Yükleniyor

Omurga Tümörlerinin Tedavisi

Omurga Tümörlerinin Tedavisi

Memorial Şişli Hastanesi Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Bölümü Uzmanları, omurga tümörleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Spinal tümörler omurga, omurilik ve ilişkili yapılardan oluşan tümörleri içermektedir. Tümörler omurganın boyun, sırt, bel ve kuyruk sokumu gibi her bölgesine yerleşebilirler.  Spinal tümörler iyi huylu ya da kötü huylu olabilirler. Bu tümör hücreleri kontrolsüz olarak büyümeye devam eder ve hastaya zarar verirler. Bu tümörlerin kaynağı iki türlüdür. Omurga ve omuriliği oluşturan hücrelerden kaynaklanabildiği gibi vücudun farklı bölgelerinde gelişen tümörlerin sıçramasıyla da omurgada görülebilir. Metastazlarının en sık olduğu kemikler omurgalardır.

Belirtileri nelerdir?

Omurganın ilgili bölgesinde oluşan hem iyi  hem de kötü huylu tümörlerde harekete bağlı olmadan sırtta ya da belde olan ağrı ile kendini gösterir. Bu ağrı genellikle travma, egzersiz ya da strese bağlı olmadan oluşur. Yine de egzersiz yapıldığında ağrıda artış gözlenir.

Hastanın şikayet ve bulguları tümörün yerine göre değişim göstermektedir.

  • Kollarda bacaklarda kuvvetsizlik ya da hissizlik
  • Göğüs ve kol-bacaklarda uyuşma
  • Yürümede zorluk
  • Ağrı ısı duyusunun kaybolması
  • Bağırsak ve mesane kontrolünün bozulması
  • Felç durumu değişik derecelerde olabilir
  • Skolyoz ya da diğer spinal deformiteler büyük fakat iyi huylu tümörler neticesinde olabilir.

Tanı yöntemleri nelerdir?

Tanının ilk aşaması hastanın muayenesidir. Tanı yöntemleri arasında altın standart kontrastlı (ilaçlı) manyetik rezonans görüntülemedir. Bazen bilgisayarlı tomografi ve elektromyelografi (EMG) de ayırıcı tanı ve ameliyat planlaması için kullanılabilmektedir.

Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Spinal tümörlerde ilk ve en önemli tedavi yöntemi cerrahidir. Büyük oranda iyi huylu olan bu tip tümörlerin ameliyatla hepsinin çıkarılması ile tam iyileşme sağlanabilir.

Kötü huylu olabilecek tümörlerin de tümörün tipinin ortaya konulması ve ilerideki tedavinin planlanması adına ameliyat ile tümörden parça alınması gerekmektedir.  Hastanın nörolojik muayenesinde güçsüzlüğünde artış gibi kötüleşme varsa ilk tedavi seçeneği cerrahidir. Cerrahide değişik yöntemler tanımlanmıştır bazen bu tekniklere ilaveten vidalama diye bilinen stabilizasyon yöntemi de gerekmektedir.

Cerrahide başarıyı ne belirlemektedir?

Uygun teknik cerrahi başarıda çok önemlidir. Hastaya verilebilecek hasarın en uygun önlenme biçimleri klasik mikrocerrahi yöntemlerin uygun kullanılması ve ameliyat anında yapılacak nöromonitörizasyon ile olmaktadır.

Nöromonitörizasyon Nedir?

Nöromonitörizasyon yöntemi ile omurilik üzerindeki sinirsel iletişim ameliyat anında sürekli ölçülmekte ve cerrahın manipülasyonları esnasında olası bir zararı önceden bildirebilmektedir. Bu yöntemlerin uygulanması ile hastaya verilebilecek hasar engellenebilmektedir.

Ek tedaviler gerekir mi?

Radyoterapi (ışın tedavisi) bazı spinal tümörlerde tedavi seçeneğidir. Tümörler çıkarılmasına gerek olmayan tip ise aralıklı olarak takip edilebilir. Bazı tümörler kemoterapiye iyi yanıt verirken bazıları da radyoterapiye iyi yanıt verirler. Genellikle kötü huylu olduğu bilinen bazı tümörlerde patolojik örnekleme sonrasında radyoterapi kullanılmaktadır.

Cerrahi Sonrası Süreç Nasıl Gelişmektedir?

Hasta servise alınır. Bir gece yoğun bakımda gözlenir ve ardından servise alınır. Ameliyatın birinci gününde hasta korse veya boyunlukla yürütülür. Hasta ameliyat sonrası 3. günde taburcu olabilir. Ameliyat sonrasında 12. günde dikişleri alınır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 13 Mayıs 2015

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al