Son Gelişmeler

Memorial Ankara Hastanesi İleri Teknoloji Ürünü Cihazları İle Öne Çıkıyor

30.04.2020 20:39:40

İLERİ TEKNOLOJİ SAĞLIK VE GÜZELLİĞİNİZİN HİZMETİNDE

Hastalıkların tanısında kullanılan radyolojik görüntüleme teknikleri ve cilt sağlığında uygulanan yeni yöntemler teknolojinin de ilerlemesine paralel olarak her geçen gün hasta konforunu daha da artırıyor. Memorial Ankara Hastanesi Türkiye’de çok az sayıda merkezde kullanılan ileri teknoloji ürünü cihazları ile öne çıkıyor.

256 K düşük radyasyon ile tomografi imkanı

Flash CT cihazı ile bir çekimde alınan radyasyon oranı, uzun mesafe uçak yolculuğunda alınandan daha düşük olarak tanımlanmaktadır. Cihaz sayesinde, 0,25 saniyede kalp anjiyosu, 4 saniyede ise tüm vücut tomografisi çekilmektedir. Cihazın en önemli özelliği tüm işlemleri dünyada kaydedilmiş en düşük radyasyon oranı ile yapmasıdır. Cihaz sayesinde nabzı 100’ün üzerindeki hastalarda bile kalbi ilaçla yavaşlatma gereksinimi duyulmadan çekim yapılabilmektedir. Benzer şekilde kalp ritmi düzensiz hasta grubunda da optimal kalitede çekim yapmak mümkündür. Çekimin hızlı olması obez ve çocuk hastalarda büyük rahatlık sağlamaktadır.

Artık kapalı alan korkusu olan hastalar da MR çektirebiliyor

Kilolu hastaların da düşünülerek tasarlandığı MR cihazı sayesinde 200 kg’a kadar olan kişilerin de MR’ı çekilebilmektedir. Cihazın Open Bore (açık tüp) aralığı 70cm, tünel uzunluğu  ise 145cm’dir. Bunun en büyük avantajı klostrofobi yani kapalı alan korkusu olan hastaların endişe duymadan rahatlıkla MR çektirebiliyor olmasıdır.

Cihazın bir başka avantajı ise hareketli masa özelliğidir. Masa üzerine yerleştirilmiş bobinler sayesinde hastalara değişik çekimler yapıldığında her defasında hastayı konumlandırma gerekliliği ortadan kalkmış durumdadır. Tek bir konumla hastanın tüm görüntülemelerini yapabilmek mümkündür. Özel yazılımlar sayesinde MR tetkiklerinin süresi yarı yarıya kısalmaktadır. Ağrı nedeniyle sırt üstü yatamayan, solunum sıkıntısı olan, bilinci kapalı ve çocuk hasta grubunda inceleme süreleri belirgin ölçüde azalmaktadır.

Tümörlerin selim kitlelerden ayrımı için gerekli olan spektroskopi, erken dönem inmelerin tanısında diffüzyon ve perfüzyon görüntülemesi, kafa içi beyin omurilik sıvı artışında nedenlerin tespitinde BOS akım analizi, tümör, inme ve MS varlığında beyindeki beyaz cevher yollarının diffüzyon tensör görüntüleme (DTI) ile ortaya konması yapılan işlemler arasındadır. Ayrıca tümör cerrahisi uygulanacak hastalarda beyindeki hareket, konuşma, duyma merkezleri gibi fonksiyon gören alanların korunmasına yönelik fonksiyonel görüntüleme (fMRI), vücuttaki damarsal yapıların görüntülenmesi için MR anjiyografiler, meme kitlelerinin tümoral niteliklerinin belirlenmesinde meme MR, MR kolanjiyografi tetkiki ile safra yollarının tıkanıklıklarında sebebin ortaya konması bu cihazla mümkün olabilmektedir. Ayrıca ortopedik problemi olan hastalarda kıkırdak harabiyetinin derecesi kıkırdak kanlanma teknikleri ile ortaya konabilmektedir.

