Yükleniyor

Kalp Çarpıntısıyla Yaşamak Zorunda Değilsiniz

Kalp Çarpıntısıyla Yaşamak Zorunda Değilsiniz

Hızlı atan bir kalp; heyecan, stres, hızlı koşma ya da aşırı kafein tüketiminin bir sonucu olabildiği gibi kalp ritm bozukluğu (aritmi) hastalıklarının belirtisi de olabilir. Kalp çarpıntısının hangi durumda tehlikeli olduğu ise kardiyoglar tarafından belirlenmelidir. Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanları, kalp ritm bozukluklarının tespit ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Çarpıntının nedeni tespit edilmelidir

“Çarpıntı, halsizlik, bayılır gibi olma hali, baş dönmesi, huzursuzluk, tansiyon yükselmesi, tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler kalp ritm bozukluğuna işaret edebilir” diyen Uz. Dr. Hasdemir,  kalp hızının üst sınır olan 100’den 140 üstü değerlere çıkması olarak görülen kalp çarpıntısına (taşikardi) neden olan sebebin doğru tespiti için EKO testi, tiroid testlerinin yapılması ve kan testleriyle kansızlık olup olmadığının araştırılması gerektiğini söyledi.  “Bu testlerle amacımız çarpıntının heyecan, stres, hızlı koşma ya da aşırı kafein tüketimi kaynaklı fizyolojik (sinus taşikardi) ya da kalp ritm bozukluğu (aritmik taşikardi) olup olmadığını anlamaktır” dedi.

Çarpıntının niteliğinin tespitinde, çarpıntı sırasında 12 derivasyon elektrokardiyografi (EKG) yöntemi ile tam tanının koyulabildiğini söyleyen Uz. Dr. Hasdemir; kalp ritm bozukluğu (aritmik taşikardi) tespit edildiğinde ileri tedavi için kalbin elektriksel aktivitelerinin kontrol edildiği elektrofizyolojik çalışmanın yapılması gerektiğini belirtti: “İleri tedavide söz konusu çarpıntı (aritmik taşikardi) laboratuvar ortamında oluşturulmalı ve nereden kaynaklandığı, nasıl bir etkiyle ortaya çıktığı anlaşılmalıdır” dedi.

 

“Ablasyon” yöntemiyle çarpıntıya son!

Uz. Dr. Hasdemir, “Çarpıntı (aritmik taşikardi), bu durumu oluşturan anormal kalp dokusu tahrip edilerek ortadan kaldırılabilir” diyerek bu tedavi yöntemine “Ablasyon” adı verildiğini söyledi ve bu yöntem hakkında şu bilgileri verdi: “Ablasyon kateter denilen uzun ince aletler yardımıyla yapılabilir. Kateter ile kasık yoluyla kalp içine ilerlenir. Kateterin kalbin neresinde olduğu x ışınları yardımıyla (floroskopi) izlenebilir. Kateterin ucu kayıt cihazına bağlanarak kalp içi EKG kayıtları alınır ve araştırma ile çarpıntı yapan odak bulunur. Daha sonra yine kateter yardımıyla radyo frekans enerjisi verilerek bu bölge tahrip edilir ve böylece sorumlu odak ortadan kaldırılır.”

Ablasyon yöntemi ile ritm bozuklarının çoğunda %90 üzerinde başarı sağlandığını ifade eden Uz. Dr. Hasdemir,  “Bu yöntem ile çarpıntı ortadan kaldırılmakta ve hastalar ömür boyu ilaç kullanmaktan kurtulmaktadır.” dedi.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 30 Ocak 2012

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al