Yükleniyor

Ben Aldırma İşlemi Nedir? Ben Aldırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Ben Aldırma İşlemi Nedir? Ben Aldırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Ben aldırma işlemi, cilt üzerinde oluşan benlerin, dermatolojik yöntemlerle güvenli bir şekilde çıkarılmasını içerir. Bu operasyon, estetik kaygılar veya sağlık riski taşıyan benlerin analizi ve tedavisi amacıyla gerçekleştirilir. Yöntemler arasında lazer tedavisi, cerrahi kesim veya dondurma işlemi bulunur. Uzman bir dermatolog tarafından yapılması önemlidir çünkü benin niteliğine göre en uygun tedavi yöntemi seçilir. Ben aldırma operasyonu sonrası, cilt iyileşme sürecine girer ve genellikle iz kalmaz.

İçindekiler

Ben Aldırma Nedir?

Ben aldırma, vücutta yer alan benlerin kişiye rahatsızlık verdiği durumda alınmasını ya da kötü huylu benlerin ortadan kalkmasını sağlamak için yapılan dermatolojik bir operasyondur. Cilt üzerindeki benler, deriye rengini veren melanin hücrelerinin gereğinden fazla çalışarak koyu renkli oluşumlar göstermesiyle oluşur. Genel olarak deriden çok daha koyu renkli olan oluşumlar nadiren mavi, pembe ve renksiz de olabilir. Bu cilt oluşumları hayatın herhangi bir döneminde ya da rastgele çıkarak kişiye rahatsızlık verebilir. Koyu görünümlü bu yapıların büyüklükleri ya da sayıları hamilelik, yaşlılık, güneşe maruz kalma, ergenlik ya da hastalıklar sonrasında artabilir.

Diğer bir yandan fiziksel görünümü oval, kabarık, şekilsiz, dağınık ya da yuvarlak olabilirken yapısal değişiklerden dolayı üzerinde kıl da çıkabilir. Kişinin hem estetik görünüm hem de sağlık problemleri nedeniyle ben aldırma işlemine başvurabilir. Kozmetik cerrahi yöntemleri olarak yapılan işlemler zararsız oluşumlar için belirli uzman eşliğinde yapılabilir. Diğer bir yönden, kötü huylu oluşumlar hakkında tanı konulmuşsa tıbbi olarak ciltten alınması zorunlu hale gelebilir.

Ben Aldırma Operasyonu Neden Yapılır?

Vücudun görünür yerlerinde özellikle de yüz bölümünde rahatsızlık verici bir ben varsa operasyonla alınabilir. Bu doğrultuda, cilt kanseri riski varsa, kötü bir görünümdeyse ya da kişinin güzellik algısını bozuyorsa işlem için kişi başvurabilir. Kanserleşme eğilimi tespit edilen oluşumlarda ise dermatoloji alanında uzman doktorun değerlendirmesi oldukça önemlidir. Benlerin tıbbi adıyla nevüslerin büyüme-küçülme durumu, asimetrik hali, kalınlaşması ya da kabarma olması, renk farklılıkları, kanama görülmesi ya da kaşıntı ve acı hissinin olması risk cilt kanser riskini gündeme getirebilir. Bu nedenle, ben aldırma ameliyatı öncesi dermatolog kontrolü oldukça önemlidir.

Kimler Ben Aldırabilir?

Estetik açıdan doktora başvuran kişiler ön kontroller dermatoloji, genel cerrahi ve plastik cerrahi birimleri tarafından yapılarak işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak, estetik görünüm için doktora başvurulmuşsa 18 yaş sonrası operasyonun gerçekleşmesi daha uygun görülebilir. Diğer bir taraftan, riskli bir durum varsa yaş bakılmaksızın ivedilikle ameliyata alınabilir. Bununla birlikte, işlem öncesinde bazı tetkiklerde hastanın komplikasyon olasılığının yüksek olduğu tespit edilirse kişiler bilgilendirilir, gerekirse operasyon iptal edilebilir.

Ben Aldırma İşlemi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ben aldırma operasyonun öncesinde nevüs yapısının kötü ya da iyi huylu olup olmadığı bilinmelidir. Bu sebeple, ilgili doktor kontrolünden geçilerek nevüsün alınmaya uygun olup olmadığı tespit edilir. Bu koşullar altında nevüsün kanser riski taşıdığından şüphelenilirse tanı amaçlı parça alınarak patolojik olarak incelenebilir.  

Ben Aldırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Ben aldırma operasyonu öncesinde bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Devamında, nevüs çevresine bistüri yardımıyla kesikler atılarak istenmeyen oluşum eksize edilir. Bununla birlikte, alınan nevüs parçası sonrası cilt dokusuna dikiş atılarak işlem tamamlanır. Diğer bir yöntemle ben aldırma yapılacaksa tıraşlama işlemi kullanılabilir. Bu işleminde bölgeye anestezik uygulama yapıldıktan sonra nevüsün üst kısmı tıraşlanır. Tıraşlama yöntemi yapılacaksa cilt kanseri riskinin olmadığından doktorun emin olması gerekir.

Ben Aldırma Yöntemleri Nelerdir?

