Kızının Sağlığı İlk Anneler Günü Hediyesi Oldu

Kızımla Birlikte Sağlığın Masal’ını Yazdık

Öğretmen ve bankacı çiftin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen kızları Nil Masal Kumaşoğlu’nda başlayan sarılık bir türlü geçmedi. Doğuştan gelen Bilier Atrazinin (safra yolu tıkanıklığı) neden olduğu sarılık karaciğer yetmezliğine sebep olunca anne Meltem Kumaşoğlu Memorial Şişli Hastanesi’nde karaciğer nakli yapılarak sağlığına kavuştu. Öğretmen anne kızının artık anne baba ve canı olduğu söyleyerek “kızımın Masalını 7 ayda yazdık” dedi.

Sarılık Bir Türlü Geçmiyordu

Birbirlerini severek evlenen muhasebe öğretmeni Meltem ile bankacı eşi Emre Kumaşoğlu’nun 9 ay büyük bir heyecanla yolunu bekledikleri kızları geçtiğimiz yıl dünyaya geldi. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen kızlarına Nil Masal ismini koydular. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan Nil Masal iki günlük bebekken sarılık olmaya başladı. Bebeklerini takip eden doktorları yeni doğan sarılığı olduğunu söyleyerek bir süre sonra geçeceğini söyledi. Ancak aradan tam 2 ay geçmesine rağmen Nil Masal’ın sarılığı bir türlü geçmedi. Vücudundaki ve gözlerdeki sarılığı her geçen gün artan Nil Masal, çocuk doktorunun tavsiyesi ile çocuk gastroenteroloji doktoruna götürüldü. Yeni doğan sarılığının bebek doğduktan 20 gün sonra kendiliğinden geçtiğini belirten gastroenteroloji uzmanı doktorları sarılığın başka nedenleri olabileceğini belirtti. Nil Masal’a yapılan kan tahlilleri ve biyopsi sonuçları Kumaşoğlu çiftini şoka uğrattı. Nil Masal’ın geçmeyen sarılığının nedeni yeni doğan bebeklerde görülebilen Bilier atrezi(Karaciğer içindeki ve dışındaki safra kanallarındaki gelişim bo­zukluğu nedeniyle ortaya çıkan safra yolu tıkanıklığı) kaynaklıydı.

Tek Çaresi Karaciğer Nakli

Nil Masal’ın safra yollarındaki tıkanıklık karaciğerdeki zararlı atıkların safra kesesine ulaşımı engelliyordu. Neonatal hepatite sebep olan tıkanıklık Nil Masal’da karaciğer yetmezliğine sebep olarak hayati risk yaşamasına neden olmaktaydı. Çocuk gastroenteroloji uzmanı doktorları, Bilier atrazi sendromunun neden olduğu karaciğer yetmezliğinin tek ve kalıcı çaresinin karaciğer nakli olduğunu bilgisini verdi. Ancak henüz 3 aylık olan Nil Masal’ın karaciğer nakli yapılabilmesi için gerekli kilo ve boya gelmesi gerekiyordu. Bu nedenle 3 ay ilaç tedavisi uygulandı.

Nil Masal, Annem Babam, Kardeşim Canım Oldu

Nakil yapılacak kilo ve boya gelen 7 aylık Nil Masal, Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı tarafından son bir kere daha kontrolden geçirilmek üzere hastaneye çağrıldı. Karaciğerini vermek için gönüllü olan annesi muhasebe öğretmeni Meltem Kumaşoğlu ile birlikte tekrar muayene edilen Nil Masal’a nakil yapılabileceği anlaşıldı. Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibi tarafından anne Meltem Kumaşoğlu’nun karaciğerinden alınan 220 gramlık karaciğer parçası başarılı bir şekilde kızı Nil Masal’a nakledildi. Kısa sürede iyileşerek kendisine gelen anne ve kızı hastaneden taburcu edildi. Muhasebe öğretmeni anne Meltem Kumaşoğlu, kızının doğduğu günden beri sürekli hastaneye gidip geldiğini belirterek “Kızım dünyaya geldikten sonra sarılık başladı. yeni doğan  sarılığı olduğu düşünüldü ama bir türlü geçmedi. Yapılan biyopside safra yolu tıkanıklığı nedeniyle sarılığın olduğu belirlendi. Tek çare nakildi. Ancak nakil olması için yeterli kilo ve boya gelmesini beklemek zorundaydık. Bütün planlarımı erteleyerek kızımı nakil sürecine hazırladım. Kızıma gönüllü olarak karaciğerimi verdim. Onun sağlığı benim her şeyimden önemlidir. Nil Masal artık benim sadece kızım değil, o benim annem, babam, kardeşim, canımın içindir” dedi.

Yaşıtları Gibi Beslenip Büyüyebilir

Nakli yapan Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı, karaciğer yetmezliğine sebep olan Bilier Atrazi, yeni doğan bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Nil Masal’da da diğer çocuklar gibi doğuştan gelen  Bilier Atrazi, karaciğer yetmezliğine sebep olmuştu. Tek çare karaciğer nakliydi. Uygun kilo ve boya ulaştıktan sonra annesinden aldığımız karaciğeri başarılı bir şekilde naklettik. Nil Masal nakilden sonra iyileşerek taburcu ettik. Bundan sonra yaşıtları gibi sağlıklı bir şekilde büyüyecek” dedi.

Kolay Randevu Al