Yükleniyor

Bebeklere Sedasyon İle Güvenli Göz Muayenesi

Bebeklere Sedasyon İle Güvenli Göz Muayenesi

Memorial Göz Merkezi uzmanları ” Çocuklarda göz muayenesinin önemi ve uyanık sedasyon yöntemi” hakkında bilgi verdi.

Rutin olarak bir yaş sonrası önerilen göz muayenesi; çocuk hekimi tarafından yapılan sağlıklı çocuk muayenesinde şüpheli bir durum saptanırsa ya da ailede bilinen bir göz kusuru varsa bir yaşından önce de yapılabilir.

Çocukların göz sağlığı doğumdan itibaren gelecekteki hayat başarıları ve mutlulukları açısından son derece önemlidir. Küçük yaşta yapılacak ihmaller ileri yaşta herhangi bir ameliyat ile düzeltilemeyecek sonuçlara yol açabilir. Bebek doğduğundan itibaren önce çocuk doktoru tarafından gözlenmeli sonra da en geç bir yaşına kadar bir göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Bu dönemde en sık rastlanan problemler şaşılık, gözyaşı kanal tıkanıklığına bağlı göz sulanması, kırma kusurları(miyop, hipermetrop, astigmatizma), doğuştan yüksek göz tansiyonuna bağlı iri kornea, katarakt veya tümörle ilişkili olabilecek göz bebeğindeki görünümdür. Bu problemlerin tam tespit edilmesi bazı bebeklerde kolay bir muayene ile olabildiği halde bazılarında ise daha özellikli muayenelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Çocuklara yapılacak göz muayenesi sırasında anestezi gerekebilir. Son yıllarda geliştirilen sedasyonlu göz muayenesi tekniği ile güvenli bir ortamda, rahat bir şekilde çok kısa sürede göz muayenesi yapmak mümkün olmaktadır. Bir anestezi uzmanı yönetiminde yapılan bu teknikte bebeğe basit bir sedatif ajan verilmekte ve sedasyonun sağlandığı 10-15 dakikalık süre içinde bir erişkine yapılabilecek bütün tetkikler uygulanarak son derece doğru muayene sonuçlarına ulaşabilmek mümkün olmaktadır.

Erken dönemde fark edilebilecek pek çok göz kusuru başarı ile tedavi edilebilmektedir

Gözün kırılma kusurlarının belirlenmesi ile bebeğin ileride oluşabilecek göz tembelliği engellenebilmektedir. Göz tembelliği iki göz arasındaki kırılma kusurunun 1,5 numaradan fazla olması ile ilişkili olabilmekte ve 6 yaşına kadar tedavi edilmediğinde düzeltilmesi zorlaşmaktadır.

Doğumsal kataraktlar özellikle tek gözde ise mümkün olduğu kadar erken müdahaleyi gerektirir. İlk aylardan itibaren dahi geri dönüşümsüz göz tembelliğine yol açabilir.

Göz tembelliği şaşılık ile de ilişkili olabilir. Göz kusurunun küçük yaşta tedavisi ile şaşılık tedavi edilebilir ve kusurlu gözde aile ve doktorun çabasıyla iyi bir görme sağlanabilir.

Doğuştan göz tansiyonu ise iri göz görüntüsü ile ortaya çıkar. Hemen tedaviye başlanmalıdır. Tedavide gecikilmesi görmenin büyük ölçüde kaybına sebep olur.

Bebeklerde çok sık görülen gözyaşı kanal tıkanıklığı basit tedbirlerle iyileştirilemez ise 1 yaşından sonra genel anestezi altında sondalamayı gerekli kılar. Bu yaşta da ihmal edilirse 3-4 yaşından sonra daha büyük operasyonlar kaçınılmaz olur.

Çocuklarda göz kırılma kusurları gözün uzunluğunun artması ile 7 yaşına kadar hızlı değişim gösterebilir. Çocuğun okula başlaması ile birlikte görmenin bilincine varması o zamana kadar göz doktoruna başvurmamış ebeveyn için üzücü sürpriz sonuçlara yol açabilmektedir.

7 yaşına kadar görmesi normal ölçülen çocuklarda ise bu yaştan sonra miyopi gelişme ihtimali vardır. Bu nedenle ilköğretim çağında en az iki yılda bir göz muayenesi yapılması uygundur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al