Yükleniyor

Mesane Kanserine Robotik Cerrahi İle Çözüm

Mesane Kanserine Robotik Cerrahi İle Çözüm

Mesane kanseri, erkeklerde en sık görülen kanserler arasında üçüncü, kadınlarda ise 13’üncü sırada yer alıyor. Sigara içiminin %50 oranında neden olduğu hastalık, çok sayıda kişinin yaşamını tehdit ediyor.  Geçmişte, mesane kanserli hastaların cerrahi sonrası yaşam kalitelerini olumsuz etkileyen uygulamalar artık robotik teknoloji sayesinde ortadan kaldırılabiliyor. Mesane kanserinin tedavisinde uygulanan Da Vinci Robotik Cerrahi sayesinde hastalar, konforlu ve kaliteli bir yaşam sürüyor. Memorial Sağlık Grubu Üroloji Bölümü Uzmanları, da Vinci Robotik Cerrahi yöntemi ile yapılan mesane kanseri ameliyatları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

MESANE KANSERİNİN NEDENİ SİGARA

Mesane kanserleri erkeklerde ürolojik kanserler arasında prostattan sonra en sık görülen, tütün ve tütün ürünlerine bağlı bir kanser türüdür. Günümüzde sigara içiminin artması nedeniyle mesane kanseri oranı, kadınlarda da ciddi artış göstermektedir. Sigaradan kana karışan zehirli maddeler, böbrekler tarafından dolaşımdan arındırılarak tüm vücuttan atılmak üzere idrara aktarılır. Kanserleşme, idrarın temas ettiği idrar yollarının iç örtü hücrelerinde bu kimyasal zehirlerin etkisiyle oluşabilir. En sık kanser gelişimi ise mesanede görülür. Çünkü mesane idrar depolama organıdır ve içyapısı bu hücreler ile uzun süreli temas eder. Bu nedenle mesane kanserinden korunmanın en etkili yolu sigara içmemektir.

TEDAVİ HASTALIĞIN DURUMUNA GÖRE PLANLANIR

Mesane kanserinin en önemli belirtisi idrarda görülen kandır. Ancak kesin tanı, 'sistoskopi' adı verilen minyatür teleskopla idrar yolundan girilerek, örnek doku alınması ile konulmaktadır. Bu patolojik inceleme ile kanserin tipi, derinliği ve yayılma riskini yansıtan bir diğer faktör olan derecelendirilme yapılır. Bu bilgiler ışığında hastaya uygulanacak tedavi şekli planlanır. Hastanın durumuna göre; mesane içine ilaç verilmesi, kemoterapi ya da mesanenin cerrahi ile alınması hastalıktaki tedavi seçenekleridir.

ROBOTİK CERRAHİ YAPILAN TEK MERKEZ

Mesane kanserlerinde robotik cerrahi yöntemi, dünyada 10-15 merkezde, Türkiye’de Memorial Şişli Hastanesi’nde uygulanmaktadır. Robotik cerrahi yöntemi kullanılmaya başladığı günden beri dünyada yapılan toplam 300 ameliyatın 65’i Memorial Şişli Hastanesi Robotik Cerrahi Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir.

ROBOT TEKNOLOJİSİ HASTAYA KONFOR SAĞLAR

Mesane kanseri ameliyatı açık cerrahi ile yapıldığında en komplike ameliyatlar arasında yer almaktadır. Robot teknolojisinin mesane kanseri ameliyatlarında kullanılmaya başlaması ile birlikte ameliyatlar, genellikle kapalı ve açık cerrahinin bir arada uygulanması şeklindedir. Mesane ve lenf bezleri robotla çıkarılmakta, idrarı biriktirecek olan yeni mesanenin yapımı, böbreklerden gelen kanalların mesaneye bağlanması ve son olarak, oluşturulan ve idrar depolayan yeni mesanenin idrarı dışarıya taşıyan kanalla birleştirilmesi açık cerrahi ile yapılmaktadır. Memorial Şişli Hastanesi, bu cerrahi işlemlerin tamamının robotla gerçekleştirildiği dünyadaki nadir merkezlerden biridir. Ameliyat robot teknolojisi ile vücutta kesi izi oluşturmadan, birkaç delikten girilerek tamamlanmaktadır. Hastanın iyileşme süresi kısalmakta, ağrı kesiciye ihtiyacı azalmakta, vücuttaki diğer organlarının zarar görmesi engellenmekte ve normal yaşamına dönüşü hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Kasım 2022

Yayınlanma Tarihi: 26 Ağustos 2015

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al