Yükleniyor

Beyin Tümörü Hasta Konuşurken Alınabiliyor

Beyin Tümörü Hasta Konuşurken Alınabiliyor

Vücudumuzun kontrol merkezi beyin ile ilgili ameliyatlar büyük titizlik ve hassasiyet gerektiriyor. Bu operasyonlarda yapılan en küçük hatalar bile; hareket, konuşma gibi temel fonksiyonların kaybedilmesine ve kalıcı sonuçlara neden olabiliyor. Uyanık beyin ameliyatı olarak bilinen uyanık kraniotomi operasyonlarında, hastaların temel fonksiyonları ile birlikte yetenekleri de korunabiliyor. Memorial Şişli ve Ataşehir Hastaneleri Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Bölümü uzmanları, özellikle beyin tümörü cerrahisinde kullanılan uyanık kraniotomi ameliyatları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Genel anestezi uygulanmıyor

Normal şartlarda canlı bir bedende cerrahi işlem yapılırken, bunun ağrısız ve yüksek kalitede olmasına özen gösterilmektedir. Ağrılı bir beyinde işlem yapmak zor olduğu için beyin tümörü ameliyatlarının birçoğunda genel anestezi uygulanmaktadır. Hastanın uyanık olmasını gerektiren bazı beyin tümörü ameliyatlarında ise genel anesteziye alternatif olarak uyanık kraniotomi ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Hastaya verilen özel anestezi ilaçlarıyla derinliği ayarlanabilir bir uyanıklık seviyesi elde edilir.  

Hasta enstrüman bile çalabilir

Kraniotomi ameliyatlarında, beyin tümörünün bulunduğu bölge önem taşımaktadır. Konuşma merkezinin de bulunduğu, kol, bacak ya da göz hareketlerini sağlayan bölgede bulunan tümör ameliyatları, fonksiyon kaybı bakımından risk taşıyabilmektedir. Beyindeki tümörünün alınması ile hastanın hayatı kurtarılsa da, fonksiyon kaybı yaşanmaması için bu tür tümör ameliyatlarında uyanık olması gerekmektedir. Mikrocerrahi yöntemiyle, yüksek teknoloji kullanılarak beyindeki mikroskobik alanlara ulaşılırken, hasta konuşarak, el ve ayaklarını hareket ettirerek, hatta yeteneği varsa enstrüman çalarak cerrahi ekibe yardımcı olmaktadır. Tümör çıkartılırken hastanın konuşmasında, el ve ayak hareketleri gibi fonksiyonlarında her hangi bir sorun yaşandığında cerrah tümöre ulaşacağı yolu değiştirebilmektedir. Cerrahi işlem sırasında bu fonksiyonlarda bir sorun yaşanmadıysa ameliyat sonrasında bir sıkıntı ile karşılaşma riski genellikle bulunmamaktadır.

En kritik anda kontrollü bir şekilde uyandırılıyor

Uyanık beyin ameliyatlarında anestezi büyük önem taşıdığı için bu ameliyatlarda görev alan anestezi uzmanlarının özel bir eğitim alması gerekmektedir. İleri teknoloji sayesinde hastayı uyandırma süresi kısıtlı tutulabilmektedir. Hasta ameliyatın sadece en kritik anında uyandırılarak cerraha yardımcı olması sağlanmaktadır. Fonksiyon kaybı yaşanmadan tümörün çıkartılmasından sonra hasta tekrar uyutularak ameliyat tamamlanmaktadır. Ameliyatla ilgili bu süreç hastaya öncesinde detayları ile anlatılmakta, hastanın uyandırılma anında panik yaşamaması için gerektiği takdirde psikolojik destek verilmektedir.

Hastanın bu işleme uygun olması önemli

Uyanık beyin ameliyatı belirli vakalarda büyük önem taşısa da, psikolojik durumu buna uygun olmayan hastalara önerilmemektedir. Bu cerrahilerin uygulanacağı kişinin psikoterapiye ve telkine uygun olması gerekmektedir. Beyin tümörü ameliyatlarının sadece %10’u uyanık olarak gerçekleşmektedir. Tümörün motor bölge olarak tabir edilen bölgede olması, uyanık beyin ameliyatlarının yapılmasında en önemli etkenlerin başında gelmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Ekim 2022

Yayınlanma Tarihi: 26 Aralık 2016

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al