Yükleniyor

Anorgazmi Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Anorgazmi Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Sağlıklı bir cinsel yaşamın insan hayatında biyolojik, psikolojik ve sosyal ilişkiler açısından önemi bulunur. Birçok cinsel sorundan birisi olan anorgazmi de sağlıklı cinsel yaşam için bir engel oluşturur. Anorgazmi en genel tanımıyla yeterli cinsel uyarılmaya rağmen orgazm olamama durumunu ifade eder. Ayrıca kişinin başta psikolojik olmak üzere çeşitli yönden olumsuz etkilendiği bilişsel bir hastalık durumu olarak da tanımlanabilir.

İçindekiler

Anorgazminin Yaratabileceği Olumsuz Etkiler Nelerdir?

Orgazm en genel tanımıyla cinsel ilişki esnasında hazzın en doruk noktaya ulaşması olarak tanımlanabilir. Orgazm olamama durumu olan anorgazminin insan yaşamına olumsuz etkilerini anlamak için öncelikle orgazmın işlevlerini bilmek gerekir.

Orgazm hali bedensel bir rahatlama yanı sıra ruhsal bir boşalma ve rahatlama anıdır. Serotonin hormonu artışı ile mutluluk hissi artar, stresi ve kaygıyı azaltarak uyku kalitesini yükseltir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilir. Orgazm, kişinin partneri ile ilişkisini ve bağını kuvvetlendirebilir. Anorgazmi yaşayan kişiler orgazmın işlevlerinden yararlanamayarak bedensel, ruhsal ve ilişkilerinde birtakım sorunlar yaşayabilirler. Anorgazmi sonucu oluşabilecek bazı olumsuz sonuçlar şunlardır:

 • Anorgazmi, kişinin kendini yetersiz ve değersiz hissetmesine, bedenini beğenmemesine ve özgüven eksikliğine sebep olabilir.
 • Psikolojik duygu durumlar ya da hormonlarda yaşanabilecek yetersizlikler kişinin depresyona girmesine, kronik mutsuzluk ya da öfke durumları yaşamasına sebep olabilir.
 • Kişide yaşanacak öfke, mutsuzluk gibi durumlar partnerı ile olan ilişkisine zarar verebilir. Ayrıca diğer sosyal ilişkileri, iş hayatı, aile ilişkileri de bu durumdan olumsuz etkilenebilir.
 • Anorgazmi sonrası oluşabilecek uykusuzluk problemleri vücut direncinde azalma, kendini hasta ve yorgun hissetme gibi sonuçlar doğurabilir.
 • Kimi olgularda üreme sağlığını da etkileyen sorunlara yol açabildiği görülmüştür.
 • Anorgazmi, sadece kişiyi değil partnerini de olumsuz etkileyebilir. Partnerin cinsel ilişkide tatminsizliğine yol açarak anksiyeteye ve depresyona neden olabilir.

Anorgazmi Çeşitleri Nelerdir?

 • Birincil anorgazmi, hiç orgazm yaşanmaması durumunu ifade eder.
 • İkincil anorgazmi, kişinin önceden orgazm yaşayabilmesine rağmen sonradan orgazm olamama sorununu ifade ediyor.
 • Durumsal ya da rastgele anorgazmi durumunda kişi zaman zaman orgazma ulaşabiliyor, bazı durumlarda ise orgazm olamama durumu söz konusu oluyor.
 • Klitoral anorgazmi, klitoris uyarısı bile orgazmın gerçekleşmemesi durumudur.
 • Vajinal anorgazmi, klitoris uyarısı ile orgazm yaşanabilmesine rağmen cinsel ilişki sırasında orgazmın yaşanamamasıdır.

Anorgazmi Sebepleri Nelerdir?

