Yükleniyor

2 hafta gebelik- Hamileliğin 2. haftası için bilinmesi gerekenler

2 hafta gebelik- Hamileliğin 2. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamilelikte bebeklerin gelişimi anne ve baba adayları tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Her hafta anne karnındaki bebekte farklı gelişmeler gerçekleşirken, ebeveynlerin de bu gelişimler ile ilgili çeşitli soruları oluyor. Bu soruların yanıtları ise her hamilelikte anne ve bebeğin durumuna göre farklılık gösterebiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Figen Beşyaprak, hamileliğin 2. haftasında neler olduğu ile ilgili bilgi verdi. 

İçindekiler

Hamileliğin 2. Haftasında Gebelik Nasıl İlerler?

Gebelik haftası, anne adayının son adet tarihine göre hesaplanır. Son adet tarihinden sonraki ikinci haftanın sonunda, eğer döllenme olmuşsa hamileliğin 2. haftası belirlenir. Aslında  2. haftada garip gelebilir ama anne adayları hala hamile değildir. Çünkü yumurtanın sperm tarafından döllenmesi ancak bu haftanın sonuna doğru gerçekleşir. 

Tahmini doğum tarihini hesaplamak için uzman doctor son adetin  başlangıcından 40 hafta sonrasını baz alır. Adetin ikinci haftasında hamile kalınırsa 1. ve 2. hafta hamileliğin bir parçası olarak sayılır. 

2 Hafta Gebelikte Bebeğin Boyu Ve Kilosu Ne Kadardır?

2. hafta hamilelikte henüz oluşmuş bir embriyo bulunmamaktadır. Bu sebeple bebeğin kilosu ve boyu ile ilgili bir veri elde etmek mümkün değildir. 

2 Hafta Gebelik Muayenesi Nasıl Yapılır?

Bu haftada gebeliği kesinleştirmek için kanda beta hcg bakılıp takibe alınmalıdır. Bununla birlikte rahmin, tüplerin ya da yumurtanın durumu jinekolojik muayene ile kontrol edilebilir ve smear testi alınabilir. 

2 Hafta Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Bu haftada bebeği besleyecek ve tutunmasını sağlayacak olan rahim zarı gelişir ve kalınlaşır. Bu arada vücut, yumurtanın olgunlaşmasını sağlayan folikül uyarısı (FSH) salgılamaya başlar.  Anne adayının eğer 28 günlük düzenli bir adet döngüsü bulunuyorsa; bu zaman dilimi tam olarak döngünün ortasına denk gelir ve yumurtlama gerçekleşir. Gebe kalma ihtimalinin en yüksek olduğu bu haftada korunmadan cinsel ilişkiye girmek hamilelik olasılığını artırır. Spermler vajinadan geçerek yumurtanın beklediği fallop tüpüne ulaşır. Güçlü olan sperm yumurtaya girmeyi başararak döllenmeyi gerçekleştirir. Döllenme gerçekleştiğinde hamilelikte gerçekleşir. Ancak anne adayının vücudunda herhangi bir değişiklik hissedilmez.  

2 Hafta Gebelik Hakkında Sık Sorulan Sorular

2 hafta gebelikte hangi testler yapılır?

Gebeliğin 2. haftasının sonunda eğer bir döllenme gerçekleşmiş ve embriyo oluşmaya başlamışsa,  kanla bakılan Beta HCG testi ya da eczanelerde satılan gebelik testleri yapılabilir. 

2 hafta gebelikte bebek ultrasonda nasıl görülür?

Hamileliğin 2. haftasında bebek ya da kesesi ultrasonda görünmez. Çünkü yumurta tüplerde döllenir ve 2. haftada embriyo henüz rahime ulaşmamış olur. 

2 hafta gebelik hissedilir mi?

Hamileliğin 2. haftasında gebelik ile ilgili herhangi birşey hissedilmez

2 hafta gebelikte akıntı ve lekelenme normal midir?

Hamileliğin 2. haftasında zaten annenin vücudu gebeliğe hazırlandığı için yumurta akı kıvamında saydam bir akıntı üretir. Rahim iç zarı olan endometriumun kalınlaşması ile bazen leke tarzında kanamalar görülebilir. 

2 hafta gebelikte cinsellik yaşanabilir mi?

2 haftalık gebelikte, zaten gebeliğin oluşabilmesi için cinsel ilişki yaşanması gerekmektedir. Bu zamanda cinsel ilişki yaşanmazsa genellikle hamilelik gerçekleşmez. 

Yumurtlama belirtileri nelerdir? 

Yumurtlama vücudun verimli dönemine işaret eder.  Kadındaki yumurtlama döngüsü, hamile kalınacak olan kesin tarihi belirler. Yumurtlama genellikle adetin ilk gününden sonraki 13-20 gün arasında olur. Bu süreçte iki yumurtalıktan biri fallop tüplerine doğru yol alan bir yumurta bırakır. Hamilelik oluşması için spermin de bu tüpe ulaşması ve yumurta ile en uygun zamanda buluşması gerekir. uygun zamanın tespit edilmesi için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler ile gebelik elde edebilmek için ne zaman ilişkiye girmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. 

-Adet döngüsünün takibi: Normal adet döngüsü 28 gün sürmektedir. Bununla birlikte birçok kadının döngüsü 28 güne denk gelmemekte ve bazen bu döngü aydan aya değişkenlik gösterebilmektedir. Döngüyü belirleyebilmek için birkaç ay boyunca adet başlangıç tarihinin takip edilmesi ve bir takvime işaretlenmesi gerekir. Bu hesaplamanın takibin yapılmasını sağlayan mobil uygulamalarda bulunmaktadır. 

-Yumurtlama test kiti: yumurtlamanın ne zaman olduğunu belirleyen test kitleri bulunmaktadır. Bu test kitleri ile vücuttaki yumurtlama ile ilgili hormonların bulunup bulunmadığı idrar ile belirlenir. 

-Vajinal akıntı takibi: yumurtlamaya hazırlanırken vajinal akıntı berrak ve kaygan bir form alır. Yumurtlamadan sonra bu akıntı bulanıklaşır ve kalınlaşır. 

-Vücut ısısı ölçümü: yumurtlama tarihinde vücudun sıcaklığı yükselmektedir. Vücut sıcaklığı yükselmeden 2 veya 3 gün öncesinde gebelik ihtimali daha yüksek olmaktadır. Vücut sıcaklığını ölçmek için özel bir termometre ile her sabah aynı saatte ateş ölçümü yapılması gerekir. Ölçülen değerler kaydedilerek bir çizelgenin oluşması ve en uygun zamanın belirlenmesi sağlanır.  

Güncelleme Tarihi : 16 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 31 Ekim 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız