Yükleniyor

Bebek Aknesi (Sivilcesi) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebek Aknesi (Sivilcesi) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yenidoğan ve bebeklik döneminde sivilce yani akne sık görülen cilt sorunları arasında yer alıyor. Bebeklerde sivilce genellikle bir süre sonra kendiliğinden iz bırakmadan geçiyor ancak cildin temizliğine çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu dönemde bilinçsizce cilde sürülen nemlendiriciler ve ilaçlar bebek için yarardan çok zarar getirebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Serap Sapmaz, bebek ve yenidoğan aknesi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Bebek ve yenidoğan aknesi nedir?

Bebek aknesi, yeni doğmuş bir bebeğin cildinde - genellikle yüz ve boyunda - gelişen sivilcedir. Bu durum yaygın görülür ancak çoğunlukla geçicidir. Bebek aknesi genellikle iz bırakmadan kendi kendine düzelir. Bebekler doğduktan 2 ya da 3. haftada görülür, 3 ila 6 ay içinde de kendiliğinden geçer. Bebek aknesi nadir olarak devam eder. Eğer bebekler ilk 1 aylık yenidoğan dönemini geçtiyse ve akne varsa buna bebek aknesi denilir. Bebek aknesi de 6 haftalıkken başlayabilir. Bebek akneleri, yenidoğan aknesi kadar yaygın değildir ama uzun süre kalabilir. Bebek akneleri zararsızdır ama bebek 1 ya da 2 yaşına geldiğinde geçer.

Bebek aknesi yenidoğan aknesi belirtileri nelerdir?

Yeni doğan bebeğin yüzünde, genellikle yanaklarında, burnunda, göz kapaklarında, çenesinde ve/veya alnında küçük sivilcelerle akneler belirti verir. Bu, yeni doğan sivilcesi olarak da adlandırılan bebek sivilcesi olabilir. Yeni doğanlarda sık görülür ve 10 bebekten 3'ünde görülür.

Yenidoğan bebek aknesi neden olur?

Tam olarak sebebi bilinmese de anne ve bebek hormonlarından kaynaklı olduğu söylenebilir.

Bebek aknesi/ yenidoğan aknesi teşhisi nasıl konur?

Bebek aknesi genellikle görüldüğünde teşhis edilebilir. Test gerekmez.

Bebek aknesi/ yenidoğan aknesi tedavi süreci nasıl olur?

Bebek aknesi genellikle kendiliğinden geçer. Bu durumlarda tıbbi tedaviye gerek yoktur. Bebeğin sivilceleri çok daha uzun süre devam ederse, hekimler ilaçlı bir krem ​​veya başka bir tedavi önerebilir. Ancak doktora danışmadan herhangi bir ürün denenmemelidir. Bebek aknesi tedavisi için hekimler evde yapılabilecek uygulamalar önerebilirler. Bu uygulamaların aşamaları şöyle özetlenebilir:

Bebeğin yüzü her gün ılık suyla yıkanmalıdır.

Bir gün sadece su bir gün nemlendiricili bir yüz sabunu ile yıkamak ve yıkadıktan sonra cildin nazikçe kurulanması gerekebilir.

Akneleri ovalamak tahrişe ya da enfeksiyona sebep olabileceğinden bu tür uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Hekime sormadan losyon, merhem ya da yağ kullanılmaması gerekir.

Bebeklerin kıyafet, çarşaf ya da örtülerinin bebek ürünleriyle yıkanmasına ve yumuşatıcı kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Bebekleri kalın giydirmek ve ortam ısısının fazla olması da ter bezi kanallarında tıkanmaya yol açabildiği için bu konuya da dikkat edilmelidir.

Bebek aknesi hakkında sık sorulan sorular

Bebek aknesinde ne zaman doktora başvurulmalı?

Eğer bebeğin cildinde olağan dışı bir durum varsa ya da düzelme yoksa mutlaka doktorla görüşülmelidir. Ciltte kabarcıklar, soyulmalar, bebekte sinirlilik, ateş, iyi beslenememe durumlarında da mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bebek aknesi normal mi?

Bebek aknesi sıklıkla görülen bir durumdur ama bazı akneler de farklı sorunların habercisi de olabilir. Her kabarcık akne olmayabilir. Milia, egzama, pişik, isilik de olabilir. Bu nedenle hekime mutlaka danışılmalıdır.

