Yükleniyor

Pelvis (Leğen Kemiği) Nedir? Leğen Kemiği Neresidir?

Pelvis (Leğen Kemiği) Nedir? Leğen Kemiği Neresidir?

Pelvis, insan anatomisinde ayakta durmaya, oturmaya, mesane ve iç cinsel organların korunmasına yarayan bir işlevi bulunur. Bunun yanında gövde ve bacaklar arasında bağlantıyı da sağlayan bir kemiktir. Böylelikle pelvis insan vücudunda birçok önemli işlevi yerine getirir. Aynı zamanda kaslar ve üreme organları için bağlantı noktası sağlar.

İçindekiler

Leğen Kemiği (Pelvis) Nedir?

Leğen kemiği olarak da bilinen pelvis, kalça kemiklerini, mesaneyi ve rektumu içeren, vücudun üst kısmının ağırlığını desteklemekten sorumlu, karın ve uyluklar arasındaki leğen şeklinde olan gövdenin alt kısmıdır. Pelvis, üst vücudun tüm ağırlığını taşıyarak bu noktaları alt uzuvlara ileterek yürüme, oturma ve durma gibi çeşitli eylemlerin gerçekleşmesini sağlayan kemiktir. Aynı zamanda pelvis hamilelik esnasında fetüs için rahat bir ortam sağlar. Kadın pelvisinde bütünlük ve anatomik özellikleri doğumun gerçekleştirilmesi için önemlidir.

Pelvis, kaynaşmış olarak üç kemikten oluşmaktadır. Bunlar; ilium, ischium ve kasık kemiği olarak bilinir.

İlium

İlium, kalça kemiğinin en büyük ve en üstünde bulunan bıçak şeklinde bir kemiktir. Gövde ve kanat olmak üzere iki ana bölümden oluşur. Bunlar omurga bölgesinden uzanarak ön tarafta pubis kemiği ile birleşir. İlium, kalça kemiğinin dış çıkıntısına sahip olarak üst kısımlarını oluşturmaktadır.

İschium

Oturma esnasında vücut ağrılığını taşıyan kemikler bulunur. Bunlar ischium olarak belirtilmektedir. İschium kemikleri aynı zamanda oturma kemikleri olarak da bilinir.

Kasık Kemikleri

Pubis kemiği olarak kasık kemiği, pubis simfizi olarak bilinen bir eklemden diğerine bağlanmaktadır.

Sakrum

Omurların alt kısmına bağlı olan sakrum, birbirine kaynamış olan beş omurdan oluşmaktadır. Kalın ve vücut ağırlığın desteklemede önemli bir role sahip olan sakrum, pelvisi oluşturan en önemli kemikler arasında yer alır.

Kuyruk Sokumu

Bel kemiğinde bitim noktasında bulunan koksiks kemiği ya da kuyruk sokumu, birkaç bağ tarafından desteklenen sakrumun tabanına bağlı olmaktadır. Kuyruk sokumu üçgen şeklinde kaynaşmış dört omurdan oluşmaktadır.

Kadın Pelvis Kasları

Pelvis kaslarında fonksiyonların ve işlevlerin yerine getirilmesi için vücutta bulunan diğer kaslar gibi kuvvetli olması önemlidir. Doğum esnasında ya da gebelik döneminde oluşabilecek kas hasarı yaşla birlikte kronik kabızlığa, öksürüğe ve obeziteye sebep olabilir. Kadın pelvis kaslarında zayıflama olduğu durumlarda şu sorunlar görülebilir:

 • İdrar kaçırma
 • Gazı tutamama
 • Öksürme, hapşırma sırasında idrar kaçırma
 • Büyük abdest kaçırma
 • Cinsel isteksizlik
 • Orgazm bozuklukları

Pelvis İçerisinde Hangi Organlar Yer Alır?

Pelvis içerisinde rahim, yumurtalık, fallop tüpleri, serviks, vajina, rektum, mesane ve üretra yer alır. Pelvis bu organları koruma görevi üstelenmektedir. Kadın pelvis organları şöyle açıklanabilir:

Rahim

İçi boş bir organ olan rahim, hamilelik esnasında gelişen ve bebeğin büyüdüğü alan olarak bilinen bir organdır. Üreme zamanlarında hamile kalınmadığında her ay adet döneminde uterusun astarı dökülmektedir.

Yumurtalık

Rahmin her iki tarafında bulunan yumurtalık, yumurta üreterek östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmasını sağlar.

Fallop tüpleri

Yumurtalığı rahme bağlayan fallop tüpleri, her ay sağ ya da sol yumurtalıktan çıkarak bu tüplerden geçer ve rahime ulaşır.

Rahim ağzı (serviks)

Serviksin temel görevi uterusu vajinaya bağlamaktır. Spermin rahimden geçmesini sağlayarak genişleyebilir. Bunun yanında rahim ağzında üretilen mukus, bakterileri engelleyerek rahme ulaşmasın önler.

Vajina

Vajina, rahim ağzını kadın cinsel organına bağlayarak doğum esnasında bebeğin geçtiği alan olarak da bilinir. Doğumda bebek vajinadan geçerek, dünyaya gelir.

Rektum

Kalın bağırsağın en alt kısmı olan rektum, dışkının toplandığı alandır. Dışkı anüsten dışarı çıkana kadar bu alanda yer alır.

Mesane

İdrarın toplandığı ve depolandığı alan olan mesane, böbreklere bağlı olarak bulunur. Üretra olarak bilinen tüpler yoluyla da mesaneye ulaşır ve idrarın dışarı atılmasını sağlar.

Üretra

İdrarın atılması için gerekli bir tüp olan üretra, erkeklere göre kadınlarda daha kısa olarak bulunur.

Leğen Kemiği (Pelvis) Neresidir?

Pelvis, gövdenin alt kısmıdır. Karın ile bacaklar arasında bulunur ve karnın alt kısmında, kalça kemikleri arasındaki alanıdır.

Pelvik Ağrı (Leğen Kemiği Ağrısı ) Nasıl Belirti Verir?

Pelvis içerisinde bir sorun olduğu durumlarda pelvik ağrı meydana gelir. Pelvik ağrı yaşandığında şu belirtiler görülür:

 • Pelviste dolgunluk ve basınç hissi
 • Kokulu vajinal akıntı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Adet dönemleri dışında kanama
 • Alt karın ya da pelviste yoğun ağrı
 • Ağrılı kramp
 • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 13 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al