Yükleniyor

Lahananın faydaları nelerdir?

Lahananın faydaları nelerdir?

Lahana, yeşil, kırmızı ve beyaz yapraklı dünyada en çok yetiştirilen sebzeler arasında yer almaktadır. Turpgiller sebzesi ailesine ait yuvarlak ve oval yapısıyla bilinir. Dış tabakası sert ve koyu yeşil, içi ise açık yeşil ve beyaza yakın yapraklardan oluşur. Yaygın olarak özellikle çiğ ve pişmiş şekilde salatalarda kullanılır. Antioksidan açısından zengin olan lahana, beyin fonksiyonlarını ve sindirimi iyileştirerek,  kalp hastalıklarına ve cilt bozukluklarına karşı koruma görevi görür. Aynı zamanda kalori bakımından diyetlere de eklenebilen sebzeler arasında yer alır.

İçindekiler

Lahananın besin değeri

Lif bakımından yüksek lif oranına sahip olan lahana, polifenoller ve kükürt bileşikleri dahil olmak üzere güçlü antioksidanlar içermektedir. 100 gr lahanada şu besin içerikleri bulunmaktadır:

 • Su: 92,18
 • Enerji: 25
 • Protein: 1,28
 • Karbonhidrat: 5,8
 • Kalsiyum: 40 mg
 • Magnezyum: 12 mg
 • Fosfor: 26 mg

Ayrıca lahana,  A vitamini, demir ve B2  gibi diğer mikro besinleri içermektedir. C vitamini açısından da yüksek olan lahana, görme kaybına karşı koruyarak kalp hastalıkları ve kanser türlerine karşı koruma sağlar.

Lahananın faydaları

Lahana, kalsiyum, magnezyum, potasyum, diyet lifi açısından zengin bir besindir. Tiamin, folat ve C vitamini içerdiğinden sağlığa birçok faydası bulunur. Lahananın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

C vitamini açısından zengindir

Vücut C vitamini üretemediğin dolayı, takviye olarak almak önemlidir. C vitamini, vücuda alınan gıdaların demiri emmesine destek olarak yaraların iyileşmesini sağlar. Kolajen de üreterek bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Lahana içeriğindeki C vitamini sayesinde hücrelere zarar veren virüslere saldırmaktadır.

İyi bir lif kaynağı oluşturur

Lahana, diyet lifi kaynağı olarak bilinir bu da kabızlığı hafifletmeye, kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak sindirim sağlığını iyileştirmektedir.

Kalp sağlığını iyileştirir

Lahana, kan basıncını düşürmede etkili olup kalp hastalıkları riskini azaltan polifenoller içermektedir. Aynı zamanda kötü kolesterol seviyesini dengelemede etkili olabilmektedir.

Kataraktı önlemede etkilidir

Beta- karoten, göz sağlığı için özellikle yaşlanma döneminde oldukça önemli bir vitamindir. Lahana, beta karoten açısından zengin bir besin olduğundan göz sağlığını iyileştirerek, kataraktı önlemeye yardımcı olur.

Lahana nasıl tüketilir?

Lahana, sote halinde, kızartılarak, çiğ ya da fermente edilmiş şekilde tüketilebilmektedir. Çiğ lahana salatalarda sıklıkla kullanılır. Çorbalarda da lahana tercih edilebilir. Fermente hal, sağlıklı olduğundan günlük olarak yenebilmektedir.

Lahananın yan etkileri nelerdir?

Yan etkiler

Lahananın etkisi kişinden kişiye değişmekle beraber vücut üzerinde aşağıdaki yan etkileri oluşturabilir:

 • Lahana gibi kükürt açısından zengin besin olduğunda şişkinlik ve gaza sebep olabilir.
 • Emziren anne tükettiğinde bebekte gaz ve kolik gibi sorunları ortaya çıkarabilir.
 • Bazı insanların lahana alerjisi olabilir. Brokoli gibi sebzelere karşı alerjisi olan kişilerin lahanaya alerjisi olması muhtemeldir.
 • Lahananın içeriğindeki yüksek K vitamini, kan sulandırıcılara etki edebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 17 Eylül 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al