Menopoz Dönemi Ve İleri Yaşta Kalp Sağlığını Korumanın Yolları

Menopoz dönemindeki kadınlarda östrojen hormonunun yararlı etkileri ortadan kalktığı için kadınların bu dönemde kalp damar hastalıklarına yakalanma riski erkeklerle eşitlenmektedir.

İdeal kiloda olmak, bel çevresinin 88 cm’yi geçmemesi ve düzenli olarak egzersiz yapmak menopoz dönemindeki kadınlarda kalp hastalıklarından koruyucu etki yapacaktır.Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Hakan Hasdemir, kadınlarda kalp sağlığının korunması için önerilerde bulundu.

Yaş ilerledikçe risk artıyor

Kadınlarda kalp krizi riskinin menopoz döneminde arttığına dikkat çeken Uz. Dr. Hasdemir, “Menopoz dönemi yaklaştıkça kadınlarda kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi riski artmakta ve bu artış, yaş ilerledikçe devam etmektedir. Çalışmalarda, menopoz sonrası dönemde olan kadınların kanlarındaki kolesterol düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırmacılar, kadınların vücutlarında meydana gelen değişmelerin, yaşlanma, kilo alma ve düşük östrojen hormonu düzeylerini de içeren, menopoza bağlı etkilerden kaynaklanabileceğini düşünmektedirler. Kadınlarda yaşlandıkça özellikle postmenapozal dönemde kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm artmaktadır.” diye konuştu.

Hipertansiyon ve diyabet riskine dikkat!

“Kadınlar için koroner arter hastalığı açısından en büyük handikap, bu hastalığın yıllarca erkek hastalığı olarak daha fazla kabul görmüş olmasıdır” diyen Uz. Dr. Hakan Hasdemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınlar yaşlandıkça azalan östrojen düzeyi ile birlikte kalp hastalıkları ve inmeye karşı olan direnç azalmaktadır. Altmış yaşına kadar 5 erkekten biri bir koroner kalp hastalığı ile karşılaşırken bu oran kadınlar için 1/17 olarak saptanmıştır. Altmış yaş üzerinde ise hastalığın görülme riski her iki cins için de eşitlenmektedir. Menopoz sonrası dönemde koroner arter hastalığı kadınlar için önemli bir sağlık sorunudur. Bu dönemde ölümlerin %25 nedenini oluşturmaktadır. Kadınlarda koroner arter hastalığı için en önemli risk faktörü hipertansiyondur. Kadınlarda yaşla birlikte ortaya çıkan hipertansiyon yetmiş yaş üzerindeki kadınların yüzde 80’inde görülmektedir. Diyabet de kadınlardaki koroner arter hastalığı riskini 3 kat artırmaktadır.”

Fazla kilolarınızı verin, sigarayı bırakın

Menopoz döneminde ve ileri yaşta kalp sağlığının düzenli takip gerektirdiğinin altını çizen Uz. Dr. Hasdemir, konu ile ilgili şunları kaydetti: “Türk toplumunda kadınlarda aşırı kiloluluk, sigara içiciliği ve yüksek tansiyon oldukça yüksek oranlardadır. Obezite, kadın sağlığı için önemli bir tehdit unsurudur. Obezitenin en önemli göstergelerinden biri olan bel çevresi genişliği kadınlarda kırklı yaşlarda artmakta, altmışlı yaşlarda da en yüksek değerlerine ulaşmaktadır. Bu yaş grubundaki Türk kadınlarının %72’sinde bel çevresi normal değerlerin üzerindedir. Tedavide yaşam tarzı değişiklikleri ve beslenme alışkanlıkları çok önemlidir. Kadınlarda aşırı kilo sorununun menopozla belirginleştiği düşünüldüğünde, menopoz öncesi dönemde kadınlar için düzenli egzersiz yapma, düşük kalorili beslenme ve sigaradan uzak durma gibi koruyucu yaşam tarzı alışkanlıkları önem kazanmaktadır. Kadınlarda kırk yaş öncesi kalp krizi, damar içi pıhtı oluşumunun bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumun; sigara içimi, doğum kontrol hapı kullanımı, depresyon, stres ve anksiyeteyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. 20-40 yaş arası kadınların % 25’i sigara içerken bu oran ellili yaşlardan itibaren % 8’li oranlara düşmektedir.”

Güncellenme Tarihi: 14 Eylül 2011Yayınlanma Tarihi: 14 Eylül 2011

Benzer Sağlık Rehberleri