Yükleniyor

Demanstan Korunma ve Takip Programı

Demanstan Korunma ve Takip Programı

UNUTMAYIN!

 

Demanstan Korunma ve Takip Programı ile Önlemlerinizi Alın.

 

Pandemiye bağlı uzun süreli izolasyon sonrası mental sorunlar görülmeye başlanan ve halihazırda demans tanısı almış olup bu dönemde takipsiz kalan hastalarımız için "Demanstan Korunma ve Takip Programı" ile mental sağlığınızı önemsiyoruz.

Demans hastalığı ve ilişkili bilişsel bozukluklardan korunma, erken tanı ve tedavi hakkında detaylı bilgi ve randevu için formu doldurabilir veya 444 7 888 nolu çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

 

Demans Nedir:

Demans, bellek, düşünce ve benzeri zihinsel yeteneklerin günlük yaşam aktivitelerimizi etkileyen bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Demansın kendisini gösteriş biçimleri; yakın zamanda olmuş olayları hatırlamada yaşanan problemler ve rutin, alışıldık işleri yapmada görülen zorluklardır. Kişi ayrıca kafa karışıklığı, kişilik değişiklikleri, davranış değişiklikleri, karar verme sorunları, kelimeleri bulmada zorluk çekme, düşüncelerini toparlayamama ya da yönleri takip edememe gibi sorunlar yaşayabilir.

Demanstan Korunmak için Ne Yapılmalı?

Beynin rezerv kapasitesini korumak için 7 öneri;

1. Egzersiz yapın: Gün içinde mümkün olduğunca aktif olmak, evde her gün kullanılan elektrikli aletlerle yapılan işleri zaman zaman kas gücüyle gerçekleştirmek de yeterli olabilmektedir. Bu tür değişiklikler kullanılmayan kasları aktif hale getirmenin yanı sıra işi organize eden beynin de çalışmasını sağlamaktadır.

2. Öğrenmeye devam edin ve sosyal yönden aktif olun: Uzmanlar, kişinin entelektüel seviyesi yükseldikçe, demans yaşının ileri gittiğini belirtmektedir.

3. Stresten uzak durun: Kişinin kendine stres yaratan durumları tespit ederek, bunları hayatından çıkarması çok önemlidir.

4. Kaliteli uyku uyuyun: Geceleri iyi uyunmaması birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. Öte yandan beyinde her gün milyonlarca toksik madde üretilirken uykuda bunlar temizlenmektedir.

5. Akdeniz tipi beslenin: Kalp dostu her şey, beyne de dosttur. Damar yapısını koruyup, damar sertliğini önlemeye yardımcı olan Akdeniz tipi beslenme de bu noktada öne çıkmaktadır.

6. İşitme kapasitenizi kontrol edin: Yaşlanmaya bağlı olarak işitme kapasitesinde azalma olmaktadır. Bu nedenle ileri yaş grubunda periyodik işitme testi yapılması önem taşımaktadır.

7. Sigarayı bırakın: Sadece sigara içilmesi değil içilen ortamda bile bulunmamak gerekir

İletişim Formu

Aşağıdaki formu doldurarak size özel ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

Bizi Arayın 444 7 888

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Prof. Dr. Dilek NECİOĞLU ÖRKEN
Prof. Dr. Dilek NECİOĞLU ÖRKEN
Nöroloji
Kolay Randevu Al
Tüm Doktorlarımız
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al