Yükleniyor

Zayıflama Yöntemleri | Hızlı & Sağlıklı Göbek Eritme

Zayıflama Yöntemleri | Hızlı & Sağlıklı Göbek Eritme

Fazla kilo, şişmanlık ve bölgesel yağlanma gibi sorunlar yaşam kalitesini etkilemekle birlikte kişilerin psikolojisi üzerinde de olumsuzluklara sebep olabilmektedir. Özellikle göbek ve karın bölgesinde yer alan fazlalıklar, sağlık sorunlarına yol açabilir ve mutsuzluk yaratabilir.

İçindekiler

Bölgesel yağlanma ve fazla kiloların en önemli sebebi; hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve hayat kalitesine yeteri özenin gösterilmemesidir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, televizyon karşısında atıştırma, öğün ve ara öğün saatlerinin düzensiz olması hareketsizlik kilo alımına sebep olabilir. Kış mevsiminde bol kıyafetlerle saklanabilen bölgesel kilolar, yazın fark edilmeye ve rahatsızlık hissi uyandırmaya başlar. Bu dönemde fark edilen fazla kilolar, kişileri hızlı zayıflama konusunda harekete geçirir. Vücudun belli yerlerinde biriken fazla kiloların yanı sıra şişmanlık durumu da söz konusuysa, obezite ortaya çıkmadan önce birtakım önlemlerin alınması gerekir. Hem kadınların hem de erkeklerin ortak şikayetleri arasında yer alan göbek bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak için de bazı yöntemler mevcuttur.

1. Göbek eritmek için uzman desteği

Kilo vermek ve zayıflamak isteyen kişilerin ilk başvurduğu yöntem diyettir. Kilo vermek, yağ yakmak ve göbek eritmek gibi işlemler son derece zorlu bir süreçtir, bilinçsizce yapıldığında başka sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Öncelikle bir uzman tarafından vücudun kitle indeksine ve yağ oranına bakılmalı, ardından uygun bir program yapılmalıdır. Vücut yapıları farklı olduğu için her diyet, herkes için başarıyla sonuçlanmayabilir. Hızlı ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak için ne yemek, ne yememek ve hangi sporları yapmak gerektiği konusunda uzman desteği alınmasında fayda vardır.

Yağ yakma ve göbek eritmek için kararlı, disiplinli ve sabırlı olmak gerekir. Hızlı sonuç beklentisi içerisinde olmak ve kısa sürede pes etmek, istenilen sonuca ulaşmayı engelleyebilir. Doğru uygulamalar sonrasında sağlıklı ve istenilen görüntüye kavuşmak mümkündür.

Göbek eritme ve yağ yakma sürecine girildiğinde ortalama 10 günde bir yağ oranı kontrolü yapılması gerekir. Bu dönemde kilo verilmese de yağ eritme gerçekleşirken kaslarda artış görülebilmektedir. Yağ yakımı olmamışsa, kişinin bünyesine uygun düzenleme yapılmalıdır. 

2. Göbek eritme kürleri

Bazı yiyecek ve içeceklerin yağ yakma konusunda oldukça önemli etkileri bulunmaktadır. Kilo vermek ve karındaki fazlalıklardan kurtulmak isteyen kişiler beslenme ve diyet programlarına yağ yakan yiyecekleri ekleyerek kilo vermeyi hızlandırabilir.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Özlem Tay'ın, yağ yakımıyla birlikte ödem atmaya yardımcı olan “smoothie tarfi” aşağıdaki şekildedir:

Malzemeler:

1 salatalık

1/2 yeşil elma

1/2 limon

5 yaprak nane

Taze zencefil

Yapılışı: Tüm malzemeleri, 200 ml su veya maden suyu ile blenderdan geçirin. Afiyet olsun!

3. Göbek eriten yiyecekler ve uzak durulması gereken yiyecekler

Yağ yakma için beslenme de büyük önem taşımaktadır. Göbek eritme sürecinde tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinler bulunmaktadır. Fazla karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Bunlar;

 • Beyaz ekmek
 • Beyaz şeker
 • Tuz
 • Yağlı yemekler

Vücutta potasyum eksikliği, göbek bölgesinin yağlanmasına sebebiyet vermektedir. Potasyum ağırlıklı yiyecekler beslenme programına eklenmelidir.  

Kilo vermek ve göbek eritmek için günlük yakılan kaloriden daha az kalori alınmalıdır. Ancak vücut için gerekli olandan daha az kalori alarak daha hızlı sonuca ulaşmaya çalışmak kas kaybı yaşanmasına ve metabolizmanın yavaşlamasına sebep olabilmektedir. Günlük ihtiyaç duyulan kaloriden 250-500 kalori daha az alarak beslenmek, kilo vermek isteyenler için etkili olacaktır.

Göbek eritme ve yağ yakma sürecini takip etmek son derece önemlidir. Belirli periyotlarla bel çevresinin ne kadar inceldiğini, kiloda ne gibi değişimler olduğunu takip etmek, beslenme programında değişiklik yapıp yapmamak konusunda karar vermek için gereklidir. Tartıda kilo farkı olmasa da beslenme programı ile yağ yakarken kas geliştirmek mümkündür.

4. Yağ aldırma

Vücuttaki yağ oranı miktarı kadınlarda yüzde 22 civarındayken erkeklerde bu oran yüzden 15 düzeylerindedir. Yağ ölçümü sonrasında oran ideal olarak görünse de bu yağların vücutta homojen dağılmamış olması istenmeyen bir görüntü oluşturabilmektedir. Yağlardan kolayca kurtulmak için çok kolay bir işlem mevcuttur: Lazer liposuction! Bu işlem ile diyet ve spor ile gitmeyen fazla yağlardan kurtulmak, bölgesel incelmek mümkündür. Vücut şekillendirme operasyonu olan lazer liposuction, diğer yağ alma operasyonlarına göre daha fazla yağ kaybı, sıkılaşma ve daha hızlı iyileşme sağlamaktadır. Hızlı yağ yakmak isteyen kişilerin tercihleri arasında lazer liposuction yer almaktadır.

