Yükleniyor

Othello Sendromu Nedir?

Othello Sendromu Nedir?

Othello sendromu, yoğun bir şekilde aldatma veya kıskançlık davranışları gösteren psikotik bir rahatsızlık olarak adlandırılır. Genel olarak benzer bozukluklar olarak bilinen şizofreni ve borderline kişilik bozukluğu gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Othello sendromu, aşırı saldırganlık, düşmanlık ve sinirlilik gibi zihinsel değişikliklerle ilişkilidir. Othello sendromlu hastalar, yanlış algılamalarına kanıt sağlamak için eşlerinin ya da partnerlerinin davranışlarını bu bağlamda yorumlar. Sanrısal kıskançlık ya da patolojik kıskançlık ve Othello psikozu olarak tanımlanır.

İçindekiler

Othello Sendromu nedir?

Othello sendromu adı William Shakespeare'in Othello adlı oyunundan gelmektedir. Oyunda Othello, karısı Desdemona'yı öldürür, çünkü oyunun ana düşmanı olan Lago, onu eşinin sadakatsizliği konusunda ikna etmiştir. Lago, Cassio'nun (Othello'nun subaylarından biri) Othello'nun yaklaştığını gördüğünde şüpheli bir şekilde Desdemona'dan kaçıyor gibi göründüğünü öne sürdüğünde, Othello kesin olarak aldatıldığına ikna olur. Othello bunu Cassio ve Desdemona'nın birlikte romantik bir ilişki içinde olmaları gerektiğine dair kanıt olarak kullanır. Bu, marazi kıskançlıktan muzdarip insanların sadakatsizliği “kanıtlamak” için kanıt örnekleri icat etmelerine benzer. Ayrıca, Othello gibi, şiddet genellikle marazi kıskançlığı olanlar için bir sonuçtur. Bununla birlikte, bir saplantıya dönüştüğünde sağlıksız hale gelir, eşi kontrol etmek veya takip etmek için sürekli bir ihtiyaç durumu söz konusudur.

Othello Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Partneri sürekli sadakatsiz olmakla suçlamak veya başkalarına çok fazla dikkat etmekle suçlama yoluna giderler. İlişki sürecinde bu iddiayı destekleyecek kanıt olmasa bile kişi tüm davranışlardan kanıt çıkarmak için çaba harcar. Kültürel olarak kıskançlık, partnerlere yönelik şiddeti haklı çıkarmak için bile kullanılabilir. Bir partner defalarca aldatma iddiasını reddederse, bu öfkeye ve aşırı şiddete neden olabilir.

  • Partneri üzerinde, çevrimiçi davranışlarını izlemek veya günlük programlarını kontrol etmek gibi aşırı kontrol uygulama girişimleri,
  • Partnerinin sadakatine sağlıksız bir şekilde odaklanmak, özellikle bu odaklanma kişinin ve partnerinin günlük hayatını ciddi anlamda etkiler,
  • Partnerlerinin gizliliklerini, rahatça, haklı olduklarına inanarak istila edip, onları takip edebilirler. Partnerlerinde sürekli hatalar yakalamaya çalışır ve olmayan hataları partnerlerine sunarlar. Sürekli sözlü ve fiziksel istismar halindedirler.
  • Aşırı kıskançlık gösterirler. Dürtüleri kontrol edemezler. Kendilerine veya partnerlerine zarar verme arzusu ve bunun için plan yapma veya başka şekillerde intikam almaya çalışırlar.
  • Aile içi şiddete meyil, hanenin diğer üyelerinin (çocuklar dahil) fiziksel istismarı veya duygusal istismara yönelirler.

Othello sendromundan etkilenenler, özellikle eşlerinin hayali aldatmasıyla ilgili saplantılı, araya giren ve/veya sanrılı düşünceler yaşarlar. Saplantılı düşünceler, fark edilebilir şekilde gerçek dışı olan ancak şüpheli romantik partnerle sürekli temas kurmak gibi zorlayıcı bir tepkiye yol açan düşüncelerdir. Müdahaleci düşünceler, zihinden dışarı atılamayan kaçınılmaz düşünceler olarak ortaya çıkar ve çoğu zaman şüpheli eşin özerkliğini sınırlamayı içeren davranışları harekete geçirir. Sanrılı düşünceler gerçek dışı olarak kabul edilmez, bu nedenle zihinde ele alınmazlar. Sanrılı düşüncelerin yol açtığı eylemler, gerçeğe dayanmadıkları için genellikle mantıksız veya tehlikelidir. Bu tür düşüncelerin üçü de ayrı ayrı veya kombinasyon halinde ortaya çıkabilir. Duygusal bir ilişkide, kişilerden birinin sadakatinin sorgulanması tek başına sendrom belirtisi olmayabilir. Ancak bu durumdaki kişilerin yaşam kalitesi düştüğünde ve günlük yaşam olumsuz etkilendiğinde profesyonel destek alması gerekebilir. Kendine ve karşısındaki insana zarar verme düşüncesi özellikle depresyon, alkol ve madde kullanımı sırasında kendisini gösterebilir. Bu durum süreklilik göstermese profesyonel bir müdahale gerekebilir.

İnsanlar Othello Sendromuna Nasıl Yakalanır?