Milia nedir, milia nasıl geçer?

Bebeklerin burun, yanak ve bazen de çenelerinde çıkan düz sarı-beyaz renkte noktacıklardır. Sıcaktan, nemli ortamlardan oluşur. Bebekleri bunun için serin yerlerde tutmak gerekir. Anne ve babalar “Yüzdeki milia nasıl geçer?” sorusunun yanıtını araştırır. Bu durumda bebekler serin yerde tutulmalı, banyo yaptırılmalıdır. Aileler ayrıca “Milia neden olur?” diye de merak eder. Kalın giydirme ve ortam ısısının fazla olması ter bezi kanallarında tıkanmaya yol açabilir. Ya da yenidoğan bebeklerde deri salgısının birikimiyle milia oluşabilir. Milia tedavisi olarak bebeğin yüzünün her gün yıkanması, nazikçe kurulanması, bebeğin yüzüne dokunmadan önce ellerin temiz olması önemlidir. Miliayı patlatmaya çalışmak onun mikrop kapmasına neden olabilir. Bebeklere yetişkinlere yönelik olan ürünleri kullanmamak gerekir.

Bebek egzaması nedir?

Cilt, genellikle yanakların çevresinde ve kafa derisinde yamalar halinde kuru, pul pul ve kırmızı görünür. Döküntü daha sonra sıklıkla dirsek kırışıklarına ve dizlerin arkasına yayılır ve patlayan sıvı dolu sivilcelere doğru ilerler. Egzama tedavi edilmezse kabuklanmalara ve sızıntılara yol açabilir. Genellikle kaşıntılıdır. Cilt bütünlüğünün bozulması ile enfeksiyon eşlik edebilir.

Yeni doğan bebek sivilceleri ne kadar sürer?

Yeni doğan bebek sivilceleri genellikle kısa sürer ve tamamen geçer. Bazen lekeler sadece birkaç saat sonra kaybolacak gibi görünebilir ve bazen 3-4 ay boyunca ortalıkta kalırlar. Nüksler olabilir ama genellikle çok hafiftir.

Bebeklerde cilt alerjileri neden olur?

Bebeklerde cilt alerjilerinden kaynaklanan kızarıklık nedenlerinin bir listesini aşağıdadır:

1. Diş çıkarmadan kaynaklanan bebek deri döküntüleri: Bebekler diş çıkarırken yoğun miktarda salya üretir. Bu salyalar da ağız çevresinde kızarıklığa sebep olabilir. Bölgeyi kuru tutmaya çalışmak uygun olur.

2. Çevreden kaynaklanan bebek deri döküntüleri: Bebekler bazen bazı maddelere temas ettiğinde deri döküntüsü oluşabilir.

3. Yiyeceklerden kaynaklanan bebek deri döküntüleri: Bazı yiyecekler alerjiye sebep olabilir

4. Ürünlerdeki kimyasallardan kaynaklanan bebek deri döküntüleri: Bazen bebeğin cildi, kişisel bakım ürünlerindeki bazı bileşenlere tepki verebilir. Bu, kızarıklığa veya ağrılı görünen cilde neden olabilir. Yenidoğan aşamasından çıktıktan sonra çocukların cildinin daha az hassas olduğunu varsaymak kolay olabilir, ancak durum bu değildir. Sabun tozlarından banyo köpüğüne kadar birçok ürün parfüm veya kimyasal içerebilir, bu nedenle ciltlerinin bazı kısımları aniden kuru ve kırmızı görünüyorsa, bunun yeni bir üründen kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemeye çalışın ve kullanmaktan kaçının. Parfüm, betain, metilkloroizotiyazolinon ve lanolin deride alerjen özellik gösterebilen bileşenlerdir. Çocuklar için kullanılacak ürünlerde propilen glikol, sodyum lauryl sülfat (SLS), sodyum lauret sülfat (SLES) ve paraben gibi kimyasallardan kaçınılmalıdır.

Bebek aknesi önlenebilir mi?

Bebek aknesini önlemenin bilinen bir yolu bulunmuyor.

Bebeği öpmek yeni doğan aknesi ya da bebek aknesine sebep olur mu?

Öpücüğün akne ilgisi olmamakla birlikte, bebek cildini tahriş edecek bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bunlar, sakal teması, süt, mama, tükürük salgısı, bazı sabunlar ve losyonlar olabilir.  

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 5 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al