Ben aldırmak için farklı yöntemlerden faydalanılabilir. Bazı yöntemler nevüs alanının tamamen çıkarılması için kullanırken bazı yöntemler yüzeysel uygulamaları içerir. Kullanılacak yöntemler hastanın durumuna göre dermatoloji uzmanı tarafından karar verilir. Tüm bu bilgiler doğrultusunda; koterizasyon ile yakma, kriyoterapi[SO1] , cerrahi olarak çıkarma, tıraşlama, lazer ile yakma ve dondurma yöntemleri tercih edilebilir.

Lazer ile ben aldırma

Lazerle ben aldırma pratik ve hızlı bir yöntemdir. Tek seansta birçok nevüs yapısının alınmasına imkan tanıması avantajlı bir seçenek haline gelmesini sağlamıştır. Ayrıca, lokal anestezi ile yapılan cerrahi operasyonlar uygulanmadığı için işlem sonrasında iz de kalmaz. İşlem yapıldıktan sonra bölge sargı bezi ile koruma altına alınır ve hafif kızarıklık görülmesi de normaldir. Lazer uygulamasının yapılamayacağı durumlar arasında ise kötü huylu yapılardan şüphelenilmesi vardır. Bu nedenle, doktor kontrolünde kökü derin olmayan ve iyi huylu olduğuna emin olunan nevüs yapıları lazerle alınabilir.

Radyofrekans ile ben aldırma

Son zamanlarda popüler olan bir yöntemdir. İşlem sonrası iyileşme süreci hızlı gerçekleşirken yöntemin temelinde buharlaşma koşullarının uygulanması vardır. Radyofrekans enerjisi ile boyutları küçük ve yüzeysel nevüs yapılarının alınması için kullanılabilir.

Ben Aldırma Operasyonundan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ben aldırma operasyonundan sonra yara bakımı ve iz kalmaması adına önlemler alınması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Yapılan işleme ve hastanın sağlık profiline göre farklı bakım prosedürleri uygulanabilir. Dikişli ya da dikişsiz yapılan uygulamalarda bakım alternatifleri aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • Yara dokusunu ve deriyi esnetecek hareketlerden uzak kalınmalı, kanama oluşmaması için operasyon bölgesini tehlikeye atacak hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Cerrahi operasyon sonrası dikiş atılan alanın 6 aylık bir süreçte güneş ışınlarına karşı korunması önemlidir.
  • Güneşli havalarda lezyon bölgesini korumak adına güneş kremlerinin sürülmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.
  • Ameliyat sonrasında yara bakımının, genel cilt bakımının ve sterilizasyon koşullarının doktorun talimatlarına göre düzenli uygulanması önemlidir.

Ayrıca kan dolaşımını ve hücre yenilenmesini arttırmak adına beslenme koşullarına özen gösterilmeli, hafif masaj hareketleri ile bölge desteklenmelidir.

Ben Aldırma Operasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ben aldırma operasyonu sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Ben aldırma operasyonu genel olarak 10-15 dakika gibi sürede tamamlanır. Lezyon bölgesinin kabuk bağlama süresi de ortalama 1 haftadır. Bu durumla beraber iyileşme süreci yaranın büyüklüğüne, derinliğine ve yaşa göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca, bölgenin iyileşme sürecinde üç aşama gözlemlenebilir. Bu aşamalar sırasıyla iltihabik durumlar, hücre yenilenmesi ve cilt hücrelerin olgunluğa erişmesidir. Antibiyotik içerikli kremler ve bazı yara iyileştirme gücü yüksek krem grupları ile dermal yönden destek de verilerek süreç hızlandırılabilir. Tüm bu geçen sürede 1 ayda yara dokusu büyük ölçüde kapanır, eğer dikiş atılarak işlem yapılmışsa 1 yıla varabilen sürede izin tamamen geçmesi sağlanabilir.

Ben aldırma işlemi cilt sağlığını nasıl etkiler? 

Yeni teknolojik yöntemlerle cilt üzerinden herhangi bir negatif etki oluşmadan nevüs dokusu alınabilir. Ayrıca, komplikasyon riski diğer ameliyatlarda olabilecek süreçleri kapsar.

Ben aldırma sonrası kızarıklık nasıl geçer?

Bölgede 1-2 haftalık süreçte kızarıklık oluşabilir, ancak sonrasında ekstrem koşullar hariç geçer.

Ben aldırma sonrası iz kalır mı?

Tercih edilen yönteme göre iz kalma durumu değişkenlik gösterir. Lazer ya da radyofrekans gibi yöntemlerde cerrahi müdahale yapılmadığı için iz kalmaz. Ancak cerrahi operasyonla alınan nevüs dokularında sonrasında dikiş atıldığı için iz kalma riski mevcuttur.

Ben aldırma operasyonunda yaş sınırı nedir?

Kanser gibi kötü huylu bir oluşum hakkında doktorun şüphesi varsa yaş bakılmaksızın derhal ameliyatla alınabilir. Ancak estetik amaçlı bir müdahale hasta tarafından isteniyorsa genellikle 18 yaş sonrası alınması doktor tarafından tavsiye edilebilir.

Ben aldırma işlemi acıtır mı? 

Lokal anestezi yöntemi kullanılıyorsa ameliyatta ağrı ve acı hissedilmez. Ameliyat sonrasında açık yara kapanırken bir süre acı ve ağrı hissedilebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 19 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al