Othello sendromu ile ilişkili birkaç yaygın neden vardır ve bunların evrensel bir neden olmadığı bilinmelidir. Bununla birlikte, bunun için olası bir açıklama bozukluğu olan kişinin çocukken bakıcıları ile istikrarsız bir ilişkisi olduğu veya bir ebeveynin diğerine sadakatsiz olduğu, ailesel sorunları olduğu çocukluk travması olabilir. Bu, yetişkin ilişkilerinde güvensizlik ve istikrarsızlık duygusuna neden olmuş olabilir. Bağlanma bozukluğu Othello sendromu için başka bir neden olabilir ve aynı zamanda bakıcı ile çocukluk istismarı veya güvensiz bağlanma modelleri ile de açıklanabilir. Kişinin azaltılmış benlik saygısı ve güveninin bir sonucu olarak, kıskançlık eylemleriyle güvensizliklerini eşlerine yansıtmaları da söz konusudur. Son yapılan araştırmalara göre Othello sendromunun en sık sağ frontal lob disfonksiyonu olan hastalarda ortaya çıktığı gözlenmiştir.

Psikolojik olarak, kıskançlık yoluyla da kendini gösteren başka bir zihinsel sağlık bozukluğu olan herkes Othello sendromu geliştirme riski altındadır. Ayrıca, sanrılı bir durum yaşamak, birinin Othello sendromu geliştirmesine de neden olabilir. Bu durumda, hayal edilen sadakatsizlikle ilgili düşünceler, doğası gereği sanrısal olma eğilimindedir. Örneğin borderline kişilik bozukluğu*nun ve şizofreni durumunun Othello sendromu ile ilişkili olduğu düşünülür. Yüksek seviyedeki güvensizlik ve hatta korkak kabul edilebilecek durumdaki bireylerin endişe ve bağlılık sorgulamaları fazla olabilir. Bu durum sendromun belirtileri olarak kabul edilebilir. Güvensiz bağlanma durumunun borderline kişilik bozukluğu ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğu düşünülür.

Alkol kullanımı Othello sendromunun sürecini ve şiddetini hızlandırabilir. Bu tarz yabancı maddeler takıntı ve sanrılı düşünce dozunu arttırabilir. Alkolizm sadece hastalıklı kıskançlığın gelişmesiyle değil, aynı zamanda aile içi şiddet eylemleriyle de bağlantılıdır. Özellikle kokain ve amfetaminler Othello sendromuyla bağlantılıdır, çünkü zehirlenme sırasında gelişen sanrı unsurları, ilaçların etkileri durduktan sonra da devam edebilir. Sürekli alkol veya uyuşturucu tüketimi sadece Othello sendromunun gelişimine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda semptomları da kötüleştirebilir.

Othello Sendromunu Neler Tetikler?

Psikoloji bağlamında, bir tetikleyici (veya tetikleyici olay), bir akıl sağlığı bozukluğunun semptomlarını kötüleştirebilecek veya ortaya çıkarabilecek ezici bir duygusal tepkiye neden olur. Othello sendromundan etkilenen veya buna yatkın olanlar, subjektif olarak algılanan gerçekliğin çeşitli biçimleriyle  tetiklenebilir. Erkek-kadın romantik ilişkilerinde, erkekler öpüşme veya dokunma gibi durumları fiziksel aldatma olarak algılayıp  tetiklenme eğilimindedir. Kadınlar, eşlerin başka biriyle derin bir kişilerarası ilişki geliştirilmesi durumunda  tetiklenme eğilimindedir. Othello sendromu sanrılı ve takıntılı düşünceleri içerdiğinden, romantik partnerin önemsiz ve masum davranışları bile aldatma kanıtı olarak algılanabilir. Örneğin, beklenen bir programdan sapmak, bir iş arkadaşına mesaj atmak veya karşı cinsten biriyle sohbet etmek, Othello sendromlu birini aldattığının "kanıtı" olarak görünebilir ve bu onların sanrılı tepkilerini tetikleyebilir.

Othello Sendromu Nasıl Yönetilebilir?

Othello sendromu, bir ruh sağlığı uzmanı ile kişiselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirilerek yönetilebilir. Tedaviler bireyler arasında büyük farklılıklar gösterir, ancak ortak yönetim araçları: psikiyatrik ilaç, terapi veya danışmanlık ve diğer akıl sağlığı veya kötü madde kullanımının önüne geçilerek tedavi edilmeye çalışılır. Hastanın hastalık derecesine bağlı olarak tedavi süresi ve tedavi şekli değişiklik gösterir. Othello sendromu, bu durumdan muzdarip kişi ve partnerleriiçin de çok üzücü bir bozukluk olabilir. Çiftin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiler ve ilişkide uzun vadede sağlıksız olan yüksek gerilimlere neden olur. Çift terapisi ya da terapist  ile tedavi, sadece kıskançlık konusunu değil, aynı zamanda bazı altta yatan endişeleri de ele almaya yardımcı olabileceğinden iyi bir tedavi şeklidir. Othello sanrısından muzdarip olan hastalar, sözlü tehditten fiziksel şiddet eylemlerine kadar değişen tehlikeli davranış gösterebilme potansiyeli taşırlar. Bu yüzden hastaların ihmal edilmeden uzman hekim tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 19 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 4 Ekim 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al