Yükleniyor

Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir? Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir? Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kedi tırmığı hastalığı, kedi tırmalası, ısırığı veya tükürüğü ile taşınan bartonella henselae bakterisinin neden olduğu lenf düğümlerini etkileyen bakteriyel bir enfeksiyon hastalığıdır. Ciltte kızarıklık, şişlik hastalığın tipik belirtileridir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde komplikasyon görülme olasılığı daha yüksek olmaktadır ancak genellikle enfeksiyon ilerlemediği durumlarda birkaç hafta içerisinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Antibiyotik tedavi seçeneği olarak değerlendirilmektedir.  

İçindekiler

Kedi Tırmığı Hastalığı (Bartonelloz) Nedir?

Kedi tırmığı hastalığı, bartonella henselae bakterisi nedeniyle oluşan, enfeksiyona neden olarak ateş, ciltte kızarıklık ve şişlik şeklinde belirtilere neden olan hastalıktır. Batonelloz olarak da isimlendirilen kedi tırmığı hastalığı, bir kedinin kişiyi ısırması, tırmalaması ya da açık yarayı yalaması nedeniyle bulaşır. Genellikle küçük çocuklarda, bağışıklık sistemi düşük kişilerde kedilerin ısırması ya da tırmalamasıyla kedi tırmığı hastalığı daha sık görülür.  

Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kedi tırmığı hastalığı, ateş, baş ağrısı, karın ağrısı, ciltte kızarıklık ve şişlik şeklindeki belirtilerle kendini gösterir. Bunun yanında sırtta ağrı ve titreme gibi semptomlar da kedi tırmığı hastalığını işaret edebilir. Kedi tırmığı hastalığının en yaygın belirtileri şöyle açıklanabilir:

  • Kedinin tırmaladığı bölgenin kızarması ve şişmesi
  • Isırığın ya da çiziğin olduğu bölgeye yakın lenf düğümlerinin şişmesi
  • Tükenmişlik hissi ve halsizlik
  • Baş ağrısı
  • Yüksek ateş
  • Geçmeyen vücut ağrıları

Boğazda ağrı, iştah kaybı ve kilo verme gibi durumlar da kedi tırmığı hastalığının az görülen belirtileri arasında sıralanır. İlerlediği ve iyileşmediği durumda ise titreme, sırtta ağrı, karın ağrısı ve vücut döküntüsü gibi belirtiler de görülebilir.

Kedi Tırmığı Hastalığı Neden Olur?

Kedi tırmığı hastalığı, bir kedinin kişiyi ısırması ya da tırmalaması sonucunda bartonella henselae bakterisinin bulaşması nedeniyle meydana gelir. Bu bulaşma bartonella henselae bakterisine sahip pirenin kediyi ısırdıktan sonra kedinin kişiyi ısırması ya da tırmalaması sonucunda oluşur. Kişi bu bakteriye karşı enfekte olur.

Kedi Tırmığı Hastalığı Teşhisi Nasıl Olur?

Kedi tırmığı hastalığı tanısı konulması için kişiyi yakın zamanda bir kedinin ısırdığı ya da tırmaladığı bilinmesi gerekir. Uzman doktor kedi tırmığı hastalığını teşhis etmek için fiziksel bir muayenenin ardından bakteri tespiti için kan örneği alabilir. Nadir bir durumda bartonella henselae bakterisini test etmek için lenf düğümlerinden birinden sıvı örneğinin alınması gerekebilir.

Kedi Tırmığı Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kedi tırmığı hastalığı kendiliğinden geçen bir hastalık türü olduğundan genellikle tedavi gerekmeyebilir. Bu durumda uzman doktor kişinin semptomlarının kontrolü için yardım olacak ilaçlar önerir. Vücuda alınan bakteriden kurtulmak için kişinin antibiyotik kullanması istenebilir. Bu durum genellikle bağışıklık sistemi zayıf ve semptomları geçmeyen kişiler için geçerlidir.

Kedi Tırmığı Hastalığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kimler kedi tırmığı ateşi riski altındadır?

Kedi tırmığı hastalığı genellikle küçük çocukları etkileyen, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülen bir hastalık türüdür. Bunların yanında kanser, diyabet, HIV ve AIDS’ e sahip olan kişilerin yakalanma oranı da yüksektir.

Kedi tırmığı hastalığı ne zaman belli olur?

Kedi tırmığı hastalığı, kedinin tırmalaması ya da ısırmasından sonra birkaç gün içerisinde görülür. Şişlik, kızarıklık ve kabarma şeklinde ortaya çıkarak yaklaşık 2 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşebilir.

Kedi tırmığı hastalığı ev kedisinde olur mu?

Kedi tırmığı hastalığı Bartonella henselae bakterinin neden olduğu enfeksiyon sonucunda gerçekleştiğinden hem evcil hem de sokak kedilerinin tırmalaması nedeniyle bulaşabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 8 Temmuz 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al