Yükleniyor

12. hafta gebelik- Hamileliğin 12. haftası için bilinmesi gerekenler

12. hafta gebelik- Hamileliğin 12. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamilelik sürecinin her aşaması anne babalar tarafından merak edilmektedir. Hamileliğin ilk aylarında yaşanan değişimler, bebeğin sağlığı gibi konular ebeveynler tarafından yakından takip edilmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Mat, gebeliğin 12. haftası hakkında anne ve baba adaylarına önemli bilgiler verdi.

İçindekiler

12 hafta gebelik kaç aylık eder?

12 hafta hamilelik;  84 gün yani 2 ay 24 günlüktür. Yaklaşık 3 aylık gebelik demektir.

12 hafta gebelik bebek kaç cm ve kaç kilo olmalıdır?

Hamileliğin ilk aylarında anne babaların en merak ettiğin konuların başında bebeklerinin boyu ve kilosu gelmektedir. 12 hafta hamilelikte bebek boyutları ortalama 5-6 cm, ağırlığı ise 10-14 gram arasındadır. Kız ve erkek bebekler arasında boyut ve kilo farkı olduğunu söylemek mümkün değildir.

12 hafta gebelik cinsiyet belirlenebilir mi?

Anne ve babalar hatta yakın çevresindekiler bile bebeğin cinsiyetini merak etmektedir. Bebeğin genital organları hamileliğin 7. haftasında gelişmeye başlar. 12 hafta hamilelikte genital organlar görülebilecek düzeyde gelişmemiştir. Bebeğin cinsiyetini görebilmek için biraz daha beklemek gerekmektedir.

12 hafta gebelik bebekte olan değişikler nelerdir?

12 hafta gebelik bebek gelişimi şu şekildedir:

 • 12 hafta hamilelikte bebeğin beyin dokusu gelişimi devam ederken, eş zamanlı beyincik dokusu da gelişmeye başlar. Beyincik kasların düzenli çalışmasını koordine eder. Böylece bebek yavaş yavaş hareket etmeye başlar.
 • 12 hafta itibariyle plasenta işlev görmeye başlar, anne ile bebek arasındaki ilişki göbek kordonu ile sağlanır.
 • Böbrekler çalışmaya başlar ve idrar üretimi başlar. Bebeğin atık maddeleri, göbek kordonu aracılığıyla plasentaya geçer oradan da anneye taşınır.
 • Bebek kalp atım hızı dakikada 120-160 atım aralığındadır.
 • Bebeğin doğumdan sonra ilk 24 saatte yapması beklenen mekonyum  ( ilk kaka ) oluşmaya başlar.
 • 12 hafta hamilelikte bebeğin yutma refleksi gelişir. Bebek amnion sıvısını yutar ve bu işlev solunum için hazırlık anlamı taşır, akciğer gelişimi ve solunum için yararlı ve gerekli bir işlevdir. Parmaklarını emme hareketi yapmaya çalışır ve bu aktivite nefes egzersizi olarak kabul edilir.
 • Bebekte hıçkırma başlayabilir.
 • Bebeğin iç organları 12 hafta gebelik sonunda, doğum zamanındaki gelişim özelliklerini gösterir ve bundan dolayı artık 12 haftadan sonra oluşan organların fiziksel olarak büyümesi ön plana çıkar.
 • Bebek bu haftada anne karnında ters durma- takla atma- gerinme- küçük tekmeler gibi hareketler yapabilir.
 • 12 haftalık bebek amnion sıvısını yutar, böbreklerden süzerek tekrar plasentaya ulaştırır, idrarını yapma pratikleri yapmaya başlar.
 • Gebeliğin 7. haftasında genital organlar gelişmeye başlar ancak henüz 12 haftada görülebilecek düzeyde gelişme olmamıştır. Cinsiyet görebilmek için biraz daha beklemek gerekir.
 • Bu haftada bağışıklık sisteminin temel yapı taşı olan akyuvarlar, kemiklerden üretilmeye başlar.
 • Göz gelişimi devam eder, göz kapakları 26 haftaya kadar kapalı kalır. Kulaklar ultrasonda belirgin hale gelir.
 • Yutma refleksinin gelişimi ile beraber tat duyusu da gelişmeye başlar. Yine 12 hafta hamilelikte ses telleri de gelişmeye başlar.

https://www.youtube.com/embed/qGH-SksnxCA

12 hafta gebelik annede olan değişiklikler nelerdir?

