gibi komplike durumlar söz konusu olduğunda tercih edilir. Bu prosedür, ağız sağlığını korumak ve ilerleyen diğer sağlık problemlerini önlemek amacıyla yapılır. Hastalar, cerrahi müdahale sonrası dikkatli bir iyileşme süreci geçirmelidir

İçindekiler

Cerrahi Diş Çekimi Nedir?

Cerrahi diş çekimi, diş sağlığı problemleri yaşayan kişilerin tedavi süreçleri arasında yer alır. Ağız ve diş sağlığına çok fazla dikkat etmemek dişlerde çürümeye ve ağız kokusuna yol açar. Bunların haricinde diş sağlığına dikkat edilmediği takdirde daha farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkma riski de bulunur. Bazı durumlarda ise genetik olarak kişilerde diş problemlerinin bulunma ihtimali de vardır. Bu nedenle dil bakımlarınızı ihmal etmemeniz ve düzenli olarak diş kontrollerinizi yaptırmanız gerekir.

Yapılan bazı araştırmalara göre diş sağlığının kalp sağlığını da etkilediğine dair bazı bilgiler bulunur. Bu nedenle kalp sağlığınızı korumak için de mutlaka diş sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir. Diş sağlığınızın durumuna göre ilk olarak kanal tedavi ya da dolgu işlemi uygulanması da mümkün hale gelir. Fakat dişlerin tedavi edilememesi gibi durumlarda genellikle cerrahi çekim işlemine başvurulur. Böylelikle sağlıksız diş ortadan kalkar. 

Normal diş çekimi ve cerrahi çekim arasındaki fark nedir?

Cerrahi diş çekimi normal diş çekiminden biraz daha farklıdır. Cerrahi diş çekimi diğer bir ismi ile kapalı diş çekimi olarak da bilinen bir tedavidir. Normal diş çekimi ile cerrahi çekiminin ortak noktası ise aynı anestezi işleminin uygulanması olarak bilinir. Travmatik sebeplerden ya da diş çürümesine bağlı olarak da diş çekim işlemi gerçekleşir. Diş çekimi esnasında diş köklerinden destek alınarak işlem gerçekleşir. Özellikle yirmilik dişlerde diş çekim işlemleri sıklıkla gerçekleşir. Bazı kişilerde yirmilik dişler hiç çıkmayabilir ve bu durumda dişler diş eti altında kalır. Dişin çıkamaması durumunda da genellikle kapalı diş çekim işlemi yapılır.

Cerrahi Operasyonla Diş Çekimi Ne Zaman Yapılır?

Cerrahi diş çekimi genellikle dişteki problemlerin farklı tedavi yöntemleri ile düzeltilememesi halinde gerçekleşir. Kişinin dişlerinde aşırı miktarda bir çürüme olması halinde de cerrahi müdahale gerçekleşir. Dişlerin aşırı derecede çürümesine bağlı olarak diş kaybı yaşanma ihtimali bulunur. Bu durumda ağız içerisinde diş görülmez. Dişin sadece kök kısmı kalmış olabilir. Bu nedenle de çürümüş ve çürüğe bağlı olarak kaybedilmiş dişin kökünün de çıkarılması gerekir. Çürük diş kökü diğer dişlerinde çürümesine sebep olabilir.

Çürükler genellikle kişilerde ağız kokusu oluşumunun da temel nedenleri arasında yer alır. Kişilerin darbe alarak dişlerini kaybetmelerine bağlı olarak da cerrahi operasyon ile diş çekimi gerçekleştirilebilir. Kısacası dişin kökünün çekilmesi ve sağlıksız dişin olduğu bölgenin temizlenmiş olabilmesi için cerrahi operasyona başvurulur. Diş eti içerisinde kalan dişlerin de çıkamaması halinde yine kapalı diş çekimi ile kişiye müdahale edilir. 

Cerrahi Çekim Nasıl Yapılır?

Cerrahi diş çekimi anestezi uygulanarak yapılan bir işlemdir. Kişinin sağlıksız ya da çıkamayan dişinin çıkarılabilmesi için ilk olarak kişiye anestezi verilir. Daha sonrasında ise kişinin diş eti açılır. Diş eti açıldıktan sonrasında cerrahi aletler yardımı ile diş üzerinde yer alan kemikler kaldırılır ve diş kökü çıkarılarak bölge temizlenir. Temizlenme işlemi tamamlandıktan sonrasında ise diş eti tekrar kapatılır.

Böylelikle kapalı diş çekim uygulaması gerçekleşmiş olur. Direkt olarak diş çekimi yapılması yerine diş kökünü çıkararak cerrahi tedavi yapılır. Yapılan işlem sonrasında kişinin sağlıksız dişinin olduğu bölge iyileşmeye başlar ve problem ortadan kalkar.

Cerrahi Operasyonla Diş Çekimi Ne Kadar Sürer?

Cerrahi operasyon ile diş çekimi yapılması kısa süreli bir işlem olarak bilinir. Fakat bu durum kişinin dişindeki probleme göre değişiklik gösterebilir. Kişilerin diş etinin yapısı da yine cerrahi işlemin süresini etkileyen durumlar arasında yer alır.

