Yükleniyor

Glukozamin Nedir? Glukozamin Ne İşe Yarar?

Glukozamin Nedir? Glukozamin Ne İşe Yarar?

Glukozamin, eklemleri tamponlayan sert doku olan kıkırdakta bulunan ve aminoşeker olarak bilinen doğal bir bileşiktir. Temel işlevi kıkırdak ve diğer vücut dokularını oluşturmak ve onarmak olan glukozamin, eklem sağlığını destekleyip eklemlerdeki kıkırdak parçalanmasını yavaşlatarak meydana gelen ağrıyı ve şişliği azaltarak osteoartrit tedavisinde önemli bir rol oynar. Glukozamin üretimi yaş ilerledikçe yavaşladığı için yaşı yüksek insanlar osteoartrit gibi yaşlanmaya bağlı sağlık sorunlarıyla mücadele etmek için glukozamin takviyelerine yönelir. Glukozamin takviyelerinin çoğu karides ve yengeç gibi deniz canlılarının kabuklarından faydalanılarak yapılır.

İçindekiler

Glukozamin Nedir?

Glukozamin, vücutta doğal olarak bulunan, eklemlerin temel yapı taşlarından glikozaminoglikanlar ve glikoproteinlerin yapımında önemli rol oynayan bir bileşiktir. Glukozamin, eklemlerdeki kıkırdak parçalanmasını yavaşlatan ve buna bağlı meydana gelen ağrı ve şişliği azaltarak osteoartrit tedavisinde kullanılan bir amino şeker olup, doğal olarak üretimi yavaşladığında takviye olarak kullanılır.

Vücutta eklem çevresindeki sert doku olan kıkırdak ve sıvıda bulunmasının yanı sıra hayvan kemikleri, kemik iliği, kabuklu deniz ürünleri ve mantarlarda da bulunan doğal bir şeker olarak ifade edilen glukozamin, deniz hayvanlarının kabuklarından takviye olarak kullanılmasının dışında sentetik formu da bulunan bir bileşiktir.

Yaşlandıkça eklem kıkırdağındaki üretimi azalan glukozamin, üretimin azalmasına bağlı olarak eklemlerde bozulma ve tahribata yol açar. Bu durum da osteoartrit hastalığını beraberinde getirir. Glukozaminin azaldığı durumlarda da devreye takviyeler girer. Kabuklu deniz ürünlerinden faydalanılarak tablet veya kapsül olarak takviyesi mevcut olan glukozaminin ayrıca enjeksiyon formu da vardır.

Glukozamin Ne İşe Yarar?

Glukozaminin temel işlevi, antiinflamatuar etkisiyle osteoartrite bağlı iltihaplanmayı önlemek ve eklemlerde meydana gelen ağrıyı ve şişliği azaltmaktır. Glukozaminin sağlıklı kemik büyümesini destekleyerek kemiklerin zayıflamasını azaltmaya yardımcı olduğu da değerlendirilir.

Genel olarka glukozamin vücut tarafından tendonları, bağları, kıkırdakları ve eklemleri çevreleyen sıvıyı oluşturan diğer kimyasalları yapmak için kullanılır. Eklemler etraflarındaki sıvı ve kıkırdak tarafından tamponlanan glukozamin, eklemlerin etrafındaki kıkırdak ve sıvıyı artırabilir ve/veya bunların parçalanmasını önlemeye yardımcı olur.

Glukozaminin faydaları şu şekilde ifade edilebilir:

  • Osteoartrite bağlı iltihaplanmayı önler
  • Eklemlerdeki ağrı ve şişliği azaltır
  • Sağlıklı kemik büyümesini destekler
  • Kıkırdak yapısının korunmasına yardımcı olan kondrosit hücrelerini korur
  • Diyabet tedavisine destek olabilir
  • Yüksek kolesterolü kontrol etmeye yardımcıdır

Osteoartrite bağlı iltihaplanmayı önler

Glukozamin, kıkırdağın önemli bir bileşeni olan ve besin takviyesi olarak da alınabilen kondroitin ile birleştirildiğinde, inflamatuar etkisiyle diz ve kalçada osteoartrit olan veya kalça eklemindeki kıkırdak bozulmasının neden olduğu osteoartritle mücadele eden kişilerin semptomlarını iyileştirdiği kabul edilmiştir.

Eklemlerdeki ağrı ve şişliği azaltır

Doğal üretiminin yanı sıra takviye olarak alınabilen glukozamin, osteoartrite bağlı eklemlerde meydana gelen ağrı ve şişliğin azaltılması noktasında etkilidir.

Sağlıklı kemik büyümesini destekler

Glukozamin, dizdeki kıkırdak yapısını güçlendirici etki sunarak özellikle yaşlanmaya bağlı kemik zayıflamasıyla mücadele ederek sağlıklı kemik büyümesini destekler.

Kıkırdak yapısının korunmasına yardımcı olan kondrosit hücrelerini korur

Kondrosit hücreleri, kıkırdak yapısının korunmasına yardımcı olan hücrelerdir. Glukozamin bu noktada kondrosit hücrelerini koruyarak kıkırdak yapısını korur.

Glukozamin Nasıl Kullanılır?

Glukozamin, vücutta doğal olarak bulunması dışında tablet, kapsül ve enjeksiyon formuyla tüketilen bir takviyedir. Sabahları veya akşamları aç veya tok karnına alınması önerilen glukozamin için ayrıca günde 3 kez kullanılması da tavsiye edilebilir. Buradaki kullanım ve doz için doktora danışmak en sağlıklı cevabı ortaya çıkaracaktır.

Özellikle kireçlenme tedavisi için glukozamin sülfatın en az 4 hafta boyunca ağız yoluyla alınması, diz osteoartriti olan kişilerde ağrının bir miktar azalmasını sağlayabileceği ve işlevini artıracağı öngörülür.

Glukozamin Yan Etkileri Var mı?

Glukozamin takviyesi genellikle güvenli bir tercih olarak kabul edilir ancak bazı kişilerde olası yan etkiler ortaya çıkarabilir. Özellikle kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olan kişilerde komplikasyonlar meydana gelebilir.

Glukozaminin olası yan etkileri şu şekildedir:

Glukozamin Hakkında Sık Sorulan Sorular

Glukozamin ne demek?

Eklem kıkırdağında doğal bulunan bir bileşik ve aminoşeker olan glukozamin, yaşlılığa bağlı üretimi azaldığında takviye olarak da kullanılır ve osteoartrit tedavisinde faydalanılır.

Eklem ağrıları için hangi glukozamin?

Eklem ağarıları ve osteoartrit için glukozaminin glukozamin hidroklorür ve glukozamin sülfat formu kullanılır.

Glukozamin kimler kullanamaz?

Özellikle balık ve kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olan kişilerin glukozamini kullanmaması veya doktoruna danışarak dikkatli kullanması gerekir. Diğer yandan hamileler ve emziren annelerin de glukozamin takviyesi alması önerilmez.

Glukozamin diz ağrılarına iyi gelir mi?

Glukozamin, hafif-orta dereceli diz osteoartriti olan hastalarda diz ağrısının azaltılmasında ve diz fonksiyonunun iyileştirilmesinde yardımcı olabilecek etki gösterdiği belirtilir.

Glukozamin kaç gün kullanılır?

Glukozaminin dozu ve kullanılacağı gün sayısı konusunda doktorunuzla koordineli bir şekilde ilerlemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 18 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 29 Aralık 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al