Yükleniyor

Mate çayı faydaları nelerdir?

Mate çayı faydaları nelerdir?

Mate çayı, mate bitkisinin yaprak ve dallarından elde edilen özellikle Güney Amerika’daki insanlar tarafından yüzyıllardır tercih edilen bir bitki çayı olarak bilinir. Yeşil çaya benzer, güçlü bir tadı vardır. Sinir sistemini uyararak, vücuttaki enerjinin yükselmesinde etkilidir. Aynı zamanda tükenmişlik, depresyon ve baş ağrısı gibi durumlarda da tercih edilmektedir. Kendine özgü tadıyla bilinen mate çayı, sağlığa etki eden vitamin amino asit ve polifenol açısından zengin bir gıdadır.

İçindekiler

Mate çayı besin değeri

Mate çayı, vitamin, mineral, amino asit, çeşitli antioksidan ve polifenoller içermektedir. Ayrıca mate çayında uyarıcı görevi gören kafein de yer alır. Bir fincan mate çayı şu besin değerlerini içermektedir:

  • Kalori: 15
  • Protein: 0,5 gr
  • Yağ: 0 gr
  • Karbonhidratlar: 3 gr
  • Lif: 0 gr
  • Şeker: 0.0 gr

Mate çayı aynı zamanda içeriğinde antioksidan, magnezyum, C vitamini ve çinko barındırır.

Mate çayı faydaları

Mate çayı içeriğinde birçok besin maddesi içermektedir. Sağlığa faydaları bulunan mate çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Zihinsel odaklanmayı sağlar, enerjiyi artırır

85 mg kafein içeren mate çayı, enerjiyi artırarak yorgunluğu azaltabilir. İçerisinde bulunan kafein beyinde bulunan sinyal molekül seviyelerini harekete geçirerek zihinsel odaklanmada etkili olmaktadır. Aynı zamanda mate çayı, kahve gibi uyanıklık seviyesini artırarak gerginliği almada işe yarayabilir.

Enfeksiyonlara karşı korur

Mate çayı, vücutta bulunan bakteri, parazit ve mantar enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle mantar hastalığı olan malassezia furfur’un büyümesini önlemede önemli rolü bulunur.

Kilo kaybına yardımcı olur

Mate çayı, metabolizma hızını artırarak kişilerin kilo verme sürecine destek olur. Ayrıca karbonhidratlardan daha fazla yağ yakılmasını sağlayarak vücudu yüksek tempolu egzersizlere hazırlar.

Kalp hastalığını önler

Mate çayı, kronik olarak yüksek tansiyona sahip olan kişileri kalp hastalıklarına karşı koruyarak, önlemeye yardımcı olur. Kan damarlarını gevşeterek, kan akışının artmasında etkilidir.

Diyabeti düzenler

Diyabetli kişileri mate çayı tüketmesi, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Mate çayında bulunan yüksek orandaki polifenoller vücuttaki glikozu dengelemek için çalışmaktadır.

Mate çayının yan etkileri nelerdir?

Mate çayı kafein içerdiğinden, kafeine karşı alerjisi bulunan ya da kafein duyarlılığına sahip olan kişilerde yan etki ortaya çıkabilir. Bu durumda kafein duyarlılığı bulunan kişiler mate çayını tüketmekten kaçınmalı ya da az miktarda tüketilmelidir. Kafein düşük riskini artırabileceğinden hamile kadınlardaki tüketimi doktorun belirleyebileceği dozla sınırlandırılmalıdır. Birçok bitkisel çayda olduğu gibi mate çayı da bazı ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir. Bu nedenle mate çayı tüketmek isteyen kişilerin uzman doktordan görüş alarak tüketmeleri faydalı olacaktır.

Mate çayı nasıl tüketilir?

Demlenerek tüketilen mate çayında, french press kullanımı da yaygındır. Her bardak için 1 yemek kaşığı mate çayı yeterli olabilir. Mate çayının yan etkisinden kaçınmak için aşırı sıcak su ile demlememek ve tüketmemek doğru bir seçim olacaktır. Demledikten sonra limon suyu, nane ve şeker eklemesi de yapılabilir.

 

 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Eylül 2022

Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al