Yükleniyor

2 Yıldır Su Bile İçemiyordu Şimdi Dilediğince Yemek Yiyebiliyor

2 Yıldır Su Bile İçemiyordu Şimdi Dilediğince Yemek Yiyebiliyor

Akalazya hastalığı nedeniyle bir çay bardağı suyu bile içemeyen, doğru düzgün yemek yiyemeyen ve bu nedenle 12 kilo veren 26 yaşındaki Buse Kıraç, Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Yaşar Çolak’ın başarılı POEM işlemi sayesinde sağlığına kavuştu. Buse Kıraç, “Bu hastalık nedeniyle bir şey yiyip içtiğim zaman kusuyordum, bu nedenle kendimi eve kapatmıştım. Ama işlemden bir gün sonra kana kana su içmeye başladım. Arkadaşlarımla birlikte dışarıda yemek yiyebileceğim için çok mutluyum.” derken, Prof. Dr. Çolak ise, “Öncelikle hastamıza endoskopi sonrasında manometre tetkiki yaptık ve yutma güçlüğü ile belirti veren akalazya hastalığının teşhisini koyup tipini belirledik. Sonrasında da endoskopik bir işlem olan POEM uyguladık. Başarılı bir tedavi sonrası hastamızı sağlığına kavuşturmuş olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

“2 Yıldır Su Bile İçemiyordu, Şimdi Dilediğince Yemek Yiyebiliyor”

Akalazya hastalığı nedeniyle bir çay bardağı suyu bile kana kana içemeyen, doğru düzgün “yemek yiyemeyen ve bu nedenle 12 kilo veren 26 yaşındaki Buse Kıraç, Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Yaşar Çolak’ın başarılı POEM işlemi sayesinde sağlığına kavuştu.

İstanbul’da yaşayan 26 yaşındaki Buse Kıraç, dört sene önce yemek yediği zaman yutkunma zorluğu ve buna bağlı kusma şikayetleri yaşamaya başladı. Zaman içinde çeşitli sağlık kurumlarına başvuran Kıraç, son iki senedir yemek yiyemez ve bir çay bardağı su bile içemez hale geldi. Yemek yerken yutkunamama, su içerken boğulma hissi yaşayan genç kız bu süreçte 12 kilo kaybetti. Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Yaşar Çolak’a başvuran Buse Kıraç’a “Akalazya” yani yutma güçlüğü teşhisi konuldu. Kıraç, Prof. Dr. Çolak’ın gerçekleştirdiği başarılı POEM işlemiyle hastalığından kurtuldu.

“Çevresi hastalığının psikolojik olduğunu düşünüyordu”

Yutma güçlüğü nedeniyle çok zor zamanlardan geçtiğini belirten Buse Kıraç, “Yaşımın genç olması nedeniyle pek çok kişi sorunumun psikolojik olduğunu düşünüyordu. Bir çay bardağı suyu bile kana kana içemez hale gelmiştim. Yemek yiyemiyordum, yediğimde de kusuyordum. Kilo kaybım hızlandığında da bu konunun ciddi bir durum olduğunu düşündüm. O sırada da yolumuz Yaşar Hoca ile kesişti. Doktoruma geldiğimde konuşmamızın hemen başında benim akalazya olduğumu söyledi. Sonrasında da gereken tetkikleri yaptı ve akalazya teşhisini koydu” dedi.

Akalazya yüzünden kendisini eve kapattı

Hastalığın başlangıç dönemlerinde üniversite öğrencisi olduğunu dile getiren Kıraç, “Bu hastalık hayatımı olumsuz etkiledi. Arkadaşlarımla görüşemiyordum. Yemekli hiçbir buluşmaya katılamaz hale geldim. Kendimi eve kapattım. Okulumu bitirdim ama işe bile gidemedim. Çünkü sürekli lavaboya gitmek zorundaydım. Bir şey yiyip içtiğim zaman kusuyordum. Ama hocamın yaptığı işlemden bir gün sonra kana kana su içmeye başladım. Bundan sonra en büyük hayalim arkadaşlarımla dışarıda yemekli bir organizasyonda buluşmak ve işe başlamak” şeklinde konuştu.

“Geceleri öksürük krizine tutuluyordu”

Buse Kıraç’ın annesi Özden Kıraç kızının yaşadığı bu süreçte aile olarak çok yıprandıklarını belirtirken, “Buse’nin yaşadığı kendine göre çok zordu ama anne olarak evladını o şekilde görmek çok daha zordu. Dört senedir birlikte sofrada yemek yiyemedik. Buse hep lavaboya gidiyordu, evden çıkamıyordu. Geceleri öksürük krizine tutuluyordu. Evladım gözümün önünde eriyordu. İşlemden çıktıktan sonra o uyurken onu ağlayarak izledim. Çünkü kızım artık rahatlıkla yemek yiyebilecek, su içebilecek” diye konuştu. Buse’nin babası Nazım Kıraç ise, “İş için şehir dışına çıkmıştım. Sırf kızımın kana kana su içtiğini görmek için altı saatlik yolu geldim, buradan tekrar işe geçeceğim” dedi.

POEM ile başarılı tedavi

Buse Kıraç’ın akalazya yani yemek borusu alt ucundaki kapakçıkta darlık olması nedeniyle yutma güçlüğü yaşadığını kaydeden Prof. Dr. Yaşar Çolak, “26 yaşındaki hastamızın şikayetleri 2018 senesinde başlamış ve son iki senedir de şikayetleri çok artmış. Bize geldiğinde su bile içemiyordu. Öncelikle hastamıza endoskopi sonrasında manometre tetkiki yaptık ve akalazya teşhisi koyup hastalığın tipini belirledik. Sonrasında da kendisine endoskopik bir işlem olan POEM uyguladık. Başarılı bir tedavi sonrasında hastamız işlemin ertesi günü suyunu rahat bir şekilde içebilir hale geldi. Birkaç gün sıvı, sonrasında cıvık ve arkasından normal gıda tüketimi yapabilecek” dedi.

Buse artık gönlünce yiyip içebilecek

POEM işleminde yemek borusunun içinden bir tünel açarak mideye kadar endoskopik olarak ilerlendiğini söyleyen Prof. Dr. Çolak, “Bu hastalıkta yemek borusu ve midenin birleştiği yerdeki kaslar çok fazla sıkı ve bundan dolayı da gıdalar yemek borusundan geçmiyor. Hastalığın ileri aşamasında hasta su içemeyecek hale geliyor. İşlem sırasında hastamızın tükettiği besinlerin ve suyun mideye gitmediğini de gördük. POEM yöntemi ile klasik endoskopi yapılır gibi ağız içerisinden girilerek yemek borusundaki sorunlu olan kaslar kesiliyor. Akalazya hastalığı tanısı konulduktan sonra birtakım endoskopik yöntemlerle yemek borusundaki kaslara endoskopik olarak müdahale edilerek hastanın yeniden rahatlıkla yemek yemesi sağlanıyor. Biz de hastamıza bu işlemi gerçekleştirdik. Bundan sonra Buse hayatına normal bir şekilde devam edecek, istediği gibi yiyip içebilecek; kaybettiği kiloyu da geri alabilecek” şeklinde görüş verdi.

Canlı Destek Kolay Randevu Al