Yükleniyor

Ramazan’da Baş Ağrısını Önleme Yolları

Ramazan’da Baş Ağrısını Önleme Yolları

Ramazan ayında yüksek hava sıcaklıkları ile birlikte oruç tutan kişilerin uzun saatler açlık ve susuzluk yaşaması, baş ağrısı olarak kendini gösterebiliyor. Beslenme ve uyku düzeninin sağlanması, bol su içmek ve ilaçların sahur ile iftar saatlerine göre düzenlenmesi baş ağrısı ataklarına karşı koruma sağlıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Nöroloji Bölümü Uzmanları, oruç ve baş ağrısı ilişkisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Migren atakları şiddetleniyor

Oruç tutan kişiler uzun süren açlık, susuzluk sebebi ile sıklıkla baş ağrısı şikayeti yaşamaktadır. Uyku düzenin değişmesi ve Ramazan’ da uyulması gereken sağlıklı beslenme kurallarına bağlı kalınmaması, baş ağrılarına yol açan en önemli sebeplerdendir. Daha önce hiç baş ağrısı şikayeti yaşamayan kişilerde de baş ağrısı ortaya çıkabilir. Migren tipi baş ağrıları bulunanlarda ise daha sık ve şiddetli ataklara yol açabilir. 

Kan şekeri düşerken baş ağrısı artıyor

Uzun süreli açlık ve susuzluk etkisi ile kan basıncı değişiklikleri ile birlikte, kan şekeri düşmekte ve buna bağlı olarak baş ağrıları oluşabilmektedir. Uzun süreli açlık ve susuzluk durumları migren başta olmak üzere primer baş ağrılarını tetikleyen faktörlerdir. Ancak tetikleyici bu faktörler her migren hastasında farklılık gösterebilmektedir; yani her migren hastası açlık ve susuzluktan olumsuz etkilenmemektedir.  Tetikleyici faktörü açlık olmayan migrenli kişiler oruç tutabilirler.

Kafeinli içecek tüketirken dikkatli olun

Ramazan ayında sahur nedeniyle uykunun bölünmesi ve yeterli süre uyuyamamak da migren için tetikleyici bir faktör olabilir. Uyku düzeninin sağlanamaması ile uykusuzluğun yarattığı stres de baş ağrılarına yol açabilir. Bu süreçte özellikle uykuyu kaçıracak tarzda kafein içerikli besin ve sıvıların tüketilmemesi gerekir. Uyku öncesi ılık bir duş almak da faydalı olabilir. 

Fazla yağlı ve tuzlu besinler atakları tetikleyebilir

Baş ağrılarından korunmak için Ramazan ayında hafif ve sağlıklı besinler tüketmek gerekir. Yaz aylarına denk gelen Ramazan’da oruç süresinin uzun olması nedeniyle sıvı kaybı da fazla olacaktır. Bunun için iftar ve sahur saatleri arasında bol su içmek ve bu açığı kapatmak oldukça önemlidir.

Sahur ve iftar saatlerine göre ilaç düzenlemesi gerekir

Şiddetli migren ataklarında tedavi uygulanmadan atağın geçmesi mümkün olmayabilir. Dolayısıyla oruç tutmak isteyen migren hastalarının sahur ve iftar saatlerine göre uygulanabilecek koruyucu tedavi için nöroloji uzmanına başvurması gerekir. Açlık faktörü ile migren atakları yaşayan kişiler, kullandıkları koruyucu ilaçları Ramazan’da sahur ve iftar saatlerine göre düzenlemelidirler. 

Nefes ve gevşeme egzersizleri yapın

Oruçluyken ortaya çıkan hafif ve orta şiddetli baş ağrıları için nefes ve gevşeme egzersizleri yapmak faydalı olabilmektedir. Bunun dışında temiz havaya çıkmak, karanlık ve sakin bir odada kısa süreli bir uyku ağrıyı gidermeye yardımcı olabilir. Ancak açlıkla tetiklenen ve şiddetli migren atakları yaşayan kişiler oruç tutma konusunda ısrarcı olmamalıdır. Oruçluyken ortaya çıkan her baş ağrısının da her zaman açlık durumuna bağlanmaması gerekir. Eğer ani ve giderek şiddetlenen bir baş ağrısı varsa ve bu duruma bulantı, kusma, yüksek ateş, görme kaybı gibi belirtiler eşlik ediyorsa bu durumu açlıkla ilişkilendirmeden en kısa sürede nöroloji uzmanına başvurulması gerekir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 25 Kasım 2022

Yayınlanma Tarihi: 13 Haziran 2016

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al