Yükleniyor

Covid-19- Infleunza Antijen Testi ile covid mi grip mi olduğunuzu anlayabilirsiniz

Covid-19- Infleunza Antijen Testi ile covid mi grip mi olduğunuzu anlayabilirsiniz

Omicron varyantının ülkemizde hızla yayıldığı bu günlerde influenza bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonları yani grip de yaygın şekilde görülüyor. Öksürük, boğaz ve burun akıntısı ya da baş ağrısı şikayeti yaşayan pek çok insan “ Acaba Covid’e mi yakalandım, yoksa grip mi oldum?” diye düşünerek endişeye kapılabiliyor. Çünkü bu iki sağlık problemi de çeşitli ortak belirtilerle gelebiliyor. Bunu anlamanın en pratik yolu ise Influenza/ Koronavirus Antijen Testi yaptırmaktan geçiyor. Bu test her iki hastalık ile ilgili şüpheleri tek seferde sonlandırabiliyor. Kişide hastalık belirtileri görülüyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulması, Covid- 19 ya da gribe yakalanıp yakalanmadığının belirlenmesi ve vakit kaybetmeden tedaviye başlanması önem taşıyor. Memorial Sağlık Grubu Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Uzmanları, Covid ve grip farkları ile Influenza/ Koronavirus Antijen Testi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Gribe neden olan influenza virüsü ile Covid-19’a sebep olan Sars-Cov 2 virüsü, solunum ile bulaşan hastalıklar olarak tanımlanmaktadır. Covid-19 ve Influenza A/B virüsleri, birbirine çok benzer belirtilerle seyredebilen grip benzeri sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu iki virüs ortak bulaş yolları ve mevsimsel görülme dağılımlarının benzerliği nedeniyle adeta birbirini taklit etmektedir.

Dikkati çeken benzer belirtiler arasında; ateş, boğaz ağrısı, boğazda gıcıklanma, kuru öksürük, kas ve eklem ağrıları, iştahsızlık, karın ağrısı ve ishal yer alır. Grip (Influenza) ve Covid-19’ un birbirinden kesin olarak ayırt edilmesini sağlayacak çok önemli klinik bir belirti bulunmamaktadır. Hastaneye başvuran hastalarda, neden olan etkeni sadece sorgulama ve muayene yolu ile ayırt etmek kolay olmayabilir. Özellikle bu noktada tanı konulmasını destekleyecek laboratuvar testine ihtiyaç vardır. Influenza/ Koronavirus Antijen Testi ise bu ayırımın yapılabilmesine yardımcı, teşhis sürecinde destekleyeci bir  antijen testi olarak ön plana çıkmaktadır.

Neden bu testi yaptırmalısınız?

Kişi solunum yolu enfeksiyonu belirtilerini yaşıyorsa ve Covid- 19 mu, Grip mi geçirdiğini öğrenebilmek amacıyla her hastalık için ayrı ayrı test yaptırmak yerine, güvenirliği son derece yüksek olan antijen testi ile hangi solunum yolu enfeksiyonu hastalığını geçirdiğini kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bu test sayesinde doğru tanı konulduktan sonra uygun tedavi planlaması yapılabilmekte ve hızlı iyileşme sağlanabilmektedir.

Pratik bir şekilde uygulanabiliyor

Influenza/ Koronavirus Antijen Testi  için özellikli bir çubuk ile hastanın burun (nazofarenks sürüntüsü) yolundan girilerek örnek alınır. Laboratuvar koşullarında özel bir teknikle çalışılır ve 45 dakika içinde aynı anda hem Grip (Influenza A/B), hem de Covid-19’ un varlığı tespit edilebilir. Bu test sonucu, hastanın tanı ve tedavisinde hekimler için yol gösterici olmaktadır.

Risk grubundakiler dikkat!

Grip hastalığında risk grupları arasında 65 yaş üstü ile 2 yaş altı olarak kabul edilir. Ayrıca bağışıklığı baskılanmış kişiler, hamileler,  morbid obezite hastaları, kronik akciğer, kalp, karaciğer ya da böbrek hastalığı bulunanlar ve huzurevlerinde bulunanlar yer almaktadır.

Covid-19 hastalığında risk faktörleri ise ileri yaş, obezite, hipertansiyon ve çeşitli kronik hastalıklar sayılabilir. Risk grubundaki kişilerin grip ve Covid konusunda çok dikkatli olması, belirtiler varsa vakit kaybetmeden testlerini yaptırması gerekmektedir.

Maymun çiçeği virüsü pandemiye yol açabilir mi?

Maymun çiçeği virüsü hastalığı yani monkeypox dünyayı etkilediği için küresel halk sağlığı açısından önemi olan bir hastalıktır. Afrika'nın dışında ilk monkeypox salgını 2003 yılında Amerika'da görülmüştür. Bu salgında da 70’in üstünde vaka görülmüştür. Son dönemlerde de Avrupa ülkelerinde virüsün yayıldığı bildirilmektedir. Bu durum Dünya Sağlık Örgütü tarafından takip edilmektedir. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 6 Temmuz 2022

Yayınlanma Tarihi: 29 Aralık 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al