Hamilelik sürecinde bebekte gelişim yaşanırken anne adayında da değişikler görülmektedir.

12 hafta hamilelikte annede görülen değişiklikler şunlardır.

 • 12 hafta sonuna kadar toplam 2-2,5 kilo alınması gerekir.
 • Rahim, artık pelvisten ( kemik çatıdan ) yukarı doğru çıkmaya başlarken mesane üzerindeki baskı azalır, sık idrara çıkma hissi azalır.
 • Bulantı- kusma artık azalmaya başlar
 • Mide yanması- ekşimesi başlayabilir.
 • Gebelik haftası ilerledikçe, dolaşan kan hacmi artar, buna bağlı baş ağrıları görülebilir.
 • Anne cildinde bazı değişiklikler olur. Annenin vücudunda bu haftada fazla miktarda melanin üretimi olur ve buna bağlı olarak vücutta koyu lekeler oluşabilir. Bazı anne adaylarının cildi gerginleşip güzelleşirken, bazı anne adaylarında da ciltte yağlanma- sivilcelenme görülebilir. Bazen saç dökülmesi artabilir, bazen de saçlar - tırnaklar çok hızlı uzayabilir. Bunlar tamamen gebelikte olan hormonal değişiklikler ve buna kişinin vücudunun verdiği cevap ile ilgilidir.
 • Gebelikteki östrojen hormon artışı ve vajinal bölgenin kan dolaşımının artması nedeniyle, vajinal akıntı ( kokusuz-süt benzeri)  miktarında artma olur. Ancak koku olması, kaşıntı yanma olması, renk değişikliği olması enfeksiyon habercisi olabilir, doktor tarafından değerlendirilmesi uygun olur.
 • Hem bebeğin oksijen ihtiyacı hem de anne vücudunun artan oksijen ihtiyacından dolayı, 12. Hafta gebelikte anne adayı çabuk yorulur, hızlıca nefes nefese kalma hali olur.

12 haftalık gebelik muayenesinde hangi testler yapılır?

12 hafta hamilelik muayenesi ve yapılması gereken testler bulunmaktadır. Hamilelik sürecinin bütün aşamaları önemlidir ancak 12 hafta gebelik kontrolleri ve 12.hafta gebelik testleri ihmal edilmemesi gereken kontrollerin başında gelmektedir. 

 • 11-14 gebelik haftaları arasında, genetik tarama testi olan ikili tarama testi yapılır. Genellikle karından, nadiren de vajinal ultrasonla yapılan gebelik muayenesidir.
 • CRL ( baş- popo mesafesi ) ölçülür, 45-84 mm arasında iken ikili test için kan verilebilir.
 • Down sendromu ve diğer genetik hastalıkların taramasında, 12. haftada yapılan ultrason ölçümü vardır. Bu ölçümün içinde; NT ( ense kalınlığı)  ölçülmesi, burun kemiği bakılması, kalp ve damarların değerlendirilmesi vardır.
 • Rutin gebelik takibinde, tarama modeli olarak Kombine Test önerilmektedir. Kombine test kapsamında;
 • Ultrason ölçümü (NT ölçümü ve CRL ölçümü ve burun kemiği bakılmasını içerir)
 • Anne yaşı ve anne kanından bakılan PAPP-A ve serbest BHCG hormon değerlerini içeren ikili tarama testi vardır. 
 • Kombine test, Down sendromu için % 90 duyarlığa sahiptir.
 • NIPT ( Non İnvazif Prenatest Test - anne kanından bakılan fetal DNA test ) ise %99 duyarlılıkla Down sendromu için en iyi tarama testidir.

12 hafta gebelik beslenme nasıl olmalıdır?

