Yükleniyor

Migren Botoksu

Migren Botoksu

Migren botoksu ile ağrılarınıza veda edin!

Migren, baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olup hastaların iş ve sosyal yaşamlarını ciddi oranda düşüren rahatsızlıklardan biridir. Migren botoksu ise migrenin tedavisinde öne çıkan konforlu yöntemler arasında yer almaktadır. Clostridium Botulinum bakterisinin ürettiği Botulinum toksin yani halk arasında bilinen ismiyle botoks estetik uygulamalar başta olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Estetik uygulamalar sırasında hastaların migren ağrılarının azaldığını belirtmesi üzerine bu konuda araştırmalar genişletişmiş ve botoksun migren ağrılarına iyi geldiği belirlenmiştir. Migren botoksu migren ataklarını önlemede etkili bir tedavi olarak uzun zamandır kullanılmaktadır.

Migren botoksu nedir?

Botoks, yalnızca enjekte edildiği bölgeye etki etmektedir. Uzun zamandır migren tedavisinde botoks uygulaması etkin şekilde kullanılmaktadır. Bazı migren atakları sık olarak yaşanabilmekte ve bu ataklara bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyet gelişebilmektedir. Bu hastalarda doktor tarafından belirlenen bölgelere botoks enjekte edilerek kas ve sinirler arasında iletişimsizlik sağlanarak ağrıların önüne geçilmesi sağlanabilmektedir.

Migren botoksu hangi hastalar için uygundur?

Migren botoksu migren tedavisinde yaygın olarak kullanılmakla birlikte her hasta için uygun olmayabilmektedir.

Migren botoksu tedavisi için hastanın ayda ortalama 2 ya da daha fazla migren atağı geçirmesi yada 10 günü aşan baş ağrısı yaşaması gerekmektedir. Yaşanan baş ağrılarının yaklaşık 8 gününün migren benzeri baş ağrıları olması önemlidir. Baş ağrısı ve mide bulantısı, baş ağrısı ile birlikte ışığa ve sese karşı hassasiyet, yaşanan baş ağrısının günlük yaşamı olumsuz etkilemesi migren belirtileri olarak sıralanabilir. Hastaların bu belirtileri ayda bir yaşaması da önemli bir migren belirtisidir.

  • Hamile kadınlarda migren botoksu uygulaması uygun değildir.
  • Aynı şekilde emziren kadınlarda da migren botoksu tedavisi uygulanmamaktadır.
  • 18 yaşın altındaki hastalarda migren botoksu tedavisi uygun değildir.
  • Bir takım kas hastalığı olana kişilerde migren botoksu tedavi amaçlı kullanılmamaktadır.

Migren botoksunun avantajları nelerdir?

Migren atakları kişinin günlük yaşamını tamamen kısıtlayabilmektedir. Hastalarda bulantı, kusma, uyku hali, ışığa ve sese duyarlılık, yalnız kalma isteği gibi pek çok etki görülebilir. Migren tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçların d ayan etkileri olabilmektedir. Migren botoksu sayesinde hastalar şikayetlerinden kurtulup sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedir. Bununla birlikte kişi ağır migren ilaçlarının da yan etkilerinden ve düzenli ilca kullanımından da kurtulmuş olacaktır.

Migren botoksu nasıl yapılır?

Migren botoksu uygulaması hastanın kendi kendisine yapabileceği bir uygulama değildir. Bu konuda eğitimli ve deneyimli doktorun uygulaması gereken bir tedavi şeklidir. Migren botoksu tedavisinde küçük iğneler kullanılmaktadır. Botoks uygulaması baş ağrısına neden olan şakaklar, alın, boyundaki belirli kaslar ve baş arkasına enjekte edilir. Botoks enjekte edildiği bölgedeki sinir uçlarına etki ederek ağrı iletiminde rol oynayan kimyasalların etkisini engellemektedir. Standart uygulamada 33 noktaya botoks enjeksiyonu yapılmaktadır. Ancak tek seansta ne kadar botoks enjekte edileceğine tedaviyi sürdüren doktor karar vermektedir. Belirli bir noktada migren ağrısını daha fazla yaşayan hastalarda bu noktalara daha fazla botoks enjeksiyonu yapılabilmektedir.

Detaylı bilgi ve randevu için lütfen form doldurun !

İletişim Formu

Aşağıdaki formu doldurarak size özel ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

Bizi Arayın 444 7 888

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Uzm. Dr. Elif SARIÖNDER GENCER
Uzm. Dr. Elif SARIÖNDER GENCER
Nöroloji
Kolay Randevu Al
Tüm Doktorlarımız

Benzer Ayrıcalıklar

BEYNEX Alzheimer Erken Uyarı Sistemi
BEYNEX Alzheimer Erken Uyarı Sistemi
Bilgi Al
Tüm Ayrıcalıklar
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al