Yükleniyor

Meme Ağrısı (Mastalji) Neden Olur?

Meme Ağrısı (Mastalji) Neden Olur?

Meme ağrısı, birçok kadının hayatının farklı dönemlerinde karşılaştığı yaygın bir şikayettir. Bu ağrı, hormonal değişikliklerden, meme dokusundaki yapısal değişikliklere, ciddi sağlık sorunlarına kadar birçok faktörden kaynaklanabilir. Meme ağrısının nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilenmek, bu sorunla başa çıkmak ve meme sağlığınızı korumak için kritik öneme sahiptir.

İçindekiler

Meme Ağrısı Neden Olur?

Mastalji olarak da bilinen meme ağrısı, fibrokistik hastalıklar, adet öncesi sendrom, beslenme alışkanlıkları, kas-iskelet problemleri ve kanser nedeniyle görülen bir semptomdur. Aynı zamanda gebelik dönemi, süt kanallarının tıkanması, emzirme, kistler, apseler ve meme kanserinden dolayı da meme ağrısı görülebilir.

Hormonal düzensizliklerden kaynaklı olarak da görülen meme ağrısı, mondor hastalığı başta olmak üzere, yaşanılan travmalar, kullanılan ilaçların yan etkileri beraber de ortaya çıkar.

Seçilen yanlış kıyafetler sebebiyle oluşan yara ve tahrişler, meme ameliyatları, meme kanseri sonrası yaşanılan sağlık sorunları, memelerin büyük olması gibi etkenler, meme ağrısına neden olan sebepler arasında gösterilebilir.

Adet dışında döngüsel olmayan meme ağrısı nedenleri şunlardır:

 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Meme kistleri
 • Fibroadenomlar (İyi huylu meme tümörü)
 • Meme kanseri
 • Kıkırdaklarda iltihaplanma
 •  Adet öncesi gerginlik sendromu
 • Süt kanallarının tıkanması
 • Hamilelik
 • Enfeksiyon
 • Hormon tedavisi
 • Stres
 • Antidepresan kullanımı

Meme Ucu Ağrısı Neden Olur?

Meme ucu ağrımasının yaygın nedeni hamilelik ya da menstruasyondan kaynaklanan hormonal değişiklikler olup, alerji, enfeksiyon, kıyafetlerin sürtmesi ve nadiren meme kanseridir.

Meme Ağrısı (Mastalji) Nasıl Geçer?

Kadınların giydikleri yanlış sutyenlerden, yaşadıkları strese kadar her şey, meme ağrısını tetikler. Ama tüm bunların dışında bir hastalığa bağlı olarak da meme ağrısı oluşabileceği unutulmalıdır. Bu nedenle:

 • Memedeki ağrı, yakından takip edilmelidir.
 • Alanında uzman bir hekime mutlaka danışılmalıdır.
 • Süreç içinde, hastadan detaylı bir hastalık öyküsü alınacağı için, memenin fiziksel takibi, ağrının süreci gibi detaylar iyi gözlemlenmelidir.
 • Doktorun gerekli görmesi durumda istenecek, mamografi, ultrasonografi gibi ek görüntüleme teknikleri de hastalığın seyrinin takip edilmesi ve erken tedavi sürecinin başlatılması anlamında önleyici tedbirlilerden bazılarıdır.

Bunlar dışında bir takım destekleyici tedbirler de bulunur. Bu tedbirler şu şekilde listelenebilir:

 • Memeye uygun sutyen seçimi,
 • Kafein tüketiminin sınırlandırılması ve doğru beslenme biçimidir.
 • Tüm bunlara ek olarak, bol su tüketimi ve egzersiz de ağrının giderilmesinde, destekleyici önlemlerden birkaçıdır.

Meme Ağrısını Önleme ve Azaltma Yöntemleri

Adet döngüsünde oluşan meme ağrıları, kendiliğinden iyileşir. Fakat bazı meme ağrıları adet döngüsünün sona ermesiyle beraber kesilmeyebilir. Bu durumda alanında uzman bir hekimden yardım almak önemlidir. Meme ağrısını önlemek ya da azaltmak için:

Adet döngülerini takip edin

Öncelikle adet döngüleri iyi takip edilmelidir. Çünkü düzensiz adet döngülerinin meme ağrılarını artırdığı bilinir. Bu sebeple, uygun tedaviler ile adet düzensizliklerinin giderilmesi sağlanabilir.

Şeker hastalığı tedavisi gerekiyorsa yaptırın

Şeker hastalığı, tiroit gibi bazı hastalıklar da meme ağrılarına sebep olur, dolayısıyla bunların tedavisi ağrıların azaltılması noktasında önemlidir.

Doğru emzirme pozisyonunu uygulayın

Özellikle yeni doğum yapan annelerde, doğru emzirme pozisyonu mutlaka bilinmelidir. Bebeğin iki memeyi de kullanması sağlanmalıdır. Bebeği sadece tek bir memeden emdirme, meme ağrılarının oluşumunu hızlandırır. Bunun dışında emzirme sürecini aniden sonlandırmak da ağrıya sebep olacağı için, bu süreç yavaş yavaş kısıtlanmalıdır.

