Son Gelişmeler

Pandora’nın Kutusu Organ Bağışı İçin Açılıyor

30.04.2020 20:39:40

 

Organ sırası bekleyen, ancak yetersiz bağış nedeniyle organ bulunamadığı için hayatını kaybeden İpek Zeynep Tekmen’ın hastalığı sırasında yaptığı resimler, “Pandora’nın Kutusu” adlı sergi ile organ bağışına dikkat çekiyor.

10 Şubat Çarşamba günü Memorial Şişli Hastanesi’nde açılacak olan, organ bağışı ve nakilleri konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan “Pandora’nın Kutusu” adlı sergi, organ beklerken hayatını kaybeden İpek Zeynep Tekmen tarafından hastalığı sırasında yapıldı. Tekmen’ın kızı Aslı Sinanoğlu’nun annesinin anılarını yaşatmak ve yetersiz organ bağışı sayısına dikkat çekmek amacıyla düzenlediği sergi, Türkiye’nin çeşitli illerinde organ bağışını gündeme getirdi.

Sergi, İpek Zeynep Tekmen’in tuval üzerine akrilik boya ile farklı kadın hikayelerini anlattığı resimler ve kara kalem ile çizdiği eskizlerin yer aldığı eserlerden oluşmaktadır.

İpek Zeynep Tekmen Kimdir?

1950 yılında Ankara’da doğdu. 1968 yılında öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamlayan Tekmen, 1972 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nden mezun olarak Ankara’daki Amerikan Kütüphanesi’nde uzun zaman çalıştı. 1980-1986 yıllarında Venezuela Caracas’ta yaşadıktan sonra Türkiye’ye döndü. 1988-1999 yıllarında öğretim üyesi olarak görev yaptığı ODTÜ’den sağlık sorunları nedeniyle emekli oldu.

Lise eğitimi döneminde resim öğretmeni olan Eşref Üren ile okul içi ve okul dışı resim çalışmaları yapan Tekmen, emekli olduktan sonra, resim yapmaya başladı. 2 Mart 2004 tarihinde Rotary Kulübü 50. yıl etkinlikleri çerçevesinde açılan ‘Karma Resim Sergisi’ne katıldı. ‘Düşler’ adı altındaki ilk kişisel sergisini 6-16 Kasım 2004 tarihleri arasında gerçekleştirdi.

“Pandora’nın Kutusu’ isimli sergi, Tekmen’ın ruhunu anmak ve organ bağışı konusuna dikkat çekmek amacıyla yapılan üçüncü sergisidir.

Sergi Açılış:

10 Şubat 2016 Çarşamba – 16.30

Memorial Şişli Hastanesi Lobi Salonu

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al