Yükleniyor

Hamileyken de Cildiniz Işıldasın

Hamileyken de Cildiniz Işıldasın

Cilt lekeleri, sivilceler ve vücut çatlakları anne adaylarının hamilelik döneminde karşılaştığı en can sıkıcı durumlardandır. Değişen hormon seviyeleri ve alınan kilolar dolayısıyla ciltte oluşan değişiklikler, hamileler için kaygı nedenidir. Bebeğinizin doğum heyecanı ile içiniz kıpır kıpırken aynalarla barışık kalmak adına cilt sağlığınıza daha çok özen göstermeniz gerekmektedir.  Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanları, hamilelik sürecinde cilt sağlığı ve bakımı hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Ciltteki renk değişimleri ve lekeleri güneşten korumak gerekiyor

Hamilelik döneminde en çok karşılaşılan cilt problemlerinden biri de ciltte görülen renk değişiklikleridir. Alın, burun, yanaklar ve çenede görülen lekeler genellikle doğum sonrası kaybolmaktadır. Güneş ışınları ve hamilelikte salgılanan hormonlar nedeniyle ortaya çıkan lekelerden korunmak için yüksek koruma faktörlü kremler tercih edilmelidir.

Hormonal dengelerdeki değişim sivilcelenmeye yol açar

Özellikle yağlı ve akneye yatkın bir cilde sahip olan hamilelerde, hormonal etkilere bağlı olarak sivilcelerde artış görülebilmektedir. Hamilelik döneminde akne tedavisi özelliklidir. Bazı akne ilaçları (tablet, kapsül veya krem formunda olabilir)  bebek üzerinde önemli yan etkilere sahip olduğu için bu dönemde cilt hastalıkları uzmanı önerisi dışında akne tedavisi kullanılmamalıdır.

Hamilelik ve çatlaklar

Kadınların, hamilelik döneminde şikayet ettikleri cilt sorunlarından bir diğeri de çatlaklardır. Karın bölgesinde, kalçalarda ve göğüslerde yaşanan gerilmelerle oluşan çatlaklar kaşıntıya da neden olabilmektedir. Ciltte oluşan çatlaklar, kişinin genetik özellikleriyle de ilişkili olduğundan, her anne adayında görülmeyebilir.  Nemlendirici yağ, krem veya losyon kullanımının çatlak oluşumunu engellediği ispatlanmamış olsa da, gerilme hissi ve kaşıntıyı azaltabilmesi nedeniyle kullanılması önerilmektedir.

Hamilelikte varislerden korunmak önemlidir

Bebeğini bekleyen anne adayının hormonal dengeleri değişmektedir. Artan östrojen hormonu damarların da genişlemesine neden olmaktadır. Vücut ağırlığının da artmasıyla varislerin oluşumu tetiklenmektedir. Mutsuz edebilen görüntüler yaşamamak ve sağlıklı bir kan dolaşımı için uzun süre ayakta kalmamaya özen gösterilmelidir. Günlük hafif egzersizler ve yürüyüş kan dolaşımına yardımcı olacaktır. Dinlenme halindeyken bacakların yukarıda tutulması da kan dolaşımına yardımcı olan ve varisleri önleyen bir yöntem olarak önerilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al