Yükleniyor

Su Diyeti Nedir? Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Su Diyeti Nedir? Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Vücudun soğuk su içildiğinde, suyun sıcaklığı ile vücut sıcaklığını dengelemek için ekstra kalori yakması, kilo vermek isteyenler için su diyetini daha tercih edilebilir hale getirmiştir. Hızlı kilo vermek isteyenlerce sıkça tercih edilen bir diyet çeşidi olup, doğru uygulandığında etkili sonuçlar verdiği gibi yanlış kullanımında da zararları olabilmektedir. Çok uzun süreler uygulanmaması gereken su diyetinin uzman kontrolünde sürdürülmesi önemlidir.

İçindekiler

Su Diyeti Nedir?

Su diyeti, bol miktarda su ve sıvı içecek tüketerek beden için detoks etkisi yaratan ve kalori yakımını artırarak kilo vermeyi sağlayan bir diyet türüdür.

Su Diyeti Faydaları Nelerdir?

Su diyetinin en önemli faydası şüphesiz gündelik hayatın yoğunluğundan ihmal edilen su yeterli su alımına katkı sağlamasıdır. Vücut sağlığını olumlu yönde etkileyen diğer bazı faydaları ise şöyledir:

 • Detoks etkisi ile vücudun yağ yakmasını sağlar ve toksinlerden arındırır
 • Vücuttaki su oranının düzene girmesini sağlayıp, oksijenin kan yolu ile taşınmasını sağlar
 • Böbreklere bol miktarda giden su sayesinde idrar yoluyla zararları maddeleri vücuttan atmayı kolaylaştırır
 • Kan basıncını azaltır
 • Cilt yaşlanmasını yavaşlatır
 • İnsülin hassasiyetini artırdığı için kan şekerini düzenler
 • Metabolizmayı dengeleyip, bağışıklığı güçlendirir

Su diyetinin diğer faydaları arasında stres düzeyini azaltma ve hücre direncini arttırması da bulunur.

Su Diyeti Zararları Nelerdir?

Su diyeti, vücudunuzu ciddi bir kalori açığına sokarak hızlı kilo kaybı sağlayan bir diyet şeklidir. Ancak, uzun süreli uygulanması sağlık sorunlarına neden olabilir.

 • Fazla sıvı tüketimi böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkileyeceği için böbrek taşı oluşumunu arttırabilir
 • Kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olabileceği için düşük tansiyon ve mide bulantısı yaratabilir
 • Vücudun besin ihtiyacı yeterli karşılanmadığı için, bayılma, saç dökülmesi, koordinasyon kaybı, güç ve dayanıklılık yaratabilir
 • Yeme bozukluğu olanlarda düzensiz beslenme alışkınlığına sebep olabilir

Diyeti uygularken sadece su içilmediğinden emin olunmalı, yalnızca sıvı değil, meyve ve sebzeleri gibi besin değeri yüksek gıdaları da tüketerek diyetin sağlıklı bir şekilde sürdürüldüğünden emin olunmalıdr.

Su Diyeti Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

Su diyetinde günde en az 2 litre su veya sıvı alımı yapılır. Bu, vücutta tokluk hissi yaratır ve kan basıncını normal seviyede tutmaya yardımcı olur. Diyetin işe yaraması için farklı sıvı içeceklerin de tüketilmesi gerekir çünkü su, vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerinin her birini karşılamaz. Bu sebeple uzmanlar sadece su içilerek yapılan diyetlerin zararlı olabileceğine dikkat çeker. Dolayısı ile besin değeri yüksek sıvı ve yiyeceklerin de diyet programına eklenmesi gerekir. Örnek diyet listesi şöyledir: 

 • SABAH: 2 bardak taze sıkılmış elma suyu
 • ARA ÖĞÜN: 1 bardak papatya çayı, 1 bardak su
 • ÖĞLE: 1 porsiyon portakal, 1 bardak su
 • ARA ÖĞÜN: 1 bardak limon suyu, 1 adet maden suyu
 • AKŞAM: 1 domatesin suyu, 1 adet elma
 • ARA ÖĞÜN: 2 adet salatalık, 2 bardak su

Yatmadan önce su içilerek gün tamamlanır. 3 günden fazla uygulanması önerilmeyen diyetin içerisinde mutlaka besin değeri yüksek meyveler ve sebzeler yer almalıdır.

Su Diyeti ile Nasıl Kilo Verilir?

Su diyeti, hızlı kilo kaybı için uygulanan bir diyet türü olduğundan bu diyetin temel prensibi, vücudun yağ yakmasını sağlamak için kalori alımını sınırlandırmasıdır.

Sıvı alımının artması vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştıracağı için sindirim sistemi de düzgün çalışır. Diğer yandan sıvı tüketiminin tokluk hissi yaratması gün içinde atıştırma ihtiyacını azaltır.

Sonuç olarak diyet süresince sık sık meyve suları veya sebze çorbaları gibi düşük kalorili yiyecekler tüketildiği ve vücut hızlı bir şekilde kalori yaktığı için su diyeti hızlı kilo verme ile sonuçlanır.

Su Diyeti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Su Diyeti En Fazla Kaç Gün Yapılmalı?

Su diyetinin vücut sağlığınızı olumsuz yönde etkilememesi için ideal kullanımı 3 gün olup, diyet öğünlerinize bağlı olarak en fazla 7 güne kadar yapılabilir.

Daha uzun süreli uygulamalar, vücuttaki besin eksikliği gibi sağlık sorunlarına neden olacağı için de önerilmez. Bu nedenle diyeti kaç gün yaptığınızdan bağımsız olarak uzman kontrolünde bir liste edinip, kullandığınızdan emin olmalısınız.

Su Orucunda Yoğurt Yenir mi?

Meyve suları içerek şekerli beslenmek istemeyenlerin tercihi ayran içmek ya da yoğurt yemek olabilir. Besin yetersizliğinden dolayı düşen tansiyonu dengelemek için yoğurt yenilebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Mart 2023

Yayınlanma Tarihi: 23 Mart 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al