Yükleniyor

Lazerle yapılan hemoroid ameliyatlarında iyileşme süresi kısalıyor

Lazerle yapılan hemoroid ameliyatlarında iyileşme süresi kısalıyor

Halk arasında ‘basur veya mayasıl’ olarak da bilinen hemoroid; ağrı, akıntı, şişlik, kaşıntı ve kanamayla kendini belli ediyor. Toplumda çok sık görülen hemoroid, tedavi edilmediğinde yaşam konforunu bozuyor. Geleneksel cerrahi yöntemlerden farklı olarak kesi olmadığından ve dikiş atılmadığından yapılan lazer hemoroidopeksi ameliyatları sonrasında ise iyileşme süresi kısaldığı için hastalar normal yaşama daha kısa sürede dönebiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Hasan Uzer, hemoroit ameliyatlarında kullanılan lazer hemoroidopeksi yöntemiyle ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Rektum tümörleriyle karıştırılmamalı

Makat bölgesinde kanamaya sebep olabilen hemoroid, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Hemoridal rahatsızlığı olan bazı hastalar çekindikleri ve utandıkları için erken dönemde sağlık kuruşlarına başvurmamaktadır. Kanama ve ağrı belirtileri ortaya çıkan bazı hastalar ise kanser olduklarını düşünmektedir. Bağırsak tümörlerinde de makattan kanama görülebilmekte ancak hemoroideki kanamaya göre daha ağrısız ortaya çıkmaktadır.

Hemoroidin dört evresi

Hemoroidler iç ve dış olarak ikiye ayrılır. Zamanla anal kanalda yerleşen genişlemiş toplardamar yumakları büyüyerek ve makatın dışına doğru çıkarak kendini gösterir. İnsan vücudunda atardamarı ve toplardamarı olan genellikle üç adet hemoroid yastıkçığı bulunmaktadır. Dışkı ve gazı tutmaya yardımcı olan bu yastıkçıklar, kabızlık, gebelik, uzun süre tuvalette oturma gibi bazı nedenlerle büyüyerek, asılı olduğu bölgeden aşağı doğru kayar. Dört evresi olan hastalığın ilk evresinde kaşıntı ve kanama ortaya çıkar ama yastıkçıklar dışarı çıkmaz. İkinci evreden sonra dışarı çıkmaya başlayan hemoroid yastıkçıkları son yani dördüncü evrede ise tamamen dışarı çıkarak tekrar içeri giremez hale gelir.

Oluşmasında etkili olan nedenler

Bağırsak alışkanlığının değişmesinin (kabızlık ve ishal), gebelik ve doğum, hareketsiz yaşam, uzun süre tuvalette oturmak, ata binmek ve bisiklet sürmek gibi bazı spor etkinlikleri hemoroidin oluşumunda etkilidir.

Özellikle bazı meslek grupları (şoförler ve pilotlar), alkol alışkanlığı, pelvik bölgede yerleşen tümörler ile kalın bağırsak kanseri, hemoroide yol açan diğer nedenler arasındadır. Özellikle tedavisinde geç kalınan makat çevresindeki hastalıklar ve hemoroid yaşamı çekilmez hale getirebilmektedir.

Lazer ameliyatlarında iyileşme süresi kısa

Uygun yerel veya spinal anestezi altında, kontrollü lazer uygulaması ile hemoroid yastıkçıkları içeriden yok edilmektedir. Hastalığın cerrahi tedavisinde kullanılan lazer teknolojisi sayesinde konfor üst seviyededir. Lazer hemoroidopeksi sonrasında sarkmanın oluşması veya tekrarlaması da engellenmektedir.  Cerrahi sırasında herhangi bir yabancı malzeme (kelepçe) yerleştirilmez ve lazer tedavisinde anal kanalda darlık riski de daha azdır. Geleneksel cerrahi yöntemlerden farklı olarak kesi yapılmadığından ve dikiş atılmadığından yapılan işlem sonrasında iyileşme üst düzeydedir. Sonuçta hasta ameliyat sonrası daha az ağrı hisseder ve normal yaşamına daha kısa sürede döner.

Güncelleme Tarihi : 3 Haziran 2022

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al