 • Hamileliğin bu döneminde hızla gelişen ve büyüyen bebek, plasenta yoluyla annenin tükettiği besinlerden faydalanır. 12 hafta hamilelikte döneminde düzenli ve dengeli beslenmeye yani sık sık az az yemeye dikkat etmeye devam edilmelidir.
 • 12 hafa gebelik döneminde mide yanması şikayeti başlayabileceği için; acı ekşi çok baharatlı kafein içeren gıdalardan uzak durmak gerekebilir.
 • Kabızlığa yönelik lifli gıdalar tüketilmesi gerekir.
 • Süt ve süt ürünlerinin ( kefir, ayran, süt, yoğurt, peynir ) ara ve ana öğünlerde bulunması sağlanmalıdır.
 • Fazla yağlı ve şekerli içerikler halsizlik sebebi olabilir. Bunların yerine meyve-sebze tüketimini artırmak daha faydalı olacaktır.
 • Günde 8-10 bardak su tüketilmelidir. Hem kabızlığa iyi gelir hem de toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

12 hafta gebelik hakkında sık sorulan sorular

12 hafta gebelikte seyahat edilebilir mi?

12 hafta gebelikte doktorun sakıncalı gördüğü özel durumlar hariç seyahat etmenin bir sıkıntısı yoktur. Araç içinde emniyet kemeri takılırken; alt kemer karnın alt kısmından, çapraz kısmı ise göğüslerin arasından geçmelidir.

12 haftalık gebelikte egzersiz nasıl olmalıdır?

Gebelik sürecinde düzenli egzersiz yapılmalıdır. Kilo artışını kontrol altında tutmaya yardımcı olduğu gibi vücudu doğum için hazırlamaya da yarar. Kalp hızını biraz artıracak tempoda yürüyüş yapmak, pilates ve yoga uygun egzersizlerdir.

12 hafta gebelik akıntı normal midir?

Hamilelik sürecinde anne adayında akıntı görülebilmektedir. Anne adaylarının bu gibi değişimleri yakından takip etmesi önemlidir. Gebelikte östrojen hormon artışı yaşanmaktadır. Bununla birlikte vajinal bölgenin kan dolaşımında da artış yaşanmaktadır. Bu iki faktörün bir araya gelmesi kokusuz, süt benzeri vajinal akıntı miktarında artışa neden olabilmektedir. Ancak oluşan vajinal akıntının;

 • Kokulu olması
 • Kaşıntı yanma olması
 • Renk değişikliği olması enfeksiyon belirtisi olabilir.

Bu belirtilerin yaşandığı durumda hamilelik sürecini takip eden kadın hastalıkları ve doğum doktoruna danışılması önemlidir.

12 hafta gebelik baş ağrısı olur mu?

Hamileliğin her döneminde anne adayında farklı ağrılar ortaya çıkabilmektedir. 12 hafta hamilelik sürecinde anne adayında baş ağrısı yaşanabilmektedir. Gebelik haftası ilerledikçe, dolaşan kan hacmi artacağı için bu duruma bağlı baş ağrılarının yaşanması normaldir.

12 hafta gebelik mide bulantısı- yanması olur mu?

Hamileliğin ilk belirtileri arasında bulunan mide bulantısı 12 hafta gebelik sürecinde azalmaya başlamaktadır. Ancak mide yanması veya mide ekşimesi gibi şikayetler 12 hafta hamilelik döneminde artmaya başlayabilir.

12 haftalık gebelikte bebeğin çok hareketli olması normal midir?

Anne karnındaki bebeğin hareketleri ebeveynler tarafından ilgiyle takip edilirken bebeğin bazen çok hareketli olması ya da tam tersi hareketsiz olması anne babaları endişelendirebilir. Bebek 12 hafta hamilelik döneminde yavaş yavaş hareket etmeye başlamaktadır. Bu haftalarda bebek anne karnında ters durma- takla atma- gerinme- küçük tekmeler gibi hareketler yapabilir.

Bayramda Misafirlerinize Sağlıklı Besinler Sunun

Bayramda Misafirlerinize Sağlıklı Besinler Sunun

Bayramda Misafirlerinize Sağlıklı Besinler Sunun hakkında detaylı bilgi ve uzman görüşlerine ulaşmak...

Devamını Oku

Güncelleme Tarihi : 28 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 25 Haziran 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al