Anestezi ile MR çektirmek mümkün

MR uyumlu monitörizasyon cihazı ise anestezi altında çekim yapılacak hastalarda kalp ritmi ve solunum takibinin yapılabilmesine olanak vermektedir. Bu cihaz yardımıyla kapalı yerde bulunma korkusu olan hastalar, bebekler, küçük çocuklar ve içeride hareketsiz kalamayacak hastalarda güvenli bir şekilde çekim yapılabilmektedir.  MR uyumlu monitörizasyon sistemi sayesinde anestezi ile tetkiki yapılan bebek ve yoğun bakım hastalarının hemodinamik takibi de gerçekleştirilebilmektedir. MR çekimi esnasında hastaya sedasyon veya yüzeyel anestezi uygulaması son derecede konforlu bir ortamda gerçekleştirilebilmekte olup, olası riskler en aza indirilmektedir.

Lazer lipoliz ile sağlıklı bölgesel incelme

Lazer yardımlı liposuction işlemi, klasik yağ alma operasyonlarına göre daha fazla yağ kaybı, sıkılaşma oranının yüksekliği ve ameliyat sonrası iyileşme süresinin kısa olması gibi avantajları ile dikkat çekmektedir. Lazer liposuction ile yağlar önce lazer ışını ile parçalanır, sıvı haldeki yağ parçaları kanüller yardımı ile kolaylıkla ortamdan uzaklaştırılır. Yeni jenerasyon, “Smartlipo TriPlex” lipoliz cihazında, lipolizde en etkili 3 dalga boyu (1440nm,1320nm,1064nm) kullanılmaktadır. Bu sayede daha fazla yağ parçalama, cilt sıkılaştırma ve kansız bir operasyon sağlanır. Cihazın sahip olduğu SmartSense™-ThermaGuide™-ThermaView™ teknolojileri uzman ellerde lazer lipoliz operasyonunu daha kolay, güvenli ve etkin bir işlem haline getirir. Lazer ışınları sinirlere zarar vermeyip, kanama ihtimali olan ince damarları ortamdan uzaklaştırır. Klasik yöntemde ancak kan verilerek alınabilen yağ miktarları, lazer liposuctionda kan nakline gerek kalmadan alınır. Kullanılan, 1320nm dalga boyundaki lazer ışınları deri sıkılaştırıcı etkisi ile liposuction sonrası derinin sarkmasını önler, işlem sonrası deri formunu koruyabilmektedir. Özellikle cildi toparlamak için kullanılan bu lazer dalga boyu, diğer lazer liposuction cihazlarına önemli üstünlük sağlar.

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer ile cildiniz sağlıkla yenileniyor

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer yılların oluşturduğu yaşlanma belirtilerini ciltten silmekte, kırışıklıkları ve lekeleri başarıyla tedavi etmektedir. Geleneksel yüz gençleştirme yöntemlerinde (peeling, zımpara vs.) ciltte kontrollü ancak belirgin bir yara oluşturulur, sonrasında iyileşme süreci belirli bir zaman alır. Deka SmartXide DOT, etkinliği dünyaca kabul edilmiş Fraksiyonel Karbondiyoksit Lazer cihazıdır. SmartXide DOT cilt altı dokuda kollojen ve elastin yapımını artırmakta ve yeni hücre akımı ile daha genç, diri, parlak, pürüzsüz, kırışıksız ve lekesiz bir cilt oluşturmaktadır. Yüz gençleştirme ve ince kırışıklıklar, göz kenarı kaz ayakları ve gözaltı morlukları ve torbalanmalar, boyun ve dekolte bölgesi kırışıklıkları, yüzde sivilce izleri, çukurlar ile açık gözenekler, hamilelik, güneş ve yaşa bağlı lekeler,  ameliyat ve yara izleri, karın ile bacaktaki çatlakların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Cerrahi başlıkları ile bıçak kullanmadan gözkapağı operasyonlarını mümkün kılmakta, ameliyat sonrası morluklar olmaksızın hastalar birkaç gün içerisinde sosyal yaşamlarına dönebilmektedir.

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al