Yükleniyor

Prostat Kanserinde Robotik Cerrahi ile Konforlu İyileşme

Prostat Kanserinde Robotik Cerrahi ile Konforlu İyileşme

Erkek kanserleri içerisinde ilk sıralarda yer alan prostat kanseri, erken evrede herhangi bir belirti vermeden ilerleyebiliyor. Dünyada her 5-6 erkekten birinin hayatı boyunca prostat kanseri ile karşılaşma riski bulunurken, 40 yaşından sonra rutin prostat muayenesi yaptırılması erken teşhis şansını artırıyor. Prostat kanseri tedavisinde uygulanan Da Vinci Robotik Cerrahi yöntemi ise hastalara sağladığı avantajlarla hastalara konforlu bir iyileşme süreci sunuyor. Memorial Ankara Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Bahri Gök, prostat kanserinde robotik cerrahi yöntemi ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Erkeklerde En Sık Görülen İkinci Kanser Türü

Prostat erkeklerde mesanenin hemen altında, rektumun önünde yer alan salgıladığı sıvılarla spermin kayganlaşmasını sağlayan ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir. Bu salgı bezinde kanser hücrelerinin oluşmasına prostat kanseri denilmektedir. Prostat kanseri dünya ülkelerinin yaklaşık yüzde 60’ında erkeklerde en sık tanı konulan kanserdir. Dünya çapında yaklaşık 1,4 milyon yeni vaka ve 375 bin ölümle prostat kanseri, erkekler arasında en sık görülen ikinci kanser ve kanserden ölümlerin beşinci önde gelen nedeni olmaktadır.

Yaşlanma ve Aile Geçişi Başlıca Nedenler

Prostat kanseri nedenleri arasında kesin bir sebep olmamakla birlikte yaşlanma, ailesel prostat kanseri varlığı, hormonların etkisi, sigara ve obezite sayılabilir. Erken evrelerde herhangi bir belirti vermeyen prostat kanseri, evre ilerledikçe işeme problemleri, iktidarsızlık, kemik ağrıları, sperm de kan görülmesi, pelvik bölgede rahatsızlık, işemenin zayıflaması gibi belirtilerle kendini gösterir.

Muayene ve Görüntüleme Yöntemleri Tanı İçin Önemlidir

Prostat kanseri tanısı parmakla rektal muayene, kan PSA düzeyleri ve prostat biyopsisiyle konulur.  Parmakla rektal muayenede prostatda herhangi bir sertlik, nodül olması durumunda kanser şüphesi nedeniyle prostat biyopsisi yapmak gerekir. Parmakla rektal  muayene normal bile olsa kan PSA düzeyinin yüksekliğinde yine kanser şüphesi nedeniyle prostat biyopsisi yapılması gerekir. Bir de son yıllarda multiparametrik prostat MR görüntüleme yöntemi tanı amacıyla kullanılmaktadır. MR sonucunda şüpheli lezyon varlığında, MR füzyon biyopsi denilen yöntemle lezyonun olduğu alandan direkt biyopsi ile daha kesin ve yüksek oranda kanser tanısı konulabilmektedir.

Cerrahın El Hareketleri Robot Kollarına Yansır

Robotik yöntemle prostat kanseri cerrahisinin yapılmasını sağlayan “da Vinci Robotik Cerrahi” sistemi görüntüleme ünitesi, robotik kolların bağlandığı ünite ve cerrahın oturarak robotu kontrol edip ameliyatı gerçekleştirdiği konsol adı verilen 3 ana üniteden oluşmaktadır. Karında açılan 5 adet 8 mm-1 cm çapındaki deliklerden girilerek yapılan robotik cerrahide, bu deliklere “Trokar” denilen küçük borucuklar yerleştirilmekte ve 4 tanesine robot kolu bağlanarak ameliyat gerçekleştirilmektedir. 5. delik ise hasta başında bulunan yardımcı doktor tarafından kullanılmaktadır. Robot kolları cerrahın el hareketlerine göre hareket etmektedir. Mesane ile üretra denilen idrar kanalı birbirine dikilerek bağlanmakta ve hasta normal yoldan idrarını yapmaktadır. Bu ameliyatta prostat ile birlikte meni kanalları, yüksek riskli hastalarda karın içerisindeki lenf nodlarıyla birlikte çıkartılmaktadır. 

Prostat Kanserinde Robotik Cerrahinin Avantajları

  • Robotik cerrahide cerrah ameliyat bölgesini kendi gözünden çok daha büyük ve 3 boyutlu görebilmektedir. Bu durum en küçük damarların dahi görülüp kontrol altına alınması nedeniyle kanamanın daha az olmasını sağlar.
  • İdrar tutma ve cinsel fonksiyonlar üzerinde etkili olan mesane boynu, üretra ve prostat çevresinden geçen sinirler diğer yöntemlere göre daha iyi korunur. Hastada idrar kaçırma ve cinsel fonksiyon bozukluğu riskini en aza indirir.
  • Cerrahi alana karındaki küçük deliklerden girildiği için ameliyat sonrası ağrı daha az olur. Hastanın hastanede kalış süresi kısalır ve hasta günlük hayatına daha erken zamanda geri döner

Yayınlanma Tarihi: 1 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al