Lazer liposuction nedir: Sorunlu bölgedeki yağların lazer ışınları ile parçalanması, sıvı hale gelen yağ parçaları da kanüller yardımı ile uzaklaştırılmasıdır. Bu işlem esnasında morluk ve kanama oluşturulabilecek damarlar oradan uzaklaştırılır ve sonrasında yağ alma işlemi yapılır. Yeni jenerasyon lazer liposuction cihazları birden fazla dalga boyu kullanabildiği için daha fazla yağ alma imkanı vermektedir. Klasik yağ aldırma yöntemlerinde kan verilerek alınabilen yağ oranları, lazer liposuction ile kansız alınabilmektedir. Yağ aldırma işlemi sonrasında deri sıkılaştırıcı etkisi ile yağ aldırılmış bölge formunu korumaktadır. Böylece istenilen bölgeden sıkılaşma ve zayıflama olur. Bu işlem sadece göbek eritme işleminde değil; aynı zamanda cilt altı yağı bulunan ve bölgesel zayıflama istenen her yerde uygulanabilmektedir.

Lazer liposuction, kilo verme değil kontur düzeltme yöntemidir ve 16 yaşından sonra uygulanabilmektedir. Spor ve diyetle eritilemeyen yağların emilmesi için tercih edilmektedir. İşlemde milimetrik kesiler yapıldığı için sonrasında iz kalmamaktadır. Aynı zamanda birkaç gün istirahat sonrası hastalar normal yaşamlarına geri dönebilmektedir. Parçalanan yağlar vücut tarafından iki ay içinde emilmekte ve bu süre içerisinde yağ parçalanması devam etmektedir. Altıncı aydan sonra ise ödemler tamamen geçmiş olur. Yağ aldırma işleminden sonra kişilerin görüntüsünü uzun süre koruyabilmesi için beslenme ve spor düzenini ihmal etmemesi gerekmektedir.

Hızlı kilo vermek isteyenler bu noktalara dikkat etmeli

 • Kısa sürede fazla kilolardan kurtulma isteği pek çok hastalıkları beraberinde getirebilmektedir. Özellikle zayıflama ilaçları, bitkisel karışımlar zararsız gibi görünse de vücuttan sıvı ve elektrolit kaybına, mide ve bağırsak hareketlerini bozarak bulantı, kusma, şişkinlik ve kramplara sebep olabilmektedir.
 • Şok diyetler ya da uzun süre aç kalmak kan şekerini düşüreceği için yaşam kalitesine ve sağlığa zarar verebilmektedir. Sağlıklı ve hızlı göbek eritmek için vücuda uygun diyet ve spor yapılmalıdır.
 • Göbek eritmek için diyet yaparken açlık krizine girmemek ve kan şekerini dengede tutmak son derece önemlidir. Sık sık ve az az, ana ve ara öğünleri atlamadan beslenilmelidir. Kan şekerini hızlı yükselten şeker içeren gıdalar tüketmek yerine, kompleks karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. Ara öğünlerde kan şekerini düzenlemek için meyve, meyveli yoğurt (şekersiz), peynir, bisküvi, süt gibi besin seçimleri yapılmalıdır. Göbek eritme sürecinde tatlı tercihi şerbetli tatlılar yerine sütlü veya meyveli tatlılardan yana yapılmalıdır.
 • Göbek eritmek için düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise tok karnına spor yapmanın sağlıklı olmayacağıdır. Özellikle sıcak havalarda tok karna yapılan spor hayati riske yol açabilmektedir.
 • Spor yaparken tercih edilen kıyafetler terlemeye izin veren kumaşlardan olmalıdır.
 • Güneşli havalarda açık havada spor yapılacaksa şapka ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Soğuk havalarda da üşümeyi önleyen ve terletmeyen giysiler tercih edilmelidir.
 • Vücudun susuz kalması durumunda kan basıncı düşerek, kalp atım hızı artmaktadır. Nemli ve sıcak havalarda su ya da sportif içecekler içilerek vücudun su kaybetmesi önlenmelidir.
 • Egzersiz yaparken kramp oluyorsa bu laktik asitten kaynaklanabilir. Günlük 1000 mg antioksidan C vitamini alarak kramp oluşumunu önlemede kısmen yardımcıdır.
 • Spor öncesinde ve sonrasında potasyum almak için muz yemek faydalıdır. Potasyum ile birlikte magnezyum ve kalsiyum adale kuvveti için gereklidir.
 • Egzersiz yaparken ayakkabı tercihi son derece önemlidir. Ayak ağrıları ya da ayakkabının vurmasından kaynaklı ağrıların olmaması için iyi destekli ayakkabılar kullanılmalıdır.
 • Spor sonrasında ağrı, fonksiyon kayıpları oluyorsa spora ara verilmeli, tekrarlanırsa doktora başvurulmalıdır.
 • Spor yaparken enerji ihtiyacını karşılamak için fındık, tahıllı gıdalar ve somon tüketilmelidir.
 • Karın yağlarını eritmek için sadece kardiyo egzersizleri yeterli değildir. Kardiyo ile birlikte ağırlık antrenmanları da programa eklenirse daha yararlı olacaktır.

Sağlığınıza zarar vermeden, hızlı yağ yakmak ve kilo vermek için diyetisyen kontrolünde diyet programı hazırlamanızda yarar olacaktır. Diyetisyen desteği almak için hemen online randevu oluşturabilirsiniz. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 7 Ocak 2019

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al