Diş kökünü çıkarmaktan ziyade çürük olan ya da farklı bir sorun olan bölgenin temizlenme işlemi daha uzun sürebilir. İşlemlerin süresi tamamen kişilerin dişindeki probleme bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda kişiye uygulanan anestezi de işlem süresini etkileyebilir. Kişiye uygulanan anestezi farklı nedenlere bağlı olarak etkisini çabuk kaybedebilir ya da kişi anestezi etkisi altına giremeyebilir. Genellikle alkol tüketimi gerçekleştiren kişilerin anesteziden etkilenmeleri daha uzun sürebilir. Bu durumda işlem süresinin uzamasına neden olur.

Diş Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Cerrahi diş çekimi sonrası çekimi gerçekleştiren doktor tarafından önerilen bir uygulama varsa bunlara dikkat etmek gerekir. Örneğin çene kısmına soğuk ya da sıcak uygulama önerilebilir. Genellikle bu işlemlerde soğuk uygulaması tercih edilir. Fakat farklı bir durum olması halinde farklı uygulamalar da önerilebilir.

Cerrahi işlem sonrasında kişilerin çene kısmında şişme meydana gelebilir. Bazı durumlarda çene kısmında morarmalar olması da oldukça normal karşılanan bir durum olarak bilinir. Bu gibi durumlarda moraran ya da şişen bölgeye buz koyulması gerekir. Diş ameliyatı sonrası yemek tercihlerine de dikkat etmek gerekir. Daha çok sıvı tüketmek ve yumuşak gıdalar tüketmek gerekebilir. Aynı zamanda ameliyatlı bölgenin mikrop kapmamasına da özen göstermek büyük önem taşır. 

Diş fırçalarken çekim yapılan bölgenin daha yumuşak hareketler ile fırçalanması gerekir. Yumuşak bir diş fırçası tercih edilmesi çok daha doğru olur. Diş fırçalama işleminden sonra gargara kullanımı da faydalı olur. Böylelikle diş çekimi yapılan bölgenin mikrop kapması önlenir. Sigara tüketen kişilerin de diş çekiminden sonra bir süre sigara içmemeye dikkat etmesi gerekir. Sigaraya bağlı olarak diş çekimi yapılan bölge zarar görebilir.

Cerrahi Diş Çekimi Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

Diş çekim işlemi gerçekleştirildikten sonra genellikle hastaların ilk üç saat bir şey yememeleri gerekir. Bu süreden sonrasında ise işlem yapılan bölge iyileşene kadar tüketilen gıdalara dikkat etmek gerekir.

Yemek yerken işlem yapılan taraf ile yemek yememeye dikkat edilmeli. Bunun haricinde ise asitli içeceklerden uzak durulması faydalı olur. Asit işlem yapılan bölgenin zarar görmesine neden olur. Yenilen yiyeceklerin ve içeceklerin çok soğuk ya da çok sıcak olmaması lazım. İşlem sonrasında yaklaşık 48 saat boyunca alkol ve sigara tüketilmemesine dikkat etmek gereklidir. 

Cerrahi Diş Çekimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Cerrahi diş çekimi sonrası ağrı nasıl geçer?

Kapalı diş çekimi uygulamasından sonra kişilerin diş etinde ya da çene bölgesinde ağrı olabilir. Bu gibi durumlarda doktor kontrolü dahilinde ağrı kesici ilaçların kullanılması mümkündür. Bunun haricinde ise ağrıyan bölgeye soğuk uygulanması da ağrı hissinin azalmasına destek olur.

Cerrahi diş çekimi kaç günde iyileşir?

Kişilere uygulanan cerrahi işlemler sonrasında iyileşme süreci değişiklik gösterir. Bunun sebebi ise kişilerin genel sağlık durumu ve bağışıklık sistemleri ile ilgilidir. Bu nedenle de iyileşme süreci bir hafta dahi sürebilir. Fakat işlem yapılan bölgenin tamamen iyileşmesi yaklaşık olarak bir ayı bulabilir.

Cerrahi diş çekiminde dikiş atılır mı?

Cerrahi işlemlerde diş eti açılarak diş çekimi uygulanır. Bu nedenle de işlem yapıldıktan sonra diş etinin tekrar kapatılması gerekir. Diş etini kapatmak için işlem yapılan bölge temizlenir ve dikiş atılır.

Gömülü diş ameliyatı zor mu?

Hastalara uygulanan cerrahi her işlemin birbirine göre farklı zorlukları bulunur. Bu nedenle herhangi bir işleme kolay olduğu yanıtını vermek doğru olmaz. Gömülü dişlerin çekilmesi normal diş çekimine göre çok daha zordur. Bu nedenle de gömülü dişin çıkarılabilmesi için kapalı diş çekim işlemi uygulanır.

Cerrahi dikiş alınırken acır mı?

Cerrahi operasyonlarda uygulanan dikiş işlemleri kişi anestezi etkisi altında olduğu için acı vermez. Fakat dikişlerin alınma sürecinde bazı kişilerde acı hissi olabilir.

Diş ameliyatı dikişleri ne zaman alınır?

Ameliyat sonrasında bölgedeki dikişler genellikle 7 ila 10 gün içerisinde alınır. Bu noktada bölgeye uygulanan dikiş türü de büyük önem taşır. Bazı dikişler emilebilir özelliğe sahiptir. Emilebilir özelliğe sahip olan dikişler bir süre sonra ağız içerisinde eriyerek yok olur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 10 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al