Yükleniyor

Büyüme Atakları Nelerdir? Bebeklerde Atak Haftaları Nasıl Olur?

Büyüme Atakları Nelerdir? Bebeklerde Atak Haftaları Nasıl Olur?

Büyüme atakları, bebeğin doğmasıyla beraber başlayarak boy ve kilo açısından hızlı bir fiziksel gelişme yaşadığı dönem olarak tanımlanır. Büyüme atakları bebeğin gelişimi açısından normal olarak kabul edilir ve bu süreç fiziksel olgunluğa ulaşıncaya kadar devam eder. Bebeklerde atak haftaları doğdukları ilk yılda beş ya da altı kez yaşanır. Daha sık acıkma, ayrılık korkusu ve bozulan uyku düzenleri bebeklerde büyüme ataklarının belirtileri olarak sıralanabilir.

İçindekiler

Büyüme Atakları Nelerdir?

Büyüme atakları, bebeklik döneminin ilk yıllarında hızlı bir şekilde ortaya çıkan ve ergenliğe kadar tekrar eden fiziksel değişim durumudur. Bebeklerde ataklar 2 yaşına kadar daha sık gözlemlenir ve aşırı acıkma, bağlılık, huysuzluk, uykusuzluk gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu büyüme atakları çocuk fiziksel büyüme aşamalarını tamamlayıp olgunluğa ulaştığından azalmaya başlar.

Büyüme Atakları Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde büyüme atakları belirtileri yemeyi reddetme, huzursuzluk, bağlılığın artması şeklinde görülebilir. Çocuklarda büyüme ataklarının en belirgin belirtisi boy, kilo, kemik, kas ve yağ oranlarındaki artışlar olarak değerlendirilir. Ergenlik dönemindeki ataklarda ise seste değişiklik, adet görme gibi belirtiler görülür. Büyüme atakları belirtileri gelişim çağına göre farklılık gösterir.

Büyüme atağının en belirgin belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Bebeklerin iştahında azalma ya da artış
 • Bebeğin annesine olan bağlılığın artması
 • Kilo ve boy gibi fiziksel değişimler
 • Huzursuzluk ve duygusal açıdan patlamalar
 • Bebeklerde diş çıkarma
 • Süt dişlerinin dökülmesi ve yeni dişlerin çıkması
 • Cinsel açıdan gelişim gösterme (adet görme, ses değişikliği, kasık kıllarının büyümesi)

Büyüme Atağı Evreleri Nelerdir?

Yeni doğan bebekten genç yetişkinlere kadar kilo ve boy olarak fiziksel olgunluğa erişinceye kadar büyüme atakları yaşanır.  Bu dönemlerde bebek ya da çocuklar fiziksel olarak bir değişim yaşadığından duygular açısından da olumsuz etkilenebilir. Çocuklarda büyüme atağı sırasında yaşanan rahatsızlıklar geçicidir ve gelişiminin beklenen bir parçası olarak kabul edilir.

Büyüme atakları, bebeğin gelişme yaşına bağlı olarak farklı aşamalarda ortaya çıkar:

Bebeklik dönemi atakları

Bebeklerin ilk iki yılında hızlı ataklar gelişir ve önemli bir büyüme yaşanır. Her atakta fiziksel bir gelişim yaşayan bebekler ortalama olarak 25 santimetre uzar ve ilk yıldaki ağırlığının üç katına kadar çıkabilir.

Çocukluk dönem atakları

Okul dönemi öncesi ve ergenlik arasındaki süreçte çocukların beslenme alışkanları farklılaşabilir. Bunun yanında büyümeleri bebeklik dönemine göre yavaşlar ve daha istikrarlı bir şekilde ilerler. Çocuk 5 yaşına ulaştığında ise boyu doğumundan itibaren iki katına çıkmış olur. Bu büyüme atakları ergenlik dönemine ulaşıncaya kadar devam eder.

Ergenlik dönemi atakları

Ergenlik yani cinsel olarak olgunlaşma dönemi, büyüme atağına ulaşıldığı dönem olarak bilinir. Kız çocukları 9 ile 15 yaş arasında büyüme atakları geçirebilir. Erkeklerde ise bu rakam 12 ile 17 yaş arasında yaşanır. Her çocuğun büyüme atağı farklı şekilde gelişebilir. Büyüme ataklarının farklı olmasının sebebi de beslenme şekline ya da genetik faktörlere bağlanır.

Bebeklerde Atak Haftaları Nasıl Olur?

Bebekler doğumlarından itibaren büyümeye, gelişmeye ve öğrenmeye başlar. Bebekler büyüme atak haftalarında yoğun bir patlama yaşayabilir ve bu durum çoğunlukla öngörülemez bir şekilde gerçekleşir. Bebeklerde atak dönemlerinden yemek istememe, huysuzluk ve huzursuzluk görülür. Büyüme atakları bebeğin ilk 2 yılından her an gerçekleşen bir durumdur. Bebeklerde atak haftaları şöyle sıralanabilir:

 • Doğumdan 7 ila 10 gün sonra
 • 3 hafta
 • 6 hafta
 • 3 ay
 • 6 ay
 • 9 ay

Bu büyüme atak haftalarından bebeğin gelişmesiyle beraber kıyafetlerinin olmadığını ya da kilo ve boyda farklılıklar olduğu gözlemlenebilir.

Büyüme Atakları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bebeklerde büyüme atakları kaç gün sürer?

Bebeklerde büyüme atakları, ilk iki sene içerisinde 2, 3 ve 6.haftaların yanında 3. ve 6.aylarda gerçekleşir. Atakların olduğu zamanlar ortalama olarak 2 ila 4 gün sürer.

Bebeğimin atak döneminde olduğunu nasıl anlarım?

Bebeklerde büyüme atağı yaşandığında huysuzluk, sürekli ağlama, yemek yemeyi reddetme, anne ve babaya bağlı olma isteği ortaya çıkar. İştahta azalma, uykusuzluk da bebeğin atak döneminde olduğunu gösteren işaretler arasında yer alır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 11 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al