Yükleniyor

Safra taşları ERCP yöntemiyle ameliyatsız alınabiliyor

Safra taşları ERCP yöntemiyle ameliyatsız alınabiliyor

Safra kesesinde oluşan taşlar, hastanın hayat kalitesini olumsuz etkilediği gibi safra yollarını tıkayabilme riski nedeniyle yaşamsal önem taşıyor. Özellikle yemeklerin sindiriminde önemli bir görevi bulunan safra kesesindeki taşlar, endoskopik tedavi (ERCP) yöntemiyle ameliyatsız olarak alınabiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Alper Yurci, safra kesesindeki taşların alınmasında kullanılan safra yolunun endoskopik tedavisi (ERCP) yöntemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Taş tanısı tetkiklerle kesin olarak konulabilir

Hastalığın teşhisi, tipik muayene bulgularıyla beraber kan, idrar, gaita tetkikleri ve ultrasonografi (US) ile konulmaktadır. Bu tetkiklerle %100'e yakın kesin teşhise ulaşılmaktadır. Ender olarak bilgisayarlı tomografi, MR gibi diğer görüntüleme yöntemlerine başvurulmaktadır. Safra kanalında bulunan taşlar için bu yöntemler dışında ERCP denilen endoskopik girişim yönteminden hem tanı hem de tedavide yararlanılmaktadır.

Belirtilere dikkat edilmeli

Safra kesesinde taş oluşumu ve taşların kese içinde hareketsiz kalması hastada herhangi bir şikayete yol açmayabilir. Ancak taşların kese içinden hareket ederek safra yoluna düşmesi ile kişinin günlük yaşamı ciddi derecede olumsuz etkilenir. Karın ağrısı, safranın akışındaki tıkanıklığa bağlı sarılık veya iltihap oluşumu görülebilir. Özellikle safra yolundan gelen taşlar pankreas kanalını da etkileyerek yaşamı tehdit edici, pankreas bezi iltihaplanmasına (akut pankreatit) yol açabilir.           

Taş tedavisinde ERCP yöntemi ameliyatsız çözüm

Taşlar, safra kesesinde oluşup, safra yoluna doğru ilerleyebilir ya da direkt olarak safra yolunda oluşabilir. Safra kesesi alındıktan yıllar sonra da safra yolları içerisinde taş oluşumu gerçekleşebilir. ERCP yani safra taşlarının endoskopik tedavisi, safra yolundaki taşların ameliyatsız ve girişimsel olarak çıkarılması işlemidir. Taş çıkarmada, safra yolunun ağzını genişletmek için sfinkterotomi dediğimiz yöntemle safra yolunun barsağa bağlandığı kısımdaki sfinkter kesilir. Böylece taşların safra yolundan ince barsağa çekilebilmesi mümkün olabilir. Sonrasında ise ERCP yöntemiyle, kateter kullanılarak taşlar çıkarılmaktadır. Çok büyük taşların, safra yolu içerisindeyken kırılması, kırılarak çıkarılması gerekebilir. Geçmiş yıllarda açık cerrahi yöntemler ile çıkarılabilen bu taşların tedavisinde günümüzde artık ERCP yöntemi ilk başvurulması gereken ve altın standart olan yöntemdir.

Hastalar kısa sürede normal yaşamına dönebilir

ERCP sonrasında hasta bir dinlenme odasına alınır. Şişlik veya gaz şikayetleri görülebilir. İşlemin etkilerinin büyük bölümü ortadan kalkana kadar hasta gözlem altında tutulmalıdır. Hasta, durumuna göre hastaneye yatırılabilir. Ancak hastalar genellikle dinlenme odasından sonra taburcu edilebilir. İşlem sonrasında hasta uyanık ve bilinci açık olsa bile, verilen ilaçlar günün geri kalanında muhakeme yeteneğini ve reflekslerini etkileyebilecektir.  Dolayısıyla araç kullanmamaları ve dikkat gerektiren işlerden kaçınmaları gerekir. Hastaların büyük bölümü 24 saat içerisinde normal yaşamına geri dönmektedir.

Safra taşı olanlar günlük yaşamına dikkat etmeli

Safra kesesinde asemptomatik yani sessiz taşı olan kişilerin kilo almamaya özen göstermesi gerekir. Safranın kolesterol yönünden zengin olmaması için gün içerisinde yeterince sıvı tüketmeli, aşırı yağlı yiyeceklerden, çikolatadan ve yumurtadan uzak durulmalıdır. Safra yolunda taşı olan hastalarda taş tespit edildiği andan itibaren zaman kaybetmeden bu taşların hasta için en kolay ve en uygun yöntemle çıkarılması işlemine geçilmelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al