Yükleniyor

Hamilelikte yoga ve meditasyon

Hamilelikte yoga ve meditasyon

Hamilelik, umutlu ve heyecanlı bir bekleyiş olduğu kadar; mutluluk ve üzüntü, cesaret ve kaygı gibi bir çok zıt duygunun bir arada hissedilebileceği bir süreçtir. Bu mucize süreçte yaşadığınız hormonal değişimleri daha kontrollü yönetmeniz ve rahat bir doğum için hamilelik yogası ve meditasyon olumlu sonuçlar verebilir. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, hamilelik yogası ve meditasyon hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Hamilelik Yogası Nedir?

Yoga fiziksel, zihinsel ve ruhsal dengenin bir arada bulunmasıdır. İçeriği oldukça zengin bir öğretidir. İçerisinde fiziksel, zihinsel ve manevi pratikler bulunmaktadır.

Hamile yogası, hamilelik döneminin sağlıklı ve huzur içinde geçirilmesini sağlar.

Huzurlu bir hamilelik ve vajinal doğum ile sonuçlanan serüven yoganın faydalarından sadece bazılarıdır.

Asıl önemli olan yoganın bebeğin fiziksel ve mental gelişimine olan katkılarıdır. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek her hamile kadının arzusudur ve yoga bu konuda önemli bir yardımcıdır.

Hamilelik Meditasyonu Nedir?

Bilimsel bir zihin dinlendirme tekniği olan meditasyon aynı zamanda kişinin iç huzura ve dinginliğe ulaşması için kullanılan bilinçli bir odaklanma tekniğidir.

Meditasyon ile geçmiş ya da geleceğe değil düşüncelere takılmadan şu anda kalabilmek ve bu anı deneyimleyebilmek hedeflenir.

Hamilelikte anne adayının psikolojisi, bebeğin gelişimini ve ilerideki hayatını derinden etkilemektedir. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığın temel taşlarının anne karnında yapılandığı düşünülürse bu dönemde anne adayları olabildiğince stresten uzak, huzurlu, mutlu ve kendileri ile barışık olmalıdır.

Hamilelikte Yoga Hareketleri Nelerdir?

“Hamilelikte yoga nasıl yapılır?” , “Hamileliğin ilk 3 ayında yoga yapılır mı?” , “Hamilelikte yoga yapılır mı?” , “Hamileler yoga yapabilir mi?” , “Hamileler için yoga hareketleri nelerdir?” , “Hamilelikte yapılmaması gereken yoga hareketleri nelerdir?” gibi sorular anne adayları tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir.

Hamilelikte yoga, doğum öncesi dönemde yoga duruşlarından yararlanılmasını ve fiziksel bir uygulamanın ötesinde daha sakin ve iç gözlemsel bir uygulamaya geçilebilmesini öğretir. Anne adayları nefeslerini doğru kullandıkları sürece birçok yoga hareketini başarıyla yaparlar.

Hamile kadın vücudunda gerginlik olan bazı bölgeleri rahatlatacak yoga hareketleri üzerinde çalışabilir ve doğum için gerekli olan zihinsel odaklanma için pratik yapabilir.

Hamileliğin son üç aylık döneminde yoga öğretisinin amacı, annenin vücudundaki yer çok azaldığı için vücutta bebek için yer açmaktır. Bu sebeple vücutta küçülme hissi yaratan hareketler yerine açıklık hissi yaratan hareketlere odaklanılır. Çünkü anne vücudunu tam anlamıyla açmaya hazırlanmaktadır.

Hamile kadın hasta veya incinmiş değildir. Yoga sırasında ona vücudundaki dayanıklılık ve kuvveti keşfetmesinde yardım edilir. Bazı duruşları değiştirmeye ihtiyacı olan annenin telaşa mahal vermeden hamilelik öncesindeki dönem ile aynı kuvvette ve beceride olduğunu hatırlaması önemlidir.

Anne adayına yoga sırasında bazı hareket seçenekleri verilir. Anne adayı kendisine hangi hareket şeklinin iyi geleceğine karar verir. İnisiyatif her zaman anne adayına bırakılır.

Küçük bir teşvikle ve çok pratik yaparak, hamile kadının doğum tecrübesinde yoga en önemli yardımcı araç olacaktır.

Hamile Kadınlar İçin Tavsiye Edilmeyen Yoga Hareketleri Var mıdır?

Hamileliğin ilk üç ayı özellikle yorucudur. Dışarıdan görülecek çok az şey olsa da vücut, içerideki bebek için çılgınca bir hayat destekleme sistemi kurar.

Pek çok farklı yoga tarzı bulunmaktadır. Doğum öncesi yoga hamileler için en iyi seçenektir.  Hamilelik sırasında uygulanacak yoga hareketleri için yoga eğitmeni veya doktorunuzla görüşerek durumunuza uygun hareketler tercih edilmelidir.

 • Sıcak yoga denilen, ortam sıcaklığının artırılmasıyla yapılan yoga tarzından uzak durulması tavsiye edilmektedir.
 • Karın kaslarının çok gerildiği yoga hareketleri hamileler için sakıncalı olabilmektedir.
 • Özellikle ilk üç aylık dönemden sonra sırt üstü uzun süre yatılarak uygulanan yoga hareketlerinden kaçınılmalıdır. Bu hareketler rahme kan akışını azaltabilir.
 • Çok uzun süre hareketsiz kalınan yoga uygulamaları hamileler için uygun değildir.
 • Ön ve arkaya doğru derin kıvrımlar yaratan yoga hareketlerinden kaçınılmalıdır.
 • Karın bölgesine baskı uygulayan bükülme yoga hareketleri sakıncalı olabilir.

