Yükleniyor

Goji Berry faydaları nelerdir?

Goji Berry faydaları nelerdir?

Goji berry meyvesi kurt üzümü olarak da bilinen Asya’ya özgü bir besindir. Yaklaşık ikin bin yıldan beri sağlık sorunlarına karşı kullanılan tıbbi bir bitki olarak bilinir. Parlak turuncu- kırmızı renkli bir meyve olan goji berry, çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilir. Aynı zamanda goji berry meyvesi bitki çayları ve meyve sularında kullanmaktadır. Tatlı, hafif ekşi tatlarda bulunan goji berry yani kurt üzümü, yaşlılığı geciktirerek, göz sağlığını korur, karaciğer, akciğer ve böbrekleri güçlendirir.

İçindekiler

Goji berry besin değeri

Goji berry meyvesinin içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücuttaki iltihap azalarak, kanser, kalp sağlığı ve diyabet gibi oluşabilecek kronik hastalıklara karşı koruduğu bilinmektedir. 28 gr kuru goji berry meyvesi şu besin değerini içermektedir:

 • Kalori: 98
 • Protein: 4 gr
 • Yağ: 0.1 gr
 • Karbonhidrat: 21.6 gr
 • Lif: 3.6 gr
 • Şeker: 21.8 gr
 • Demir: Günlük Değerin (GD) %11'i
 • A Vitamini: GD'nin %501'i
 • C Vitamini: GD'nin %15'i

Küçük porsiyonu bile lif, A ve C vitamini, demir yüklü olan goji berry meyvesi, vücutta oksijen taşınması, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir görevi bulunur.

Goji berry (kurt üzümü) faydaları nelerdir?

Goji berry meyvesi içerisinde  A, C, E, B1, B2, B6 vitaminleri, mineral, antioksidan ve amino asit içererek sağlığa çeşitli katkılarda bulunur.

Goji berry göz sağlığını korur

Goji berry meyvesi zamanla oluşan göz hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır. Yüksek oranda antioksidan ve göz sağlığını korumak için en önemli takviye olan zeaksantin içerir. Yapılan bir araştırmada 90 günlük çalışmada yaşlı yetişkinlerde goji berry meyvesi denenerek, test edilmiş ve retinayı koruduğu gözlemlenmiştir.

Bağışıklık sistemini destekler

Goji berry meyvesi, antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek,  zararlı olan serbest radikalleri ve iltihaplanmayı önlemede etkili olur. A ve C vitaminlerini içeren goji berry yani kurt üzümü, soğuk algınlığından kansere kadar birçok hastalığa karşı koruma sağlar.

Goji berry cildi güzelleştirir

Kurt üzümü, beta-karoten sayesinde cildi güzelleştirerek, cilt sağlığını iyileştirmede etkili olur. Aynı zamanda cildin tahrişini azaltarak güneşin yarattığı zararlı UV ışığı etkilerini önler.

Goji berry riskleri ve yan etkileri

Goji berry meyvesi, kullanılan bazı ilaçlara etkileşime girerek vücutta yan etkilere sebep olabilir. Eğer kan sulandırıcı kullanıyorsanız, goji berry meyvesini tüketmeden önce mutlaka uzman doktora danışmak gerekmektedir. Aynı zamanda goji berry besinini diyabet ve tansiyon ilaçlarıyla beraber tüketmek de risk oluşturabilir. Bunların yanında bebeğe zarar verebilecek bir bileşik olan betain içerdiğinden hamile kadınların tüketimi doğru olmayabilir.

Kimler goji berry meyvesinden uzak durmalıdır?

İlaç kullanan kişilerin goji berry besini tüketmesi alerjik bir etki ortaya çıkarabileceğinden riskli olmaktadır. Bu ilaçları kullanan kişilerin goji berry tüketmemesi önerilmektedir:

 • Kan inceltici
 • Tansiyon ilaçları
 • Diyabet ilaçları

Goji berry yani kurt üzümü tüketmeden önce mutlaka bir doktordan görüş almanız gerekmektedir.

Goji berry nasıl tüketilir?

Goji berry meyvelerini günlük olarak tüketmenin birçok yolu bulunuyor. Çiğ olarak tüketilebilen goji berry, yemeklerde pişirilerek de tüketilebilir. Bitki çaylarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Goji berry hakkında sık sorulan sorular

 

Goji berry nasıl muhafaza edilir?

Goji berry taze bir şekilde tüketmek istiyorsanız mutlaka buzdolabında muhafaza etmeniz gerekmektedir. Bu meyve buzdolabında 2-3 gün bozulmadan saklanabilmektedir. Daha uzun süre bekletildiğinde tazeliğini yitirir, besin değerini kaybeder. Bu nedenle bozulmaya başlayabilir. Goji berry meyvesini hemen tüketmeyecekseniz güneş almayan, gölge bir yerde üzeri örtülerek saklanabilir.

Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Goji berry meyvesi sağlık açısından birçok yarar sağlar. Fazla tüketime kaçmadan günde bir avuç tüketilebilir. Her besinde olduğu gibi goji berry meyvesinin fazla tüketimi çeşitli etkilere sebep olabilir. Bu yüzden tüketmeden önce mutlaka uzman doktordan görüş almalısınız.

Goji Berry Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Goji berry günlük beslenme düzeninde kilo vermek isteyenler için güzel bir atıştırmalık seçenek halindedir. Öğünler arasında tokluk vermesi için tüketilen goji berry, fazla gıda tüketiminden kaçınmanızı sağlar. Bu da sağlıklı zayıflamak için oldukça etkilidir.

Goji Berry Zayıflamaya Nasıl Yardımcı Olur?

Goji berry tüketimi zayıflamaya yardımcı olur. Bunun sebebi kilo artışına neden olan nişastalı ve şekerli gıdalara karşı olan isteği azaltmasından kaynaklanır. Goji berry yüksek lif içeren bir gıdadır, böylelikle iştah kontörlünü de sağlar. Uzun süreler tok tutar bu da yeme isteğini azaltır.

Kurt üzümü hangi hastalıklara iyi gelir?

Goji berry, antioksidan yapısı sayesinde hastalıklara karşı etkili olur. Sindirim sistemindeki problemleri düzenleyerek, kabız ve ishalin giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanında cilt hastalıklarına karşı koruma sağlar. Grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı kullanılır.

Goji berry cinsel güce etkisi var mı?

Goji Berry, özellikle Tibetlilerin cinsel güç kaynağı olarak gördüğü bir besindir. Kanda bulunan testosteron seviyesini artırdığı bilinmektedir.

Goji berry bağırsak çalıştırır mı?

Sindirim sistemi vücuttan toksinlerin atılması için düzgün çalışması büyük önem taşır. Goji berry tüketimi sindirim sistemini çalıştırarak bağırsakları temizlenmesinde etkili olur. Sağlık açısında birçok fayda sağlayan bu besini isterseniz çay olarak tüketebilir, bağırsak sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Goji berry yoğurtla yenir mi?

Goji berry meyvesini kurutulmuş ya da çay halinde bulmak mümkündür. Kullanımı oldukça basit olan goji berry atıştırmalık olarak sıklıkla tercih edilir. Kilo vermek isteyenler ya da diyet uygulayan kişiler yoğurt içerisine atarak ara öğünlerinde tüketebilir.

Goji berry doğurganlığı artırır mı?

Goji berry rahim duvarını güçlendirdiğinden doğurganlık oranını artırabilir fakat kesin bir kanıtı yoktur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 27 Aralık 2022

Yayınlanma Tarihi: 28 Eylül 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al