Yükleniyor

Kasık Fıtığı Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) Ameliyatı

Kasık Fıtığı Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) Ameliyatı

Karın için basıncı artıran kronik öksürük, kabızlık, idrarda zorlanma, sigara kullanımı, ağır egzersiz ya da bağ dokularının zayıflaması, aşırı kilo kaybı gibi nedenlerden kaynaklanan kasık fıtığının tedavisi cerrahi yöntemlerdir. İlaç ya da farklı tedavi yöntemleriyle sadece kasık fıtığının yol açtığı şikayetleri ertelemek mümkündür. Son yıllarda kasık fıtığı ameliyatlarında laparoskopik yani kapalı cerrahi yöntemler ön plana çıkmaktadır. Kasık fıtığının kapalı yöntemle yapılan ameliyatlarından birisi de Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) yöntemidir. Kapalı yöntemle gerçekleştirilen Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatının özelliği karın boşluğu içerisine girilerek yapılmasıdır.

Memorial Ataşehir Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Ömer Uslukaya, kasık fıtığının kapalı yöntemle gerçekleştirilen Total Ekstraperitoneal (TAPP) ameliyatı hakkında bilgi verdi.

Kasık fıtığı Total Ekstraperitoneal (TAPP) ameliyatı nedir?

Kasık fıtığı (inguinal herni) ameliyatları açık ya da kapalı (laparoskopik) yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bütün dünyada son yıllarda kasık fıtığının tedavisinde avantajlarından dolayı kapalı ameliyat yöntemleri tercih edilmektedir. Karın bölgesinde yapılan Laparoskopik ameliyatlarda olduğu gibi Kasık fıtığı Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) ameliyatında da karın boşluğu içerisine girilerek cerrahi işlem gerçekleştirilmektedir. Kasık fıtığının kapalı yöntemle gerçekleştirilen ameliyatlarında kullanılan diğer bir yöntem ise Total Ekstraperitoneal (TEP) ameliyatıdır. Laparoskopik olarak gerçekleştirilen her iki ameliyat arasındaki fark TAPP (Trans Abdominal Pre-Peritoneal) ameliyatında karın boşluğu içine girilmesi, TEP (Total Ekstraperitoneal) yönteminde ise karın boşluğu içine girilmeden cerrahi işlemin gerçekleştirilmesidir. 

Kasık fıtığı Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) ameliyatının avantajları nelerdir?

Kapalı yöntemle gerçekleştirilen kasık fıtığı ameliyatlarının açık cerrahi yöntemlere göre avantaları bulunmaktadır. Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatının avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatı çok küçük kesilerle gerçekleştiği için ameliyat sonrası komplikasyon riski azdır.
 • Kapalı yöntemle gerçekleştirilen TAPP kasık fıtığı ameliyatı kozmetik anlamda hastalarda avantajlar sağlamaktadır.
 • Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatında hem sağ hem de sol kasık kanallarını görme imkanı bulunmaktadır. Aynı delikten her iki taraf görülerek tedavi edilebilmektedir. Çift taraflı kasık fıtıklarında rahatlıkla kullanılabilmektedir.
 • Kasık fıtığı Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) ameliyatı sonrasında daha az ağrı yaşanmakta ve hastalar çok daha çabuk sosyal yaşama dönebilmektedir
 • Kasık fıtığı Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) ameliyatı sonrasında daha az ağrı yaşanmakta ve kesiler daha küçük olduğu için enfeksiyon riski daha az olmaktadır.
 • Tekrarlayan kasık fıtıklarında özellikle ilk ameliyat açık cerrahi yöntemlerle yapılmışsa kapalı TAPP kasık fıtığı ameliyatı başarılı sonuçlar vermektedir.

 

 • Kapalı yöntem, çift taraflı fıtıklarda, karşı kasıkta fıtık şüphesi olanlarda, işine hemen dönmek isteyenlerde, sporcu fıtıklarında,
 • Sürekli spor yapanlarda, işi fiziki güç gerektirenlerde, nüks fıtıklarda çok küçük kesilerle gerçekleştirilir
 • Enfeksiyon, ameliyat sonrası erken ağrı ve geç dönemde kronik cilt hassasiyetleri daha az görülür. Kesilerin küçük olması kozmetik açıdan da avantaj sağlar.
 • İlk ameliyat açık yöntemle yapıldıysa, bölgenin orijinal anatomisi bozulduğu için bu olgularda açık yöntem teknik güçlükler içerir ve komplikasyon potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla nüks fıtıklarda da kapalı yöntem daha başarılıdır.
 • Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatı obezite hastalarında diğer yöntemlere göre çok daha rahat cerrahi şansı vermektedir.

Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatı hangi hastalar için uygundur?

Kapalı yöntemle gerçekleştirilen Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatı bütün kasık fıtığı hastalarında uygulanabilmektedir. Ancak kapalı kasık fıtığı ameliyatının özellikle etkili olabilecek hastalar bulunmaktadır.

 • Çift taraflı kasık fıtığı olan hastalar
 • Karşı kasıkta fıtık şüphesi olan hastalar
 • Sürekli spor yapanlar ya da işi fiziki güç isteyen hastalar
 • Tekrarlayan kasık fıtıklarında Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatı uygundur.

Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

 • Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatı genel anestezi altında ameliyathane ortamında gerçekleştirilir.
 • Laparoskopik yani kapalı yöntemle gerçekleştirilen Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP)  kasık fıtığı ameliyatı yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Kasık fıtığının çift taraflı olduğu durumlarda süre uzayabilmektedir.
 • Kapalı Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatı sırasında kullanılacak aletler için göbek bölgesinde 3 küçük (5 mm. – 10 mm) kesi yapılmaktadır.
 • Laparoskop ve kapalı kasık fıtığı ameliyatında kullanılacak küçük ameliyat aletleri açılan kesilerden sokulur.
 • Kasık fıtığını yerine itiler ve zayıflamış karın duvarını sentetik bir ağ kullanarak kasık fıtığının tekrarlamaması için güçlendirir.
 • Ciltteki küçük kesiler daha sonra dikiş veya cerrahi yapıştırıcı ile kapatılır.
 • Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatında, TEP( kasık fıtığı total Ekstraperitoneal) yönteminden farklı olarak karın boşluğu içerisine girilerek yapılmaktadır.

LAPAROSKOPİK TRANS ABDOMİNAL PRE-PERİTONEAL (TAPP) KASIK FITIĞI AMELİYATI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatından sonra iyileşme ne kadar sürer?

 • Laparaskopik kasık fıtığı TAPP ameliyatından sonra hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Ancak hastanın farklı sağlık sorunları bulunuyorsa hastanede bir gece kalması tavsiye edilmektedir.
 • Laparaskopik kasık fıtığı TAPP ameliyatından sonra hastanın normal aktivitelerine dönmesi için 1-2 hafta beklemesi gerekir.
 • Sürekli spor yapan ya da fiziki olarak ağır iş koşullarında çalışan hastaların bu aktivitelere dönmesi 3-4 haftayı bulabilmektedir. Ameliyattan sonraki sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda hastanın doktoruyla iletişim halinde olması önemlidir. Her hastanın iyileşme süresi farklı olabileceği için normal yaşama dönüş doktor kontrolünde olmalıdır.
 • Karın içi basıncı artıran ağır aktivite, öksürük, sigara kullanımı, kabızlık gibi durumlar fıtık oluşumunu tetiklemektedir. Bu nedenle hastanın karın içi basıncı artıracak aktivitelerden uzak durması önemlidir. Ameliyat sonrası kabızlığı önleyebilmek için lifli beslenmede lifli gıdaların tercih edilmesi faydalıdır.

Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatı riskleri nelerdir?

Her cerrahi işlemin riski bulunduğu gibi kapalı kasık fıtığı ameliyatının da riskleri bulunmaktadır. Bunlar ameliyatla ilgili genel riskler ve kapalı kasık fıtığı ameliyatına bağlı riskler olarak iki ayrı başlık altında değerlendirilebilir.

 • Ameliyattan sonra ağrı
 • Kanama
 • Ameliyatta kullanılan ekipmana, malzemelere veya ilaca karşı alerjik reaksiyon
 • Cerrahi bölgenin enfeksiyonu
 • Akciğere pıhtı atması (emboli) her cerrahi işlemden sonra yaşanabilecek riskler arasında sayılabilmektedir.

Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı riskleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Kapalı ameliyat sırasında kasık fıtığının yakınında bulunan bağırsak gibi organlarda yaralanma yaşanabilir.
 • Kasık fıtığı bölgesinde kan (hematom) veya sıvı (seroma) toplanması görülebilir.
 • Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatından sonra kasıklarda rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık hissine ağrı da eşlik edebilir.
 • Erkekler hastalar Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatından sonra testislerinde huzursuzluk veya ağrı hissedebilir.
 • Erkek hastalar kapalı kasık fıtığı ameliyatından sonra idrar yapmak konusunda zorluklar yaşayabilir.
 • Erkek hastalar ameliyattan sonra testislerde kanlanma sorunları yaşayabilir.

Kapalı kasık fıtığı ameliyatından sonra bu komplikasyonlar çok nadir olarak görülmektedir. Bu şikayetler yaşandığı zaman hastanın zaman kaybetmeden doktoruna başvurması gerekmektedir.

Kasık fıtıklarında acil ameliyat gerekli midir?

Kasık fıtığının en sık karşılaşılan belirtileri; kasık bölgesi ve testislerde şişlik, ağrı ve yanma şeklindedir. Ayrıca kasık fıtığı; kabızlık, bulantı, iştahsızlık, gaz, fıtık bölgesinde kızarma, büyük abdeste çıkamamak gibi belirtiler ile kendini gösterebilmektedir. Kasık fıtığının tedavi edilmediği durumlarda bu belirtiler gün geçtikçe artabilmektedir. Kasık fıtıklarının acil ameliyat fıtık boğulması(sıkışması) ve bağırsak düğümlenmesi yaşandığında gereklidir. Nadir görülen fıtık boğulması ve bağırsak düğümlenmesi acil müdahale gerektiren durumlardır.

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı tek taraflı olduğu durumlarda 30-45 dakika arasında sürmektedir. Ancak kasık fıtığının çift taraflı olduğu durumlarda süre uzayabilmektedir.

Kapalı kasık fıtığı ameliyatlarından sonra iz kalır mı?

Her cerrahi işlemden sonra iz kalmaktadır. Ancak kapalı kasık fıtığı ameliyatları çok küçük kesilerle gerçekleştiği için kozmetik anlamda bir sorun yaratmamaktadır.

Güncelleme Tarihi : 31 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 4 Nisan 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al