Yükleniyor

Fazla Kilolarınızdan Mide Balonu Yöntemi İle Kurtulabilirsiniz

Fazla Kilolarınızdan Mide Balonu Yöntemi İle Kurtulabilirsiniz

Dünyada 650 milyon yetişkinin ve 41 milyon çocuğun obezite hastası olduğu belirtiliyor. Boy ve kilo baz alınarak hesaplanan beden kitle endeksi değeri 30’u aşan bireyler obezite hastası sınıfına giriyor. Bu kişiler fazla kilolar dışında, kalp ve damar hastalıkları, solunum problemleri, mide bağırsak sorunları, kas iskelet sistemi hastalıkları ile mücadele etmek zorunda kalıyor ve her yıl çok sayıda obezite hastası bu nedenle hayatını kaybediyor. Obezite tedavisinde ise son yıllarda ameliyatsız yöntemler arasında mide balonu uygulaması öne çıkıyor. Ameliyatsız şekilde endoskopik olarak uygulanan bu yöntem obezite ve beraberindeki olası hastalıkları önlemeye katkı sağlıyor. Memorial Dicle Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Remzi Beştaş, mide balonu yöntemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Mide balonu işlemi son derece konforlu bir şekilde gerçekleştiriliyor

Yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam, genetik faktörler veya hormonal nedenlerden dolayı vücutta olması gerekenden daha fazla yağ birikimi obeziyete yol açmaktadır. Obezitenin davetiye çıkardığı ciddi sağlık problemleri arasında diyabet, hipertansiyon, safra kesesi hastalıkları, koroner arter hastalığı, astım, karaciğer yağlanması, gebelik komplikasyonları, felç, osteortrit gibi rahatsızlıkları bulunmaktadır. Obezite, yaşam boyu gözetim ve tedavi gerektiren kalp –damar hastalıkları, solunum sorunları, endokrin sistemi hastalıkları, mide bağırsak problemleri, kas iskelet sistemi sorunları ve bazı durumlarda organlarda kalıcı işlev bozukluklarına ve hasarlara neden olabilir. Bu nedenle obeziteden korunmak ve fazla kilolardan kurtulmak sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Diyet ve egzersiz ile verilemeyen kilolardan kurtulmak için son dönemlerde farklı yöntemler uygulanmaktadır. Mide balonu uygulaması ameliyatsız bir işlem olarak hasta konforunu artırmakta ve sıkça tercih edilmektedir. Mide balonunda işlem öncesi klasik endoskopi yöntemi uygulanarak ince bir hortum yardımıyla oral (ağız) yolla mideye inilir. Bu aşamada klasik endoskopi yönteminin uygulanmasındaki amaç, kişinin mide balonu işlemine uygun olup olmadığının tespit edilmesidir. Mide balonu işlemi anestezi altında gerçekleştirildiğinden ağrı veya sızı hissedilmez. Endoskopi uygulamaları ile silikon ya da jelatin kapsül yapısına sahip balonun, ince hortum yardımıyla oral yolla mideye yerleştirilmesi sağlanır. Dikişsiz ve kesisiz uygulanan bu yöntem ile doku hasarı riski minimum seviyede tutulur. 20- 30 dk gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde kanama, ağrı ve acı olmadan işlem tamamlanmış olur. Bu yöntem ameliyat olmadan aşırı kilolardan kurtulmayı mümkün kılar.      

Mide balonu işleminin pek çok avantajı bulunuyor

Sağlıklı beslenme yaşamın yalnızca bir bölümünde ince bir bedene sahip olmak için değil, sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sürdürebilmek için oldukça önemlidir. Vücudun enerji üretimi ve dokuların kendini yenileyebilmesi için yeteri kadar beslenme gereklidir. Mide balonu sayesinde sağlıklı bir beslenme düzeni sağlamak daha kolay olabilmektedir. Başarılı geçen bir mide balonu işlemi sonrası avantajlar şunları içerir;

 • Mide balonu işlem sonrası aynı gün içerisinde bireyler taburcu edilir.
 • Hastanede yatış süresi olduğunca kısa tutulduğundan erken taburcu imkanı ile enfeksiyon riskini azalır.
 • İşlem esnasında ağrı ve acı hissedilmez.
 • Kesisiz ve kanamasız şekilde işlem gerçekleşir.
 • İşlem maksimum 30 dk içerisinde uygulanır.
 • İş ve sosyal yaşama dönüş kısa sürede gerçekleşmektedir.
 • İşlem sonrası taburcu olarak evine dönen bireyler yatarak istirahat etmek yerine evde, bahçede, parkta temiz havanın bulunduğu her alanda hafif tempolu yürüyüşler yapabilir. Mide balonu işlemi hareket kısıtlılığı yerine ilerleyen haftalarda da egzersiz ve spor yapma konforunu da sağlar.
 • Kısa sürede başarılı sonuçlar elde edilerek sağlıklı kilo verilmesi sağlanır.

İşlemi sonrası dikkat etmeniz gerekenler

İnsan sağlığını ve yaşamını etkileyecek her tedavi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur. Mide balonu işlemi sonrası ideal kiloya inmesi hedeflenen kişilerin bu evrede özen göstererek uyması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar şöyle özetlenebilir:

 • İşlem sonrası üç gün sıvı beslenme şekli gereklidir.
 • Yeme ve içme esnasında sıvı tüketilmemelidir.
 • Yiyecekler yavaş yavaş sindirilecek şekilde tüketilmelidir.
 • Alkol, gazlı ve karbonatlı içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Kafein alımı minimum seviyede tutulmalıdır.
 • Hekimin uygun gördüğü egzersizler belirli gün ve zamanlarda uygulanmalıdır.
 • Yağsız yiyecekler ya da yağ miktarı çok az olan besinler tüketilmelidir.
 • Kuru baklagillerden tüketilmemelidir.
 • Aşırı baharatlı yiyeceklerden mutlaka kaçınılmalıdır.
 • Ani ve vücudu zorlayıcı hareketler yapılmamalıdır.

Mide balonu sonrası diyet planlaması Uzman Diyetisyen tarafından yaş, boy, kilo gibi kriterler göz önüne alınarak yapılmaktadır. Her hastanın diyeti kişiye özeldir. İşlem sonrası gerekli yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalı ve takipler aksatılmamalıdır.  

Yayınlanma Tarihi: 3 Kasım 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al