Son Gelişmeler

Sosyal Sorumluluk Kampanyalarımız “Altın Pusula” Adayı…

30.04.2020 20:39:28

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından düzenlenen 7. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri kapsamında Organ Bağışı İçin El Ele Verelim, Hayat Kurtaralım ve Kalbimi Seviyorum, Fast Food Yemiyorum kampanyaları Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü Adayı oldu.

Memorial Sağlık Grubu Medya ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Yeliz Soydan, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği 7.Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri adaylığı hakkında bilgi verdi.

Memorial’ın kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği tüm iletişim çalışmalarının temelinde, toplumu sağlık konusunda bilinçlendirme yatmaktadır. Bu doğrultuda kurumsal sosyal sorumluluk kampanyaları, bizim üzerinde titizlikle durduğumuz, en fazla emeği ve kaynağı ayırdığımız çalışmaların başında yer alıyor. Tüm Memorial Sağlık Grubu çalışanlarının desteği ile koordinatörlüğümüz tarafından yürütülen “Club Bypass”, “Organ Bağışı için El Ele Verelim, Hayat Kurtaralım”, “Kalbimi Seviyorum Fast Food Yemiyorum” kampanyalarının yanı sıra “Pilleri Çöpe Atmıyorum, Geri Dönüşüme Yolluyorum” projesinde Şişli Rotary Club’e destek veriyoruz.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk çalışmalarında, projelerimizin uzun vadeli, ölçülebilir ve sonuç odaklı olmasına önem veriyoruz. Dönemsel olarak elde ettiğimiz sonuçları medya kuruluşları ve diğer iletişim çalışmaları aracılığıyla toplumun tüm kesimleri ile düzenli olarak paylaşıyoruz. Bugün büyük bir mutlulukla belirtmek istiyorum ki çalışmalarımızın tamamında büyük yol kat ettik ve ilk kez 2005 yılında “Club Bypass” ile aday olduğumuz TÜHİD ödüllerine bu yıl iki çalışmamızla aday olduk.

“Organ Bağışı İçin El Ele Verelim Hayat Kurtaralım”

Bu yıl ödüle aday ilk projemiz “Organ Bağışı için El Ele Verelim, Hayat Kurtaralım”. Temelini 2005 yılında attığımız, son 1,5 yıldır Memorial Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ve Prof. Dr. Koray Acarlı liderliğinde tüm Memorial Organ Nakli Ekibi’nin desteği ile büyük sonuçlar elde ettiğimiz projelerimizden biri. Kampanyamızın ardından başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere kamu kuruluşları ve medyanın desteğiyle Türkiye genelinde pek çok kurum “Organ Bağışı” konusunda kendi bünyelerinde çalışmalar başlattı. Ve İstanbul’da organ nakli oranı 2006’ya oranla %300 arttı. Organ bağışının artmasında öncü kuruluşlardan biri olmak, toplumu organ bağışı konusunda bilinçlendirmek ve kısa sürede el birliğiyle elde ettiğimiz bu büyük başarıda katkımızın olması bizim en büyük ödülümüz.

“Kalbimi Seviyorum Fast Food Yemiyorum”

Ödüle aday olan ikinci projemiz ise “Kalbimi Seviyorum, Fast Food Yemiyorum”. Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez başkanlığında yürütülen ve sağlıklı beslenme bilincinin çocukluk çağında oluşturulmasını hedefleyen projede, Şişli Belediyesi, Metabolik Sendrom Derneği, Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metebolizma Kliniği ile işbirliği yapıldı, 2006 yılında pilot bölge olarak seçilen Şişli ilçesi ilköğretim okullarında kampanyamız başladı. Çocukluk çağında benimsenen beslenme şeklinin, gelecekteki kalp ve damar hastalıklarının habercisi olduğu ilkesiyle ilköğretim okulları kantinlerinde çocukların büyümelerine katkı sağlayacak sağlıklı gıdaların bulundurulması, fast food restoranlarında çocuk menülerine ‘ kalp dostu’ alternatif menülerin eklenmesi ve ailelerin, eğitimcilerin bilinçlendirilerek çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaları hedeflenen proje çok kısa sürede kamuoyundan büyük ilgi gördü. Kampanyanın sembolü olan “Kalbimi Seviyorum, Fast Food Yemiyorum” rozetlerine, bilgilendirme broşürlerine Türkiye’nin her yerinden talep geldi. Medyanın desteği ile gündeme taşınan çalışma bu sayede çok kısa sürede büyük sonuçlar elde etti. 2007 Nisan ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile kantinlerde fast food satışına engel getirildi. Bugün Türkiye geneline yaydığımız bu proje, yarınlarımızın güvencesi olan tüm çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırıncaya kadar devam edecek.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerinde en önemli unsur öncelikle tüm kurumun projeye inanması, kurum çalışanlarının projelere destek vermesi ve çalışmalarda gönüllü olması. Biz tüm Memorial Ailesi olarak gerçekleştirdiğimiz projelerde takım ruhu ile çalışıyoruz. Bugün Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Altın Pusula Ödülleri Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategorisinde aday olan “Organ Bağışı İçin El Ele Verelim, Hayat Kurtaralım” ve “Kalbimi Seviyorum, Fast Food Yemiyorum” projelerinin hayata geçirilmesinde öncülük eden Prof.Dr. Münci Kalayoğlu, Prof.Dr. Koray Acarlı ve Prof.Dr. Bingür Sönmez başta olmak üzere katkılarını esirgemeyen Memorial Sağlık Grubu yönetimine teşekkürlerimi iletirim. Ayrıca aylarca süren iletişim çalışmaları ile projeleri kamuoyu ile paylaşan proje iletişim sorumluları Aslı Teköz Kahraman, Esra Aydemir ve tüm Medya ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü çalışanlarını gönülden kutlarım.

Memorial Sağlık Grubu kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları hız kesmeden devam edecek. Daha yapılacak çok işimiz var.

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al