Anorgazmi yoğunlaşamama, konsantre olamama gibi bilişsel bir durum olmakla birlikte hastalık olarak tanımlanması için en az altı ay süre ile devam etmesi beklenir. Kişisel strese neden olan anorgazmi, istemeden yapılan cinsel aktivite sırasında görülebilir. Orgazm yaşanmak istenmesine rağmen de söz konusu olabilir. Anorgazmi sebepleri erkeklerde ve kadınlarda farklılık gösterebilir. İki cinsiyette de görülebilen ortak etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıklar çoğu zaman cinsel istek ve aktivite kaybına sebep olabiliyor, böbrek nakli sonrası anorgazmi sık görülebilir.
 • Anorgazminin görüldüğü erkeklerin yaş ortalaması kadınlardan daha yüksek, yani kadınlarda bu sorun erkeklere nazaran daha erken yaşlarda başlayabilir.
 • Kadınlarda anorgazminin psikolojik sebeplerle oluşma oranının erkeklerdekine göre daha yüksek olduğu görülür. Erkeklerde ise fiziksel sağlık problemleri nedeniyle orgazm olamama daha sık görülür.
 • Anksiyete, utanma duygusu, suçluluk duygusu gibi mental bozukluklar anorgazmi yaşanmasına sebep olabilir.
 • Multiple Skleroz yani merkezi bir sinir sistemi denilen beyin, beyincik, beyin sapı ve omurilikten oluşan sistemde görülen doku hasarları ve doku sertleşmesi anorgazmi sebebi olabilir.
 • Erkeklerde endokrin sistem rahatsızlıkları, örneğin testosteron düşüklüğü görülebilir.
 • Tiroid bezinin az çalışmasına bağlı olarak yaşanan hipotiroidi rahatsızlığı sonucu tiroid hormonlarının az salgılanmasıdır.
 • Erkeklerde yüksek prolaktin seviyesi (Hiperprolaktinemi) cinsel istekte azalmaya sebep olabilir.
 • Antidepresan, antipsikotik gibi ilaçlar, opioid analjezik sınıfındaki çok kuvvetli ağrı kesiciler de sebepler arasında sayılabilir.

Kadınlarda Anorgazmi Neden Yaygındır?

Kadınlarda orgazm, pelvik vajinal çizgili kas grubundaki ritmik kasılmaların cinsel birleşme sırasında zevk hissi oluşturarak son bulması durumudur. Zaman zaman uterus ve anal kasılmalar da vajinal kasılmalarla birlikte görülebilir. Kişiden kişiye göre farklı ölçülerde zevk hissi ile oluşabilir.

Kadınlarda orgazm hastalıkları biyolojik, entelektüel, psikososyal birçok faktörden etkilenebilmektedir. Nörolajik hastalıklar, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar, kardiyolojik hastalıklar, tümör gibi renal hastalıklar kadınlarda anorgazmi nedeni olabilir.

Çeşitli istatistiksel araştırma sonuçlarında anorgazmi yaşayan kadınların yaş ortalamasının yüksek olduğu görülür. Ayrıca erken yaşta evlenen ve uzun süre evli kalan kadınlarda daha çok görülebilir. Partnere karşı güvensizlik, eğitim seviyesi ve seksüel eğitim eksiklikleri de kadınlarda orgazm olamama sebebi olabilir. Bazı toplumlarda kadınların cinsel eğitim almamış olması, aileleri ile cinsel konuların konuşulmaması, cinselliğin tabu olması bu oranı arttırabilir.

Pelvik kaslarında zayıflık, pelvik taban bozukluğu, sinir hasaları durumlarında pelvise giden kan akışı yavaşlaması sonucu anorgazmi oluşabilir. Sigara içimi, diabet, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı gibi sebeplerle genital kan akımı azalması da bu soruna sebep olabilir.

Anorgazminin Tedavisi Var mı?

Öncelikle bu durumun kök sebebi bulunmalıdır. Bu durum için bir uzmandan destek almak gerekebilir. Psikolojik sebepler söz konusu ise uzman hekimin yönlendirmesiyle cinsel terapiler uygulanabilir. Genelde olumlu sonuç alınan cinsel terapi sonrasını davranışsal ve bilişsel terapiler takip edebilir. Bu tedavi sürecinde kişinin cinselliğe bakış açısı, yetiştirilme tarzı, anksiyete, utangaçlık gibi duygu durum bozukluklarına bakılabilir. Sorun bu tip sebeplerle ilgiliyse kişiye farklı bir bakış açısı kazandırılmaya, cinsellik konusunda doğru bilgiler verilmeye, korku ya da baskı hisleri ortadan kaldırılmaya çalışılır. Anorgazmi tedavisinde uygulanabilecek terapiler şunlardır:

 • Bilişsel Cinsel Terapi
 • Davranışsal Cinsel Terapi
 • Çift Terapisi
 • Bireysel Psikoterapi

Hipnoz yöntemi bu süreçte tedavinin başında ya da sonunda kullanılan yöntemlerdendir. Hipoterapi ile ruhsal ve bedensel olarak rahatlama sağlanarak sadece eğitim değil kişide bir denge ve bütünlük oluşturulması sağlanabilir. Tüm tedavi yöntemlerinde ve tedavi tamamlanana kadar uzman doktorlardan destek alınmalıdır.

Kadınlarda pelvik taban egzersizleri, Kegel egzersizi gibi genital egzersizler de tedavinin önemli parçalarıdır. Bu süreçte G noktası, vajina ile klitorisin nasıl kullanılması gerektiği öğretilebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 4 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al