Hamilelik boyunca vücudun ağırlık merkezi değişeceği için hamilelik yogası konusunda uzman bir eğitimci veya kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışarak hareketleri seçin.

Hamilelikte Yogaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

“Hamile Yogasına hangi haftada başlamalıyım?” sorusu en merak edilen konuların başında gelmektedir.

Riskli bir gebelik durumu yoksa hamileliğin ilk haftalarında hamile yogasına başlanabilir.

Doğum sonrası yoga, hamilelik sırasında yoga yapan kadının buna devam etmesi ve yogayı yaşamının devamında da kullanması için bir yoldur. Doğumdan 40 gün sonra karının alt kısımlarını zorlamadan duruşlara ve nefes çalışmalarına başlanabilir.

Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yoga hareketleri hamileliğin daha huzurlu geçmesi ve doğumun daha rahat olabilmesi için hamile kadının bedenini bu yeni duruma hazırlar. Bebeğe giden kan akımını artırarak onun daha iyi beslenmesini sağlar. Yapılan nefes çalışmaları, annenin ve bebeğin daha iyi oksijenlenmesini ve yaşam enerjisi ile dolmalarını sağlar.

Hamile yogasının faydaları şu şekildedir:

 • Büyüyen bebeğinizle değişen vücudunuza esneklik kazandırmak, ağrısız, krampsız bir bedene sahip olmak,
 • Egzersizlerle kan dolaşımınızı artırarak bebeğinizin daha iyi beslenmesini ve gelişmesini sağlamak,
 • Nefes farkındalığıyla bebeğinize ve kendinize daha çok oksijen taşımak,
 • Derin gevşeme ile ruhsal olarak rahatlamak ve tüm kaslarınızın dinlenmesini sağlamak,
 • Meditasyonlar sayesinde bebeğinizle duygusal bağınızı kuvvetlendirmek, korku ve endişelerinizi gidermek, ( Beden nefes verirken gevşemeye izin verir, öncelikle hamilelik yogasında bu öğretilmektedir.)
 • Nefeslerle birlikte bedeninizi fark ederek gevşeme komutunu kendi kendinize vermenizi ve açılma sürecinin hızlandırılmasını sağlamak,
 • Bedeni esneterek kolay bir doğuma hazırlamak,
 • Doğum dalgalarını atlatmayı kolaylaştıran pozisyon ve duruşları öğrenilmesidir.

Hamilelikte Meditasyon Ne Zaman Yapılmalıdır?

Anne adayının hamilelik döneminde yaşadığı stres, kalp atışlarının hızlanması, kan basıncının yükselmesi, artan terleme gibi sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve psikolojik sağlığı zayıflatan pek çok fizyolojik olaya ek olarak, hormonal değişiklikler ile orataya çıkan hamilelik döneminin diğer olağan süreçleri de günlük yaşamı oldukça zorlaştırabilir.

Fetus oluşmaya başladığı ilk haftalardan itibaren annenin tüm ruh hali doğacak çocuğun bilinçaltına yerleşmeye başlamaktadır. Hem pozitif, hem de negatif olarak yerleşen tüm bu duygular bebeğin ilerideki kişilik gelişimini büyük oranda etkilemektedir. Tüm bu fiziksel ve zihinsel değişikliklere karşı düzenli meditasyon uygulaması adeta bir panzehir görevi görmektedir.

Her anne adayı meditasyon yapabilir, hatta bunu daha önce hiç fark etmeden yapmış bile olabilir. Meditasyon, yapılan her şeyi bir süre kenara bırakıp tamamen, o anda kişinin kendisine odaklanma durumudur.

Meditasyon genellikle dik bir şekilde otururken yapılmaktadır. Her anne adayı hamileliğin her döneminde meditasyon yapabilir ancak özellikle hamileliğin son aylarında anne adayının dik oturması mümkün olmayabilir. Bu durumda anne adaylarının kendileri için rahat bir pozisyonda meditasyon yapması mümkündür.

Hamilelik Meditasyonu Nerede Yapılmalıdır?

Meditasyon her yerde yapılabilir. Fakat bulunulan yerin sessiz olması önemlidir. Eğer anne adayları meditasyona yeni başlıyor ise en kolayı nefese odaklanarak yapılacak meditasyon yöntemidir.

Hamilelik Meditasyonu Nasıl Yapılır?

 • Meditasyon genellikle dik bir şekilde otururken yapılır.
 • Sizin için rahat bir pozisyon bulun.
 • Gözleriniz kapalıyken burnunuzdan nefes alın. Göğüs kafesiniz genişleyene kadar uzun derin nefeslerle devam edin.
 • Kendinize meditasyon sırasında söyleyebileceğiniz bir cümle yani mantra belirleyin. Meditasyon sırasında tekrarladığınız bu cümle, bilincinize nüfuz eder ve kelimelerin güçlü anlamını özümsemenizi sağlar.
 • Hamilelik sırasında, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir mantra seçmeyi deneyin.

Hamilelik Meditasyonunun Faydaları Nelerdir?

Meditasyon yapan anne adayının merkezi sinir sistemi otomatik olarak stresli durumlara daha sakin tepkiler vermeye başlamaktadır. Anne adayı etrafında gelişen her şeyi zamanla daha sakin değerlendirme yeteneği kazanmaktadır.

Hamilelik meditasyonunun faydaları;

 • Rahatlama,
 • Bedensel, zihinsel ve ruhsal dengenin kurulması,
 • Stres ve stres kaynaklı rahatsızlıklardan korunma,
 • Korku ve endişelerden özgürleşme,
 • Fiziksel ve ruhsal enerjinin yükselmesi olarak sıralanabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 1 Haziran 2023

Yayınlanma Tarihi: 8 Nisan 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al