Memede tüm bunlara rağmen, yanma sızlama gibi yakınmalar olursa, bu durumda, doktor tavsiyesi ile ağrı kesici ilaçlar kullanılması tavsiye edilir.

Emzirme sırasında bunlara dikkat edin

Emzirme sonrası meme ucunun mutlaka, pamuklu ılık bir bezle silinmesi de önemlidir.  Emzirmeden önce her iki memeye nazikçe masaj yapılmalıdır. 

Bazen meme ağırlığı da meme ağrısına sebep olur. Bu yüzden, iri göğüslü kadınlar, doktorların tavsiye etmesi üzerine, meme küçültme ameliyatına girerek, meme ağrısının oluşumunu engelleyebilirler.

Meme Ağrısı (Mastalji) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Meme ağrısı kanser belirtisi mi?

Meme ağrısı kadınlar arasında oldukça yaygın olan bir ağrı türdür ve kanserle bağlantısı yok denecek kadar azdır. Ama yine de sürekli meme ağrısı şikayeti olan birisiyseniz ve bu günlük yaşamınızı etkiliyorsa, bir genel cerrahi uzmanına görünmenizde fayda vardır. Çünkü sağlık, ihtimaller üzerinde yürüyen bir sistem değildir. Doğru analizlerle, zaman geciktirmeden, alanında uzman bir hekim görüşüyle süreç yakından takip edilmelidir.

Adet dönemi dışında meme ağrısı neden olur?

Hamilelikte oluşan meme ağrısı, en çok rastlanılan ağrı türlerinden biridir. Hamileliğin son aylarında göğüs uçları çok hassaslaşır ve meme ucu hassasiyeti başlar. Bazen de tek memede ağrılar görülür. Gebeliğin ilerlemesi ile, kadınlık hormonları yükselir bu da memede bir takım değişikliklerin olmasına neden olur. Bunun dışında hormonal bozukluklar, kas ve iskelet sistemindeki problemler, yanlış iç çamaşırı seçimi, aşırı sigara kullanımı, kafeinli ürünler, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi sebepler de meme ağrısına sebep olan etkenler arasındadır.

Emzirirken meme ağrısı normal mi?

Emziren annelerin göğüslerinde ağrı hissetmesi normaldir. Ancak bu sürekli oluyor ve emzirme sırasında ağrı ve yanma hissi oluşuyorsa, uzman bir hekimden destek almanız önemlidir. Doğumdan sonraki ilk aylarda, memenin ucunda çatlaklar oluşabilir. Bu da enfeksiyon olmasına neden olabilir. Dolayısıyla, enfeksiyon oluşumuna izin vermeden meme, tedavi altına alınmalıdır.

Meme ağrısını önlemek için ne yapabilirim?

Ağrı şikayetiniz, birkaç haftadan uzun süredir devam ediyorsa ve bu ağrı memede kızarma, şişme ve ateş gibi enfeksiyon belirtilerine sebep oluyorsa, bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Muayene sırasında, doktorunuza, detaylı bilgi verebilmek için, ağrının ne zaman başladığı, hangi takvim aralıklarında devam ettiği, hangi durumlarda azaldığı ya da arttığı gibi, kendi bedeninize özel gözlemler yapmanız da önemlidir. Ayrıca, varsa kullanmış olduğunuz ilaçların bilgisi ve hangi aralıklarla kullandığınız gibi süreçlerde bu noktada hekiminiz tarafından istenebilir. Bunun dışında spor, bol su tüketimi, sağlıklı beslenme gibi unsurlar, meme ağrısını gidermede alınacak tedbirlerden bazılarıdır.

Memede ağrı için hangi doktora gidilir?

Meme hastalıklarına genel cerrahi uzmanları bakar. Tedavide uzmanlaşmış, meme cerrahi uzmanları, bu alanda tercih edilmesi gereken en iyi doktorlardandır. Bu arada meme ağrısı sadece kadınlara has bir ağrı değildir. Erkeklerde de meme ağrısı problemlerine rastlanır. Onlarda günlük hayatlarını etkileyen, süregelen yanma, sızlanma, şişlik, kızarıklık, memede ya da koltuk altında hissedilen kitle gibi durumlarda, genel cerrahi uzmanlarına başvurabilirler.

Adet bittikten sonra memede ağrının sürmesi normal mi?

 Bu noktada meme ağrınızın, periyodik mi yoksa periyodik olmayan bir ağrı mı olduğunu gözlemlemeniz çok önemlidir. Periyodik meme ağrısı düzenli aralıklarla, adet döngüsü boyunca devam eder. Adetin bitimiyle ise son bulur, ama bazen bu ağrılar birkaç gün daha devam edebilir. Bu durumda çok endişelenmeye gerek yoktur. Fakat menopoz öncesi durum, farklılaşabilir. Bu durumda memede yumrular değişir, her iki memeyi de etkileyen ağrılar başlar. Bu ağrı, periyodik olmayan, düzensiz ağrıların oluşmasına sebep olur. Bu durumda uzman hekimden destek almanız gerekir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 3 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al